קק"ל בשנת השמיטה תשע"ה

נוף ברמות יששכר. צילום: אנצ'ו גוש

 

שנת השמיטה תשע"ה, תחל בראש השנה, א' בתשרי, 25 בספטמבר 2014.
 

כמסורת מידי שנת שמיטה החלה אחת לשבע שנים, גם השנה קק"ל מקיימת בכל השטחים שבאחריותה את מצוות השמיטה בהתאם להוראות הרבנות הראשית לישראל.

מה שמיטה?

מהי שמיטה? מה עניינה לימינו? ובאיזה אופן מדינת ישראל המודרנית, כמו יהדות התפוצות, בראשיתו של האלף השלישי לספירה הנוצרית, יוצרות עניין ומשמעות חיה ואקטואלית עם מובנו הממשי של צו זה של התורה?

הנחיות הרבנות לשנת השמיטה בקק"ל

קק"ל מחויבת לקיים את מצוות השמיטה בכל השטחים שבאחריותה, בהתאם להוראות הרבנות הראשית. הנחיות אלה מקיפות נושאים כגון נטיעות, טיפול ביערות, משתלות, מסיק זיתים, בוסתנים, העתקת אילנות ועוד.

שומרים על היער גם בשנת שמיטה

בשנת השמיטה הקרובה אמנם לא ייערכו נטיעות בט"ו בשבט, אבל ליערני קק"ל ממש לא תיחסר תעסוקה. יערן קק"ל ומנהל מדור זרעים ומשתלות חגי יבלוביץ' מסביר איך מיושמת מצוות השמיטה בשטח, ביערות ובמשתלות קק"ל.

משתלות קק"ל – מכאן הכול צומח

בשלוש משתלות קק"ל, בצפון, במרכז ובדרום, השלימו את ההיערכות לשנת השמיטה ויקיימו את מצוות השמיטה כהלכתה. הזריעה נעשית בחללים סגורים והנבטים הצעירים נשמרים בחממה ובה מצע מנותק, שאינו נוגע באדמה. במסגרת שנת השמיטה יינתן במשתלות דגש מיוחד לפעילות חינוכית.

ערב השמיטה: קק"ל שתלה מחדש עצים מגוש קטיף

במהלך ההתנתקות הועתקו כאלף עצים מהיישובים המפונים מגוש קטיף למשתלת גילת, ליד אופקים, שם זכו להשקיה וטיפוח. כעת, לפני כניסת שנת השמיטה, יישתלו כמה עשרות מהם ביישובים החדשים.

שעשועי שמיטה

ב"חלון ירוק" - אתר קק"ל לצעירים מציעים לילדים מבחר משחקים וחידונים מקוונים בנושא שנת השמיטה והחיבור לאדמה ולסביבה, לצד מידע בגובה העיניים על השנה המיוחדת ופעולות קק"ל בה.

מהי שנת שמיטה? צפו בסרטון: