קק"ל העניקה מתנה לראש הממשלה ולמדינה: פארק מערות עדולם


יום שלישי, אפריל 15, 2008
הפארק הענק הוכשר בשיתוף עם רשות העתיקות, וכולל ממצאים ארכיאולוגים מרתקים מתק' בית שני, נוף מרהיב ושבילי הליכה ורכיבה על אופנים
לרגל חגיגות ה-60 למדינה, קרן קימת לישראל העניקה היום לראש הממשלה, אהוד אולמרט, ולתושבי ישראל, מתנה מיוחדת: "פארק מערות עדולם" - פארק ענק, המשתרע על 50,000 דונמים, וממוקם במרכז אזור שפלת יהודה, מדרום לבית שמש.  הפארק הוכשר לציבור בשיתוף עם רשות העתיקות, אשר חפרה וחשפה במקום שני אתרים ארכיאולוגים רבי חשיבות מתק' בית שני -  חורבת עתרי וחורבת בורגין. אתרים אלה, היו יישובים יהודיים פעילים מרכזיים, ולמעשה, אזור שפלת יהודה, היה בימי בית שני מרכז צפוף של התישבות יהודית - מן "גוש דן" של ימינו.  יחד עם פארק בריטניה ופארק ארצות הברית, יוצר 'פארק מערות עדולם' את המרחב הירוק של מרכז הארץ.
 
במהלך ביקורו במקום, סייר ראש הממשלה בחורבת עתרי, שבה מבנה בית הכנסת העתיק, ולאחר מכן חתם על מגילת היסוד של פארק מערות עדולם, יחד עם  השר להגנת הסביבה גדעון עזרא, השרה הממונה על חגיגות השישים, רוחמה אברהם בלילה, יו"ר קק"ל העולמי אפי שטנצלר, ומנכ"ל רשות העתיקות שוקה דורפמן.
 
רוה"מ אהוד אולמרט, ברך על המתנה: "אין מתנה ראויה למדינת ישראל יותר מהמקום המרהיב של פארק עדולם, שיושב על האזור היהודי המאוכלס ביותר בימי בית שני. בדרך איטית ובלתי נמנעת מחדשים את הקשרים מן העבר. זו הארץ שלנו, אין ספק בכך. אם יש למישהו ספק, נביא אותו לפה כדי לראות איך חיו כאן יהודים לפני 2000 שנה". קק"ל מאז ומעולם עסקה בגאולת א"י. אני גאה בכך שיש לי את הקופסה הכחולה, ולעתים אני שם בה מטבעות כדי לשקשק אותם. אני מאמין שבשבילי האופנים אפשר יהיה לספוג את הקסם של העבר." ראש הממשלה אף גינה את תופעת שוד העתיקות, הנפוצה מאוד באזור פארק עדולם. לדבריו, "רשות העתיקות נלחמת בתופעה של מי מנסים לגזול את העבר ולסחור בהסטוריה שלנו".
 
לדברי יו"ר קק"ל העולמי, אפי שטנצלר: "פארק מערות עדולם הוא חלק ממרחב "ביוספרי שפלת יהודה", חגורה ירוקה שחוצה את הארץ לרוחבה בה אנו פועלים לשמור על אופיו של  האזור ועל האיזון בין פיתוח, חקלאות, טבע ושטחים פתוחים. אנו רואים ברצועה ירוקה זו תרומה חשובה לאיכות החים של תושבי המידה. מאות אלפי המטיילים שפוקדים את האזור מדי שנה מוכיחים עד כמה אין מדובר במותרות, אלא בצורך קיומי. לחנוכת הפארק מזמינה קק"ל את הציבור לאירוע חגיגי ענק ביום העצמאות, במסגרת אירועי שנות ה-60 למדינה".
 
מנכ"ל רשות העתיקות, שוקה דורפמן, אמר: "כאן היה לב ההתישבות היהודית בשפלת יהודה. האתר הפסטורלי הזה שקק חיים בעת ההיא. מצאנו כאן בית כנסת מהעתיקים בארץ ישראל, מערכות מסתור תת קרקעיות שהכינו יהודים לפני המרד הגדול והנה אנחנו כאן, 2000 שנים אחרי, חוגגים 60 שנה במדינת ישראל. אנחנו נקודה בזמן ברצף ההסטורי, וחובתנו להמשיך ולהנחיל מורשת זו לדורות הבאים."