מנקים את העולם

"מנקים את העולם" (Clean Up the World) הוא ארגון בינלאומי ששם דגש על קהילתיות, במטרה להמריץ ולהעצים את נכונותן של קהילות בכל רחבי כדור הארץ לשפר את מצב הסביבה ולשמור עליה. הארגון מפעיל מידי שנה כ- 35 מיליון מתנדבים ב- 120 מדינות. הוא מהווה את אחד המפעלים הסביבתיים הגדולים בעולם שבבסיסם התארגנות קהילתית, כל זאת בשיתוף התכנית הסביבתית של האו"ם (UNEP).

הארגון ומטרותיו

ארגונים עסקיים, קבוצות קהילתיות, בתי ספר, ארגוני ממשל ואנשים פרטיים משתפים פעולה במסגרת "מנקים את העולם" במגוון פעילויות ותכניות המשפרים את סביבתם המקומית. מאז מבצע "מנקים אם העולם" הראשון, שהתקיים בשנת 1993, הביאה פעילותם של מיליוני המשתתפים בפרויקט ברחבי העולם לתוצאות יוצאות דופן.

התחומים בהם חל שיפור משמעותי בעקבות הפעילות המבורכת הינם רבים ומגוונים, וביניהם:
  • מיחזור ושיפור משאבים
  • נטיעת עצים
  • מפעלים חינוכיים
  • התפלה ושימור של משאבי מים
  • תחרויות לעידוד השמירה על הסביבה
  • תערוכות
  • פרויקטים קבועים למען הסביבה.

 

מנקים את העולם ביחד עם יו''ר קק''ל, אפי שטנצלר. צילום: גיא אסייג, ארכיון הצילומים של קק''ל
מנקים את העולם ביחד עם יו''ר קק''ל אפי שטנצלר. צילום: גיא אסייג

גולת הכותרת של פעילות "מנקים את העולם" היא השתתפותם של מיליוני המתנדבים באירועים סביבתיים בסוף השבוע השלישי של ספטמבר מידי שנה. בנוסף לכך, הארגון מעניק תמיכה גם לקבוצות שלוקחות על עצמן לפעול למען הסביבה במשך השנה כולה.

ארגון "מנקים את העולם" קשור למחלקת המידע לציבור של האו"ם. כמו כן הארגון נתמך ומשתף פעולה עם מגוון ארגוני איכות סביבה בארצות שונות.

הסיפור שמאחורי הארגון

בשנת 1989 עלה בדעתו של איאן קירנאן, בונה יכטות אוסטרלי, רעיון פשוט שבעזרתו יוכל לחולל שינוי בסביבתו הקרובה בעיר סידני. שנתיים קודם לכן השתתף במרוץ יאכטות ליחידים ובעודו מפליג מסביב לעולם נחרד לגלות את הזיהום הרב שנתקל בו בדרכו, במיוחד במרכז האוקיינוס האטלנטי ובאיים הקריביים, אזורים שבמשך שנים ייחל להגיע אליהם וליהנות מהיופי הרב שהביא לפרסומם. תקוותו הפכה לכעס ואכזבה כשגילה שהזיהום והפסולת הם השולטים במקומות שאליהם הגיע.
 
"לא אגזים אם אומר שהתאכזבתי קשות למראה הים המופלא הזה מזוהם בבקבוקי פלסטיק וזכוכית, חיתולים חד-פעמיים משומשים, שפופרות שמחת שיניים ובדלי סיגריות שהמבקרים במקום השאירו מאחוריהם", נזכר איאן, ועם חזרתו לסידני יזם יחד עם חבריו יום ניקיון במפרץ המקומי. 40,000 מתנדבים הצטרפו לפעילות שבמסגרתה פונו מהמפרץ שלדי מכוניות ישנות, פסולת פלסטיק וזכוכית ובדלי סיגריות.
 

מנקים את העולם 2009. צילום: דודו גרינשפן, ארכיון הצילומים של קק''ל
מנקים את העולם 2009. צילום: דודו גרינשפן

בעקבות המבצע המקומי שהתקיים בסידני ב- 1989, הבינו איאן וחבריו שהתארגנות דומה יכולה לשאת פרי גם ברמה הלאומית, ואכן למעלה מ- 300,000 מתנדבים הצטרפו ליום הניקיון האוסטרלי הראשון ב- 1990 ופעילותם הולכת וגוברת מאז ועד היום.

האתגר הבא היה להרחיב את הפעילות לרמה הבינלאומית. לאחר קבלת תמיכה מהתכנית לאיכות הסביבה של האו"ם (ה- UNEP), ארגון "מנקים את העולם" יצא לדרך בשנת 1993, ולפי ההערכה משתתפים בפעילויותיו 35 מיליון אזרחים מכ-120 מדינות ברחבי העולם.
הצלחה זו מעידה על כך שהרעיון האוסטרלי הפשוט מעורר את הזדהותם של תושבי העולם כולו הדואגים לאיכות הסביבה.

בשנת 1998 זכה איאן קירנאן בפרס יוקרתי לאיכות הסביבה מטעם האו"ם על כך שהניע מיליוני אנשים ברחבי העולם להפגין אחריות לסביבתם, ובפרסים מכובדים נוספים כאות הערכה על פועלו.

מנקים את העולם - סרטון