קרן קימת ומצלמת – תמונות מהקופסא הכחולה ‏1903 - 2003 תערוכת 100 שנות צילום מארכיון קק"ל תפתח בתחנת הכח רידינג בתל אביב ב- 13 באפריל ותמשך עד יום העצמאות.


יום ראשון, מרץ 16, 2003

שעות פתיחה: ימים א-ה בשעות 16:30 – 21:00, ימי ו' 10:00 – 15:00.

לגבי מועדים, ערבי חג וחגים, יש לבדוק שעות פתיחה מדויקות ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל:

550 – 350 – 800 – 1

הכניסה ללא תשלום

קרן קימת לישראל, מסיימת בימים אלה את ההכנות לפתיחתה של תערוכת הצילומים והתיעוד החשובה ביותר בתולדות ההתיישבות היהודית ושמה "קרן קימת ומצלמת, תמונות מהקופסא הכחולה  2003-1903".  התערוכה היא מסע ב"מנהרת הזמן" בארץ ישראל מראשית המאה העשרים ועד ימינו. זהו מסעו של עם השב אל אדמתו, של חלוצים הגואלים את נפשם דרך גאולת הקרקע, יערנים נוטעים עצים על גבעה חשופה, פועלים הטובלים במי ביצה ממאירים כדי לנקזה, עולים חדשים המסקלים סלעים בהרי פרוזדור ירושלים כדי להתפרנס וגם כדי לבנות את ביתם במולדתם החדשה-ישנה, טרקטורים ומנופי ענק מרחיבים ערוצי נחלים, מאגרי מים נבנים, ישובים ביום העלייה על הקרקע וגם ביום חגיגת היובל להקמתם, ילדים נוטעים ומביאים ביכורים, היומיום בת"א הקטנה.  250 עבודות מכל האוצרות הללו, שהיו עד כה עלומים מעיני הציבור, יחשפו עם פתיחת התערוכה "קרן קימת ומצלמת" , הנערכת בחסות חברת החשמל באולם הטורבינות בתחנת הכח רידינג שעל שפך הירקון.

העבודות היו שמורות עד כה בארכיון הצילומים  של קק"ל.  הארכיון מונה למעלה מ -  180,000 תמונות בשחור/לבן ובצבע המשקפות 100 שנות צילום ארץ ישראלי. בנוסף לתיעוד פעילותה של קק"ל, זהו ארכיון המקיף למעשה את כל תחומי החיים של היישוב היהודי המתחדש בארץ ישראל. התמונות מתארות את תולדות ההתיישבות וכיבוש הקרקע, ההווי החלוצי, תחילת בניינם של ערים, מושבים וקיבוצים, טקסים וחגים,  טיפוסים שונים מכל גלי העליה לארץ, צילומי נוף, עליה וקליטה, הילד וחינוכו, אישים וקונגרסים ציוניים.

התערוכה מציגה רצף של 100 שנות צילום. יוצגו בה צילומים של 10 צלמים שעבדו בשירות קק"ל עד שנות ה – 60,  וכן תוצגנה עבודות של עשרה צלמים בני זמננו המהוות "הד" ומתיחסות לצילומים הישנים בשחור/לבן.   כך יבואו לידי ביטוי הגעגועים לארץ ישראל היפה של אז, לימים שבהם שררה תחושה של אחדות ושמחת יצירה של מפעל לאומי אדיר. מצד שני יבוא לידי ביטוי גם תיאור של ההשגים וההתקדמות לאחר עשרות שנים של בנייה ויצירה, יחד עם החששות והפערים החברתיים שנוצרו במשך הזמן. כך יקבלו כל מושג ודימוי, כמו "עבודה עברית", "בניין הארץ" וכדומה משמעות מורכבת וטעונה.

בתערוכה חמישה  חלקים:

א) "המאייסטרים" – 10 הצלמים הגדולים שצילמו לקק"ל מתחילת המאה העשרים ועד לשנות הששים שלה : זולטן קלוגר, שמואל יוסף שוויג, יעקב רוזנר, אברהם מלבסקי, לזר דינר, טים גידל, וורנר בראון, פרד צ'סניק, אלכס סטרז'מיסטר, דוד חריס.

