טקס מרכזי ביער שוויץ

טקס מרכזי ביער שוויץ

 

"היום, מאתים וחמישים אלף מתנדבים, הפרושים בכל רחבי הארץ, משתתפים ביום הניקיון הבינלאומי שקק"ל מובילה בישראל, יחד עם ארבעים מיליון איש ב- 120 מדינות מסביב לעולם. לא בכדי החלטנו לקיים את הטקס המרכזי לציון יום הניקיון בשותפות העיר טבריה. בהובלת ראש העיר זוהר עובד, זוהי עיר שהציבה את השמירה על סביבה נקייה בראש סדר העדיפויות שלה." כך פתח יו"ר קק"ל אפי שטנצלר את "יום הניקיון הבינלאומי", בנוכחות כמה מאות תלמידים וחיילי צה"ל ביום חמישי 13 בספטמבר 2012, ביער שווייץ הצופה לעבר הכנרת. מר שטנצלר, ראש העיר עובד ומר לוק דייוויס, סגן שגרירת אוסטרליה בישראל, ניקו את היער יחד עם התלמידים והחיילים, וכולם אספו את האשפה בשקים ירוקים מתכלים, שקק"ל סיפקה לכל המנקים ברחבי הארץ.

יו
יו"ר קק"ל אפי שטנצלר ובני נוער מנקים את יער שוויץ.  צילום: תניא סוסקינד

הטקס המרכזי ביער שווייץ היה חלק משלל אירועים דומים שהתקיימו בכל רחבי הארץ, באתרים מגוונים דוגמת היער הקהילתי של קק"ל ברהט; אילת; פארק בשכונה ד' בבאר שבע במסגרת תכנית מעוף; יער בן שמן, ועוד.

"אני רוצה לנצל את ההזדמנות הזו בכדי להכריז על מהפך בגישת קק"ל לניקיון," הוסיף שטנצלר. "אנו מסירים את פחי האשפה מהיערות, כיוון שמצאנו שאנשים נוטים לזרוק את הזבל בשקיות פלסטיק ליד הפחים האלה, ואז באות חיות שאוכלות את השקיות ומתות. במקום הפחים האלה, החלטנו להציב מיכלי אשפה גדולים בכניסות לפארקים וליערות.

 

"יש לנו בשורה גם לחינוך בארץ. הקצבנו משאבים ניכרים כדי שכל בית ספר שיאמץ ערכים של איכות הסביבה, יקבל כיתת לימוד העשויה מעץ, שתוקם בחצר בית הספר והתלמידים ילמדו בה על אקולוגיה ואיכות הסביבה. אנו מבצעים את המיזמים האלה בזכות התמיכה שאנו מקבלים מידידי קק"ל בכל העולם, ואני רוצה להודות במיוחד לחברים שלנו מאוסטרליה ומארצות הברית, שתרומתם מימנה את פעולות יום הניקיון. אנו גם אסירי תודה לחנה בכר ואתי אזולאי, שארגנו את אירועי יום הניקיון."

בסיום דבריו שטנצלר ביקש מהילדים לקום, להרים יד ולומר ביחד: "אני מתחייב לשמור על ארץ ישראל נקייה." שטנצלר הודה לכל הילדים ואיחל להם "יום ניקיון כדור הארץ שמח".

 

יום הניקיון הבינלאומי 2012 ביער שוויץ.  צילום: תניא סוסקינד
לקראת היציאה לנקות את היער.  צילום: תניא סוסקינד

ראש העיר זוהר עובד הודה ליו"ר קק"ל ולבכירי האירגון שנכחו בטקס. "אני רוצה להודות לקק"ל על שבחרתם לקיים את המעמד הזה בעיר טבריה ועל שאתם נותנים לנו מוטיבציה להיות שומרי טבע. אנחנו מחנכים את הילדים שלנו להיות מודעים לכל מה שקשור לשמירת הטבע והסביבה. יער שווייץ, שנקרא כך על שם התורמים שתמכו בנטיעת היער וממשיכים גם היום לטפח אותו, הוא חלק אינטגראלי של טבריה. מאד התרגשתי לראות איך הילדים והמבוגרים שלנו הם שותפים לתהליך המרגש הזה."

מר לוק דייוויס מהשגרירות האוסטרלית הזכיר לקהל שאת רעיון יום הניקיון הבינלאומי הגה האוסטרלי איאן קירמן לפני עשרים שנה. "המחשבה מאחורי היוזמה הזאת היא לא רק לשבת ולדבר על איך הסביבה שלנו הופכת יותר מלוכלכת, אלא לקום ולעשות מעשה. ארבעים מיליון איש שמנקים זה מספר די מרשים, אך הדבר החשוב באמת הוא אתם, מי שעושים את העבודה כאן ועכשיו. אני רוצה לברך אתכם על המוטיבציה, האנרגיה ותחושת המחויבות. ישראל היא מדינה עם נופים יפהפיים, כפי שיכולתי להיווכח בזמן הנסיעה לכאן מתל אביב."

טל מוסרי מערוץ הילדים הנחה את הטקס, והלהיב את הילדים. יחד עם יו"ר קק"ל שטנצלר, הוא העניק תעודות וקופסאות כחולות לנציגי בתי הספר והחיילים שהשתתפו בפעולות הניקיון.  ליאל, סתיו ורועי, תלמידי כיתה ה' מבית ספר "הר נוף" בטבריה, ניקו את חצר בית הספר לפני שהגיעו לטקס ביער שווייץ. "אנו חייבים לשמור על ארץ ישראל נקייה," אמר רועי. "קודם ננקה את בית הספר, אחר כך השכונה שלנו, אחר כך היער ובסוף את כל העיר. ולא רק היום, אלא כל יום בשנה."

רוסלן, אשר ומולו הם צנחנים שזה להם הביקור הראשון ביער שווייץ. "זה נפלא להיות כאן," אמר מולו. "למרות שאנו חיילים ועסוקים בעניינים צבאיים, לפעמים נדמה לי שאיכות הסביבה והניקיון הם מהערכים הכי חשובים של המדינה שלנו."