גן בתלמים שבנגב המערבי לזכר סא"ל עמנואל מורנו ז"ל

על עמנואל מורנו ז"ל

תת אלוף עמוס ידלין, ראש אגף המודיעין בצה"ל, נזכר שאך לפני שנתיים הוא העניק לעמנואל צל"ש: "העיטור הוענק לעמנואל לא רק עבור האומץ שהפגין בקרב, אלא גם על תעוזתו וגבורתו במהלך כל שירותו הצבאי. הוא היה מצוין בתוך יחידה של חיילים מצויינים, כחייל, כקצין וכבן אדם. הוא נענה לכל אתגר במחויבות וסקרנות והקרין בטחון על הסובבים אותו.
 
"כאשר אני חושב על עמנואל אני נזכר בסיפור התלמודי על אדם שהלך במדבר ומצא עץ שפירותיו מתוקים ואמת מים לצידו. 'אילן,אילן,' הוא אמר, 'במה אברכך? כבר יש לך מלוא החופן פירות ומקור מים קרוב. על כן אברך אותך שנטיעותיך יהיו מבורכים כמוך'. מי ייתן שהגן הזה ישקה נטיעות אדם שיהיו דוגמת עמנואל. אני יודע שלא ניתן למלאות את החלל שעמנואל הותיר אחריו. אני מקווה שתחושה מסוימת של נחמה תבוא מהידיעה שאנו מחנכים את הדור הצעיר שלנו בדרכו של עמנואל ועל פי סולם הערכים שלו."
 
ראש השב"כ, יובל דיסקין, אמר שעמנואל מורנו היה אדם עם דרך ברורה בחייו: "הוא היה מחויב לחלוטין לחזון וליעדים שלו. עם שיש לו אנשים דוגמת עמנואל יכול להיות עם חדור תקווה שתמצא דרכו גם בעתות משבר."
 
ד"ר חגי בן ארצי היה המורה של עמנואל בתיכון והיה קשור בהוצאה לאור של  חוברת לזכרו: "לאחרונה ,בראותי את הממצאים הארכיאולוגיים בביקורי בעיר דוד, הגעתי להבנה טובה יותר לגבי אומץ ליבו של יואב, שר צבא דוד, בעת שהתגנב דרך מנהרות מתחת לחומות ירושלים על מנת לאפשר לצבאו של דוד לכבוש את העיר. עמנואל מזכיר לי את יואב, לוחם בודד שלא פחד משום מכשול. אנשים שיבקרו בגן הזה יזכרו את המורשת שעמנואל הותיר, שילוב ייחודי של אמונה  ואדם העשוי ללא חת."
 
ראש המועצה המקומית לכיש, דני מורביה, סיפר שכשמכירים את משפחת מורנו, מבינים את שורשיו של עמנואל: "על מנת להנציח את זכרו של עמנואל, המשפחה הקימה עמותה בשם 'בדרכי עמנואל' אשר תומכת ביוזמות חינוכיות ומנהיגותיות לנוער בישראל, דבר שעמנואל היה מזדהה עמו לחלוטין. אני רוצה להודות לכל הארגונים השונים, בייחוד לקק"ל וקק"ל צרפת שעבדו יחד בהפיכת הגן הזה מחלום למציאות. אני מחויב אישית ומבטיח שהגן הזה יצמח והוא תמיד יזכיר לנו שאחד הגיבורים הגדולים של ישראל התהלך בינינו." בנוסף, מר שלום סגרון, הודה בשם תלמים לתורם ולקק"ל צרפת.
מנכ"ל מועצת יש"ע, מר נפתלי בנט, שירת בצבא יחד עם עמנואל וציין את שתי  התכונות העיקריות של עמנואל: "עמנואל רצה לתת את הכל עבור אנשיו ותמיד שאף להשתפר. כחייל, הוא לא תמיד היה הצלף הכי טוב או הנווט הכי טוב, אך מה שעשה אותו מיוחד הוא שתמיד הוא ניסה לשפר. אחרי שיצאנו לצעדות או לניווטי לילה, כאשר כולם היו תשושים על סף שבירה, עמנואל היה קם ומתחיל לקלף תפוחי אדמה לארוחת ערב. אני זוכר את הפרטים הקטנים האלה על עמנואל. הם עשו עלי רושם כביר."
 
אחיו של עמנואל סיפר על יחסם המיוחד: "כשראיתי את המאמצים האדירים שעמנואל השקיע כדי להגיע ליעדים בלתי אפשריים, הייתי מזכיר לו את מאמר חז"ל בפרקי אבות : 'לא עליך המלאכה לגמור אותה.' הוא מיד היה משיב לי ומשלים את האמרה: 'ואין אתה בן חורין להיבטל ממנה.' הוא היה  אדם שיצא מהתחום הפרטי שלו ולקח אחריות על אנשים אחרים. מסיבה זו אני מרגיש שהגן הזה הוא מחווה מתאימה עבורו, הוא מסמל מקום שיוצאים מהחצר הפרטית לחצר הציבורית  ומתחברים כקהילה. אני רוצה להודות לקק"ל וקק"ל צרפת על שמצאו דרך ראויה להנציח את זכרו של אחי".
 
