כנס דבורים והאבקה ה-23 - דצמבר 2015

על הכנס

כנס דבורים והאבקה התקיים השנה בפעם ה-23 בשיתוף קק"ל, מועצת הדבש, משרד החקלאות ופיתוח הכפר, והקריה למחקר חקלאי.

הכנס נערך לזכרו של תא"ל זוריק לב ז"ל, טייס קרב שנפל במלחמת יום הכיפורים. אחיו של זוריק אבי לב ייצג את המשפחה באירוע.

לדבורים תפקיד מכריע במערכת האקולוגית, כמי שאחראיות על האבקת הפרחים בטבע ובחקלאות. סכנת ההכחדה, המרחפת מעל ראשה של דבורת הדבש, מטרידה את כל מי שעולמנו חשוב לו, ולא רק את החקלאים שמגדלים דבורים ואת הצרכנים חובבי הדבש.

הוקרה לעובדי קק''ל בכנס מגדלי הדבורים 2015.  צילום: יואב דביר
עובדי קק''ל ותעודות ההוקרה שהוענקו להם בכנס.  צילום: יואב דביר

קק"ל מלווה את ענף הדבורים זה שנים רבות ותורמת להישרדות הדבורים על ידי נטיעת צמחים צופניים ברחבי המדינה ועל-ידי אספקת שתילים צופניים לחקלאים, לנטיעה עצמית.

בכנס מגדלי הדבורים ה-23 לזכרו של תא"ל זוריק לב ז"ל הוענקו לשמונה עובדי קק"ל תעודות הוקרה על פעילותם למען ייצור ונטיעה של שתילים צופניים, לחיזוק תחום הדבורים ושירותי ההאבקה.

אותות ההוקרה הוענקו לעובדים הבאים:

מנהל משתלת גילת במרחב דרום פבלו צ'רקסקי, שיחד עם סימה קגן, כתב וצילם את הספר "צמחי נוי צופנים לדבורים"; מנהל פארק אגמון החולה במרחב צפון אפי נעים; מנהל משתלת גולני במרחב צפון של קק"ל האגרונום הירוי אמרה; מנהל מחלקת יערנות ופיתוח מקצועי באגף הייעור של קק"ל, המופקד גם על מדור זרעים ומשתלות ומדור אקלום והשבחה, האגרונום אביב אייזנבנד; מנהל מדור זרעים ומשתלות באגף הייעור של קק"ל האגרונום חגי יבלוביץ וסגנית מנהל משתלת אשתאול במרחב מרכז של קק"ל אהובה דניאל.

דברי פתיחה

פתח את היום האחראי על תחום דבורים בשירות ההדרכה והמקצוע (שה"מ) במשרד החקלאות ופיתוח הכפר יוסי סלבצקי, שאמר: "שנים רבות מהלך ענף גידול הדבורים על הסף, ומאיים לסחוף עימו ענפי צומח רבים התלויים בו".

סלבצקי הוסיף כי "המרעה הצופני הוא לב-לבו של ענף גידול הדבורים, ובלעדיו אין לו קיום. על כן אנחנו מוקירים את תרומתה של קק"ל בנטיעת מרעה צופני ברחבי הארץ".

"ענף הדבורים אומנם קטן, אבל יש לו חשיבות גדולה. הדבורים מהוות תשתית לענפי הצומח, ובהיעדרן ניאלץ לייבש אלפי דונמים של גידולים", אמר מנהל שה"מ חנן בזק.

מכון וולקני שבו התקיים כנס דבוראים והאבקה 2015.  צילום: יואב דביר
מכון וולקני שבו התקיים הכנס.  צילום: יואב דביר

היערן הראשי ומנהל אגף הייעור בקק"ל ד"ר דוד ברנד ציין כי "טיפוח שירותי האבקה מבטיח את קיומם של בתי הגידול ושל הצמחים התלויים בהאבקה. צמחים אלה שומרים על תפקודן של המערכות האקולוגיות".