ב) "היורשים" – 11 צלמים בני זמננו: תמר קרוון, ברי פרידלנדר, מיקי קרצמן, דמיטרי וילקין, רונה יפמן, שלמה ארד, משה שי, רזי, גלעד אופיר, מיכל היימן, פסי גירש.

ג) אישים נוטעים  -  היום קוראים להם "ידוענים" או "סלבריטאים", אבל פעם קראו להם אישים. מי מהם לא נטע עץ במו ידיו ביער של קק"ל: ראשי מדינות וכוכבי קולנוע, מנהיגי התנועה הציונית ואמנים, מהפסנתרן ארתור רובינשטיין למיכאל גורבצ'וב, מהנרי קיסינג'ר לפרנק סינטרה, והכל התחיל בעצם בארז של הרצל בחלקת נשיאי ישראל בארזה. כל אלה מוסיפים נופך מיוחד לתערוכה.

ד) קיר תמונות מהציבור  -  קרן קימת לישראל מזמינה את הציבור בארץ ובחו"ל להעביר תמונות שצולמו שנת 1960 והמתעדות נושאים בהם עוסקת קק"ל, היינו: קופסה כחולה, נטיעות, התיישבות וטקסי קק"ל. קהל המבקרים בתערוכה לא יסתפק בהתבוננות בצילומים מהארכיון אלא אנשים יוכלו להביא תמונות מהבית או לשלוח באי-מייל (pic@kkl.org.il) וקק"ל תצמיד את הנבחרות לקירות התערוכה, שהרי ההיסטוריה היא לא רק של קק"ל אלא של כולנו. התמונות הנבחרות שיתקבלו במייל תוצגנה "און ליין" באתר האינטרנט של קק"ל (www.kkl.org.il) ובאתר מיוחד שמקימה חברת נטוויז'ן בפורטל נענע.                                                     

ה) עמדות מחשב  -  ברוח הימים האלה התערוכה תהיה אינטראקטיבית והמבקרים יוכלו לצפות באמצעות עמדות מחשב במבחר גדול של צילומי ארכיון קק"ל ובסרטים נדירים מתחילת המאה שיוקרנו על קיר באולם התערוכה.

מדברי יו"ר דירקטוריון קק"ל יחיאל לקט אמר לרגל חנוכת התערוכה: "עברו שנים, הצרכים השתנו וקק"ל התאימה את עצמה לאתגרי הזמן. ישראל של המאה ה - 21 היא מדינה צפופה שיש בה מחסור בשטחים ירוקים ופתוחים והיא גם סובלת ממשבר חמור במשק המים. קק"ל של המאה ה-21 עוסקת בבניית מאגרי מים, פיתוח בר-קיימא מתוך דאגה לשמירת הסביבה למען הדורות הבאים, טיפוח איכות הסביבה ופתיחת היערות לציבור.   הצמאון לנוסטלגיה והגעגועים לישראל אחרת בזמנים אחרים ובעיקר לאור חיפוש הזהות הלאומית, כל אלה הופכים את 100 שנות הצילום מארכיון קק"ל לתערוכה הנכונה במזמן הנכון. העיסוק בעבר מעולם לא היה כה עכשווי. כל מושג וכל דימוי מקבל משמעות טעונה: עבודה עברית, בניית הארץ, פועלים, שמירה, נטיעות ועוד. אנו בטוחים שציבור המבקרים יהנה מתערוכה מאירת עיניים זו".

האנשים שמאחורי התערוכה

גדי דגון – אוצר שהוא צלם. אין חדה מעינו של צלם לברור מתוך עשרות אלפי נגטיבים את הפריים הנכון. זוהי פריבליגיה מחייבת.

יגאל שתיים – מפיק התערוכה ומעצב קטלוג התערוכה. אשתקד הפיק את תערוכת הצלמניה 2002.

 כותבי  הקטלוג:

העתונאי אדם ברוך

העתונאי יגאל סרנה

רונה סלע – היסטוריונית וחוקרת הצילום הישראלי, כותבת על שגרת יומם של הצלמים בשירות קק"ל.

גיא רז – מחבר לקסיקון הצלמים הישראלי, יכתוב לקטלוג 10 ביוגרפיות/דיוקנאות