אביו של עמנואל, אילן מורנו, הביע גם הוא את תודתו לקק"ל עבור הגן, ודיבר על שני אנשים ששמותיהם ייזכרו לנצח בגן: "אין זה מקרה שבגן הזה מונצחים שני אנשים שאינם עמנו היום, בני עמנואל וליאו אלפרט התורם. ליאו היה ניצול שואה באירופה ועמנואל לחם על מנת שהעם היהודי לא יחווה שנית את זוועות השואה. שמו המלא של עמנואל הוא עמנואל יהודה מורנו, ויהודים שקוראים להם יהודה, נקראים בגולה ליאו. שני יהודה אלו חולקים כעת שלט הוקרה בגן שהוקם בארץ ישראל. בשם כל משפחתי תודה לכולכם שהייתם איתנו כאן היום".

על הטקס

ב-20 ביוני 2010 נחנך גן חדש בתלמים, מושב הסמוך לעיר שדרות שבנגב המערבי, לזכרו של סגן אלוף עמנואל מורנו ז"ל. עמנואל מורנו שירת בסיירת מטכ"ל ונפל בקרב בסוף מלחמת לבנון השנייה. אמנם רוב שירותו הצבאי נותר לוט בערפל עד היום, אך מה שידוע הוא שהוא היה אחד מגדולי גיבורי ישראל בכל הזמנים. הוא התגורר עם משפחתו בתלמים, המקום בו קק"ל צרפת בחרה להקים גן לזכרו.
 
את הטקס הנחה ראובן נעמת, שליח קק"ל לצרפת, שקרא לנשיא קק"ל צרפת, מר פרדריק נורדמן, לפתוח את הטקס. מר נורדמן סיפר לנוכחים על תורם הגן, ליאו ז'אק אלפרן:"לאו נפטר בגיל 103 בצרפת. הוא היה ניצול שואה ללא ילדים משלו ובקשתו הייתה שהכסף שהוא הוריש לנו ישמש להבאת שמחה לילדים בארץ. גן זה הוא בדיוק הדבר שהוא ביקש. אני מרגיש שגם עמנואל וגם ליאו נמצאים פה איתנו בטקס היום.
 
"לא הכרתי את עמנואל מורנו אישית, אך אני מרגיש כאילו פגשתי אותו דרך היכרותי עם הוריו ואחיו. אני יודע שהוא היה גיבור דגול ובזכותו יש לנו את הכבוד להיות כאן ולחנוך את הגן."
יו"ר עמית של דירקטוריון קק"ל, אברהם דובדבני דיבר על ההקרבות הנדרשות על מנת להקים מדינה: "בתלמוד יש סיפור על אב ובנו שהולכים בדרך. הבן שואל את אביו: 'אבא, איך נדע שהגענו למקום יישוב?' אביו ענה לו: 'אם תראה בית קברות, תדע שאנו מתקרבים לאזור מאוכלס.'   למרבה הצער, הדרך לבניית מדינה עוברת דרך בית הקברות. קק"ל לקחה על עצמה לסייע בבניית המצבות של אותו בית הקברות. מהצפון ועד הדרום אנו זוכרים את חיילנו, בלב קרוע ובגאווה גדולה. זו הסיבה שאנו פה היום, הודות לתרומה הגדולה של קק"ל צרפת. אף על פי שלא הכרתי את עמנואל, אני מכיר את משפחתו, הבאר ממנה שאב. עמנואל מהווה לנו השראה דרך הדוגמה שלו, ועל ידי ההנצחה הזו בגן, מקום בו אנשים יגיעו ליהנות ולהירגע, מקום של שמחה וחיים, זכרו של עמנואל יהיה לנו לברכה אמיתית."
 
בנעילת הטקס, הוסר הלוט מעל אנדרטת הזכרון על ידי פרדריק נורדמן בזמן שמשפחת מורנו צופה. יו"ר עמית של דירקטוריון קק"ל אברהם דובדבני העניק תעודות הוקרה למר פרדריק נורדמן ולמשפחת מורנו, וילדים מבית הספר המקומי הופיעו מול הקהל. לאחר שירת התקווה, הוזמן הקהל לכיבוד קל.
 
בסיום הטקס, מאיה, אשתו של עמנואל, ושלושת ילדיהם, אבי, נריה ונעם ישראל, נטעו עץ לזכרו בגן החדש. 

תמונות מהטקס