ברנד פירט כי 18,000 כוורות מוצבות בשטחי קק"ל, וביערותיה נטועים מיליוני עצים צופניים, ביניהם חרובים, אשלים ואקליפטוסים, המספקים צוף שחיוני לקיומן של הכוורות. "שתילים צופניים רבים מחולקים מדי שנה ללא תמורה למגדלי הדבורים, וקק"ל תומכת במחקרים שעוסקים במינים צופניים", הוסיף.

חילוקי דעות לגבי האיקליפטוס

המדען הראשי ברשות הטבע והגנים ד"ר יהושע שקדי הציג בכנס את מדיניות הארגון בנושא הצבת כוורות בשמורות טבע ובגנים לאומיים ובנושא מינים פולשים בכלל, והאקליפטוס בפרט. הדברים זכו לתגובות מעורבות.

החלטת רשות הטבע והגנים לכרות עצי אקליפטוס בשמורות טבע מטרידה מאוד את מגדלי הדבורים, משום שהאקליפטוסים מהווים מקור חשוב לצוף. שאלת האקליפטוסים עוררה סערת רגשות בקרב משתתפי הכנס, שקראו לשמור על העצים.

יו"ר ארגון מגדלי הדבורים בועז כנות שמאר כי "רשות הטבע והגנים הוציאה גזר דין מוות לאקליפטוסים. הם מנסים לכרות כמה שיותר אקליפטוסים, ואנחנו מתנגדים למעשיהם ומנסים להניא אותם בכל דרך חוקית".

ד"ר שקדי הציג גישה מנוגדת: "תפקידו לשמור על מגוון מיני החי והצומח של ארץ ישראל, בנופי הארץ המקוריים, ולשקם את מה שהאדם פגע בו. אנחנו לא מפגינים סובלנות כלפי מינים פולשים, שהובאו על ידי האדם אל מחוץ לשטחי הגידול הטבעיים שלהם, במיוחד בשמורות הטבע".

הוא סיפר שישנם מקומות בעולם שבהם רואים באקליפטוס צמח מזיק, בשל השפעתו על בתי הגידול והפגיעה במינים המקומיים, והדגיש שבמקום האיקליפטוסים הנכרתים נוטעת הרשות מינים מקומיים של עצי ארץ ישראל.

גם לגבי שאלת הכנסת הכוורות לשמורות הטבע הביע ד"ר שקדי את התנגדותו, שנובעת מפוטנציאל התחרות עם מאביקים מקומיים והטיפולים הנערכים סביב הכוורות, כגון ריסוס וסלילת דרכים.

ד''ר יהושע שקדי בכנס מגדלי הדבורים 2015.  צילום: יואב דביר
ד"ר שקדי נושא דברים בכנס.  צילום: יואב דביר

בסיום דבריו קרא ד"ר שקדי לקיים דיאלוג בין מגדלי הדבורים לרשות הטבע והגנים, כדי לבנות תכנית ארצית, שתשמור על האינטרסים של החקלאים ותמנע פגיעה בטבע.

"האקליפטוסים הם לא רק מקור פרנסה, אלא גם חלק מהצמחייה של ארץ ישראל, שהובאה לכאן על ידי החלוצים הציוניים לפני 120 שנה ויותר", הגיב בסיום ההרצאה הפרופ' לבוטניקה דן איזיקוביץ.

הדבוראית תושבת מנות הביעה כעס רב על התנהלות רשות הטבע והגנים. "החקלאות לא תוכל להתקיים ללא הדבורים, והדבורים לא יכולות להתקיים ללא הפריחה בטבע. אין שום הוכחה לטענה שדבורת הדבש פוגעת באיזון האקולוגי. האקליפטוס הוא החמצן של ענף הדבורים. הוא אינו פולש, אלא ניטע כאן והשתלב בנופי הארץ, כמו מינים רבים אחרים, למשל החרוב".

מושב מקצועי ראשון

במהלך המושב סקר חוקר המטעים במינהל המחקר החקלאי ד"ר ארנון דג את התרומה הכלכלית של דבורת הדבש להאבקת גידולים חקלאיים.

