טקס ופעילות ביער רהט

טקס ופעילות ביער רהט

 

קרוב ל-200,000 איש השתתפו באירועי יום הניקיון הבינלאומי בישראל, שקק"ל מובילה זו השנה ה- 11 בסיוע תרומת קק"ל בארה"ב ובאוסטרליה. בין המשתתפים הרבים, התבלטה קבוצה מיוחדת של כמה מאות ילדים בדואים ויהודים, שיצאו לנקות ביחד את היער הקהילתי הסמוך לרהט.

"ככה אנחנו דואגים לעתיד", אמר דראר וות'ד, מורה בבית הספר ברהט. "הילדים לומדים שכנות טובה ומבינים שעליהם לשמור ביחד על העולם".  גם זידאן אלקרנאווי, בן 10 מרהט, הזדהה עם המטרות החשובות של היום: "חשוב לשמור על סביבה נקייה. זאת הרגשה טובה שאנחנו והשכנים היהודים שלנו מנקים ביחד".  בנוסף לתלמידים מבתי הספר "אלפרדוס" ו"שייח חמיס" ברהט, השתתפו במבצע הניקיון גם תלמידי כיתה ד' מבית הספר "יובלי הנגב" בגבעות בר. הישוב הוקם בשנת 2004 בתמיכת ידידי קק"ל בארה"ב ובקנדה.

יום הניקיון הבינלאומי 2012 ביער רהט.  צילום: יואב דביר
חיילים מנקים את יער רהט.


אסף אליעזר בן ה-10 אמר: "העולם יהיה יותר נעים אם ננקה אותו. זה טוב לסביבה וטוב גם לבני האדם, שיוכלו לחיות במקום נקי". בת כיתתו יולי גורן התרגשה לשמוע שהיא חלק מפרויקט בינלאומי, שמקיף מיליוני ילדים ברחבי העולם. "כיף להיות חלק ממבצע גדול כזה, יחד עם המון ילדים אחרים. כל אחד גר במקום אחר ומדבר שפה אחרת, וכולנו יוצאים לנקות את האזור שליד הבית שלנו".

לא רק ילדים ומורים השתתפו בפעילויות יום הניקיון. הצטרפו אליהם קבוצות של חיל הנח"ל וחיילים מהגדוד הבדואי בצה"ל, שהתגייסו למשימה החשובה. החיילים הבדואים מוכיחים מדי יום בפעילותם המבצעית, שאזרחי המדינה הבדואים משתלבים בישראל בכל תחומי החיים. הם שמחו לראות את ילדי רהט מתחברים לשכניהם היהודים ועובדים לצידם שכם אל שכם.

"זאת הרגשה טובה לראות את הילדים הבדואים והיהודים יוצרים ביניהם קשרים", אמר מוחמד מזאריב, חייל בגדוד הבדואי ותושב זרזיר שבצפון הארץ. "בשבילנו החיילים זאת הזדמנות לשבור את השיגרה ולקחת חלק בהתנדבות למען הקהילה".

אירועי יום הניקיון ברהט הם רק דוגמה קטנה מתוך מכלול פרויקטים שקק"ל מעורבת בהם למען כל אזרחי המדינה, ביניהם הבדואים בנגב. כך למשל קק"ל מעורבת בפרויקטים בשלושה ישובים בדואיים מרכזיים בנגב: הקמת טיילת ברהט, חווה חקלאית אקולוגית ותיירותית בחורה, ופרויקטים שונים בשגב שלום.

ברקע, אפשר היה להבחין בטרקטורים מעמיסים על משאיות את שקיות האשפה שאספו הילדים. הוכחה לכך שהם לא באו רק בשביל לברוח מהכיתה ליום כיף בחיק הטבע, אלא באמת במטרה לנקות את העולם, למען עתיד טוב יותר לכולם.

 

יום הניקיון הבינלאומי 2012 ביער רהט.  צילום: יואב דביר
פינוי הפסולת שנאספה ביום הניקיון ביער רהט.  צילום: יואב דביר

מנהל אגף החינוך בעיריית רהט, עלי אל-הוזייל, אמר בטקס שנערך לאחר פעילות הניקיון: "האדם הוא זה שפוגע בטבע, ואחריותנו לשמור עליו. הילדים שמשתתפים ביום הניקיון מבינים את ערך הניקיון. המפגש בין ילדי רהט וגבעות בר הוסיף ערך נוסף: שותפות למען דו-קיום בסביבה נקייה".  מנהל מרחב דרום בקק"ל, עמי אוליאל, פנה ישירות לילדים ואמר להם: "אותנו המבוגרים כבר קשה לחנך, אבל אם אתם הילדים תשמרו על הניקיון ותעבירו את המסר להורים שלכם, אז בזכותכם הארץ שלנו, היערות והנחלים שלנו, יהיו נקיים יותר".  בפנייה לנציגי עיריית רהט הבטיח אוליאל: "יחד איתכם נמשיך לפתח את רהט ולטפח את היערות שמסביב לעיר". 

את הטקס הנחה מנהל האזור בקק"ל, אלישע מזרחי, שסיפר כי ברחבי הנגב פועלים ביום הניקיון יותר מ-60,000 מתנדבים  – תלמידים, חיילים ומשפחות. "דרך המפעל המדהים הזה אנחנו מעבירים מסר לעתיד, כדי שגם הדורות הבאים יוכלו להמשיך ליהנות מהעולם שלנו", אמר מזרחי. 

חברי מקהלת בית הספר "אלפרדוס" שרו בעברית ובערבית את "נולדתי לשלום". תלמידי "יובלי הנגב" ענו בשיר: "לך אל הטבע".   בסיום הטקס העניקו נציגי קק"ל תעודות הוקרה למנהלי בתי הספר, שתלמידיהם השתתפו בפעילות. לפני חזרתם לבתי הספר, התלמידים הבדואים עברו בין תחנות שהפעילו מדריכי קק"ל, ודרך משחקים והפעלות הכירו את מפת הארץ, למדו על הנגב ועל תולדות המדינה.