יום הניקיון הבינלאומי 2013 - הטקס המרכזי בצפת והפעילות בצפון

עשרות רשויות ואלפי תושבים, תלמידים, חיילים,ועולים חדשים לקחו חלק בפעילות יום הניקיון בצפון.

יום הניקיון צוין בצפון ביערות, בשטחים הפתוחים, בחופי הים, בשכונות, בישובים, בבתי הספר, במרכזי הקליטה, בכפרי הנוער ועוד. הטקס המרכזי התקיים בעיר צפת בהשתתפות תלמידי ישיבת, חב"ד, בית הספר הממלכתי דתי והממלכתי, ושלושה מרכזי קליטה שבהם קק"ל פועלת לאורך כל השנה תחת הכותרת "חלום ירוק".

יו''ר עמית של קק''ל אלי אפללו מעניק תעודה הוקרה ליום הניקיון 2013 לראש עיריית צפת.  צילום: תניה זיסקינדיו''ר עמית של קק''ל אלי אפללו מעניק תעודה הוקרה ליום הניקיון 2013 לראש עיריית צפת. צילום: תניה זיסקינד

בנוסף, יהודים, דרוזים מדלית אל כרמל ועוספיה, מחורפש ומרר , בדואים מביר אל מכסור, בוסמת טבעון וכעביה , מוסלמים מעילבון, ערערה, ונוצרים התגייסו לפעילות ניקיון בישוביהם וביערות הסמוכים להם. דוגמה לכך היא הפעילות ביער חנתון שבה השתתפו תלמידי תיכון כפר מנדא, כפר מוסלמי השוכן בסמיכות לישוב חנתון ואשר נהנה מהיער לאורך כל השנה.

פעילות קהילתית מיוחדת התקיימה גם בעיר תמרה בשילוב עשרות מתנדבים מהקהילה לצד תלמידי החינוך המיוחד יחד עם תלמידי בתי הספר הירוקים בעיר הפועלים בשמך כל השנה למען הסביבה ויום הניקיון מבחינתם היה יום שיא.

תלמידי הישובים מדרך עוז ונווה זיו, תלמידים נחשפו לפעילות בשעות היום בבית הספר ובשעות אחה"צ יצאו יחד עם בני משפחותיהם לחוות את יום הניקיון כפעילות משפחתית.

להלן תיאור מפורט של הטקס המרכזי והפעילות בצפת.

פעילות יום הנקיון התקיימה ברחבי העיר. ראש העירייה אילן שוחט יחד עם יו"ר עמית של קק"ל אלי אפללו, מנהלי המרחב והאזור בק"ל ואורחים נוספים פגשו בתלמידים במוקדי הפעילות השונים. "צפת היא עיר מיוחדת וזו זכות להיות פה. בזכותכם בשנה הבאה צפת תהיה יפה עוד יותר", ציין אלי אפללו.

תלמידים ועולים חדשים לקחו חלק בפעילויות הניקיון ובטקס המרכזי שנערך בבית הספר היסודי "אגמים" בצפת בנוכחות ראש העירייה אילן שוחט. פעילויות הניקיון במרכזי הקליטה התאפשרו תודות לתרומתה הנדיבה של קק"ל ארה"ב לפרויקט מיוחד זה.

"אני שמח מאוד לראות את העבודה היפה שעשיתם," המשיך אפללו את דבריו בטקס. "כמו שאתם מנקים כאן, עוד 250,000 חיילים וחיילות, שוטרים ושוטרות, חניכי תנועות נוער ועוד רבים, מנקים בכל הארץ ועושים עבודה נהדרת. זהו באמת יום נפלא."

קק"ל מובילה את יום הניקיון הבינלאומי בארץ זה 13 שנה. מלבד ניקיון, הפעילויות כוללות התייחסות לתחומים רבים הקשורים לשמירה על הסביבה, ביניהם: מחזור, נטיעת עצים, הפרדת פסולת, פעילויות חינוכיות, התפלה ושימור משאבי מים, פרויקטים קבועים למען הסביבה וכל מה שיסייע לסביבה במשך השנה כולה.

ראש העירייה סקר את ההיסטוריה של קק"ל וסיפר כי "לפני קום המדינה קק"ל רכשה אדמות, וכיום היא גם מטפחת ושומרת על האדמות והסביבה. יש בצפת פרויקטים רבים של קק"ל כולל פארק המצודה, עמק התכלת וגן הבנים, שנבנה בימים אלה. אתם מצטרפים ל-35 מיליון מתנדבים בכל העולם ואתם אחראים היום ובכל יום על ניקיון בית הספר והשכונה שלכם."