דג ציין שבין הענפים התלויים ברמה גבוהה בדבורת הדבש נמנים שקד, תפוח, אגס, שזיף, משמש, אבוקדו, דובדבן וקיווי. הדבורים חיוניות גם לגידולי השדה, ביניהם קישוא, תות, פלפל, אבטיח, מלון, חמניות, כותנה ובצל.

"ערך ייצור הדבש השנתי עומד על כ-57 מיליון ₪, אבל ערך הייצור החקלאי התלוי בהאבקת דבורי דבש מגיע ל-2 מיליארד ₪ בשנה", סיכם ד"ר דג.

מנכ"ל מועצת הדבש הרצל אבידור דיבר על האתגרים העומדים בפני ענף גידול הדבורים. כמו דוברים רבים אחרים, גם הוא הזכיר את תרומתה המשמעותית של קק"ל למרעה הצופני. "בשנים האחרונות אנו עדים לגידול בצריכת דבש, בשל הגידול באוכלוסיה והגידול בצריכה לנפש", אמר וציין שסך כל צריכת הדבש בישראל מגיעה ל-4,000 טון בשנה, מתוכם כ-3,000 טון מיוצרים בארץ וכ-1,000 טון מיובאים, בעיקר מאירופה ומדרום אמריקה.

"האתגר הניצב בפנינו הוא הגדלת תפוקת הדבש בעשור הקרוב בכ-20%, מ-31 ק"ג ל-37 ק"ג לכוורת בממוצע לשנה", אמר אבידור. לדבריו, ניתן להשיג מטרה זו באמצעות השבחת גזעים, שיפור ממשק הגידול בעזרת טכנולוגיות חדשות, השבחת המרעה הצופני ומציאת פיתרון למזיקים.

הקהל בכנס מגדלי הדבורי0 2015.  צילום: יואב דביר
הקהל באחד ממושבי הכנס.  צילום: יואב דביר

מושב מקצועי שני

המושב המקצועי השני, בראשותו של ד"ר בוריס יעקובסון,  כלל מגוו הרצאות בנושאים הקשירים בדבורים ובהאבקה.

שי חן ממשרד הבריאות הקידש את הרצאתו במושב לנושא תקן הדבש הישראלי.

פרופ' נור צ'חנובסקי ממינהל המחקר החקלאי עסק בהרצאתו בווירוסים קטלניים.

הרצאתו של ד"ר גדעון טופורוב משה"מ התמקדה במגמות ושינויים בשימוש בתכשירי הדברה והרצאתו של ד"ר אהוד אפיק משה"מ עסקה ביעילות התכשירים השונים כנגד מזיקים.

מושב מקצועי שלישי

המושב השלישי בכנס הוקדש להרצאות סטודנטים.  בראש המושב ישב  ד"ר אריק פלבסקי.

הדוקטורנטית במכון הוולקני, שגם קיבלה מלגת מחקר במהלך הכנס רעיה זלצר, תיארה במושב זה את מחקרה שעוסק בהתנהגות היגיינית של דבורת הדבש.

רעיה זלצר בכנס מגדחי הדבורים 2015.  צילום: יואב דביר
רעיה זלצר ועמיתיה בכנס.  צילום: יואב דביר

רון קורקידי ממינהל המחקר החקלאי הציג את עבודתו על פחת דבורים בישראל ושימוש בחומצה אוקסלית להדברת אקרית הוורואה.

טל ארז מהפקולטה לחקלאות ברחובות דיבר על תפקיד מופע הפרח באוכלוסיות של בן-חרדל מצוי במשיכת דבורת הדבש.

ד"ר דוד ברנד את נקודת מבטה של קק"ל בנוגע לנושאים המורכבים שעלו בכנס, ואמר כי "היערות נועדו לספק מגוון ביולוגי, ולהגשמת מטרה זו קק"ל רואה חשיבות רבה בתחום ההאבקה. תמכנו במגדלי הדבורים במשך שנים רבות, ונמשיך לתמוך בהם בעתיד".