תלמידים מנקים את פארק עמק התכלת.  צילום: תניה זיסקינדתלמידים מנקים את פארק עמק התכלת. צילום: תניה זיסקינד

אלי אפללו העניק תעודות הוקרה לבית הספר ולראש העירייה. הטקס הסתיים בהופעה של שני מוסיקאים נפלאים שניגנו על כלים שבנו מחומרים ממוחזרים. לקראת סוף המופע, הם הזמינו את הילדים להצטרף.

אחד משיאי היום היה ללא ספק, פעילויות הניקיון במרכז הקליטה של צפת, כאשר עולים מאתיופיה, ביניהם גם כאלה שנמצאים בארץ חמישה ימים בלבד, ניקו את סביבת המרכז. המבצע התקיים בסיוע קק"ל ארה"ב, ואחד מציורי הקיר שצוירו על ידי צייר מקומי, הוקדש בהוקרה לתרומת קק"ל ארה"ב.

פעילות למען הסביבה אינה אירוע חד-פעמי במרכז הקליטה, הודות לתכנית "חלום ירוק", שקק"ל מובילה יחד עם גופים ירוקים נוספים ברחבי הארץ כדי לעודד עולים חדשים לשמור על הסביבה. ניתן לראות פסלים שנוצרו על ידי העולים מחומרים ממוחזרים, ויצירות אקולוגיות אחרות, בכל רחבי המרכז.

ראש העירייה שוחט בירך את העולים החדשים באמהרית ואמר שלמרות שמנקים בכל העולם "בישראל יום הניקיון משמעותי במיוחד, כיוון שבשבת נחגוג את יום כיפור, היום שבו אנו לובשים לבן ומטהרים מכל חטאותינו, כדי שהנשמות שלנו תהיינה נקיות. כשאנו לוקחים אחריות על הסביבה, אנו מבטיחים שנהיה נקיים גם בפנים וגם בחוץ."

מנהל מרחב צפון בקק"ל, יפתח הר-חול, שהיה בטקס יחד עם אבירם צוק, מנהל הגליל העליון והגולן, ואנשי קק"ל נוספים, איחל לעולים קליטה רכה בחברה הישראלית. הוא ציין שהדבר החשוב ביותר הוא לשמור על הניקיון "ובעצם, צריך להפוך כל יום ליום הניקיון."

יו"ר עמית של קק"ל, אלי אפללו, שהיה בעבר שר הקליטה, בירך את העולים על השיבה לארץ אבותיהם. "כפי שחלק מכם יודעים צפת נחשבת עיר קודש כך שזה רק הגיוני שהיא גם תיראה לבנה וטהורה. אני מאד מתרגש לראות מה שעשיתם כאן היום."

לאחר הטקס הקצר, העולים הזמינו את ראש העיר ואת אנשי קק"ל לבקתה אתיופית מסורתית בחצר, לטקס הקפה שנקרא "בונה". העולים הראו לאורחים את השולחנות והספסלים שהם בונים במרכז ליערות קק"ל, והאורחים התרשמו מאוד.

"יש כרגע כ-430 עולים במרכז הקליטה" אמרה אהובה, עובדת המרכז שנמצאת כאן כבר 23 שנים, "וכולם מאתיופיה. חלק מהם כבר כאן שמונה חודשים וחלק הגיעו רק לפני חמישה ימים. כולם יעזבו עד הקיץ, ואני מקווה שבעזרת השם אחרים עוד יגיעו." בסיום המפגש מיהרו ראש העירייה וראשי קק"ל למוקדי ניקיון נוספים ברחבי צפת

ילדים מבית הספר ממלכתי ב' ניקו בפארק עמק התכלת – אתר קק"לי חדש יחסית, הממוקם בכניסה הצפונית לצפת. הפארק מהווה גן עדן קטן וירוק ובו מעיינות קטנים, עצי בוסתן וצמחייה האופיינית לאזור הים התיכון וקק"ל מפתחת אותו בסיוע תרומות מידידיה בקנדה.

שילה, שחר ואוהד, כולם מכיתה ה', סיפרו שהם שומרים על איכות הסביבה כל השנה כולה. "אנו ממחזרים בקבוקים, נייר, קרטונים, מה שלא תרצה," שילה אמר. "בעצם," הוסיף אוהד, "אנחנו אלה שמלמדים את ההורים שלנו לשמור על הסביבה ואנחנו כועסים עליהם אם הם לא מקשיבים לנו."

כאשר לינוי, תלמידת כיתה ה' באותו בית ספר נשאלה על קק"ל, היא השיבה: "בוודאי שידעתי על מה קק"ל אחראית ושהיא שומרת על הסביבה. הודות לקק"ל, החיים כאן הרבה יותר נעימים לכולם!"