סולידאריות עם הדרום


יום שלישי, אוגוסט 26, 2014

משלחת קק"ל ובה מעל 50 אזרחים מבלגיה וצרפת ביקרה בעוטף עזה והתרשמה מהחיים תחת אש ומהסיוע של קק"ל ליישובי האזור

מאז תחילת מבצע "צוק איתן" ב-8 ביולי 2014, הצליחו מעט מאוד משלחות להגיע ליישובים הישראליים בעוטף עזה. על אף כל הקשיים, ביום שני, 18 באוגוסט, ניצלה משלחת סולידאריות של קק"ל, ובה מעל 50 אזרחים מבלגיה וצרפת, את הפסקת האש קצרת-המועד כדי לבקר ביישובים שבמועצות המקומיות אשכול ומרחבים. יוזמי הביקור היו נשיא קק"ל בלגיה ז'קי בן זינו ושליח קק"ל בבלגיה אוליביה רפוביץ.

חברי המשלחת ליד תחנת המשטרה בשדרות. צילום: ארכיון צילומי קק"ל
חברי המשלחת ליד תחנת המשטרה בשדרות. ברקע תצוגת טילים שנורו אל העיר. צילום ארכיון צילומי קק"ל

מר רפוביץ הוא גם אל"מ במילואים, שגויס בצו שמונה ל-25 ימי לחימה בעזה, וניצל את המומחיות הצבאית שלו כדי לספק למשלחת הסברים מקצועיים על זירת הקרב. למר בן זינו, שהוא גם ראש הפדרציה הציונית בבלגיה, התלוותה גם פנינה אשתו. המשלחת כללה למעלה מחמישים אזרחים צרפתים ובלגים ששהו בארץ, והביעו את רצונם ללמוד על המצב בדרום הארץ מקרוב, ולתמוך בתושבים.

גב' שיף, אחת המשתתפות, שאלה את אוליביה רפוביץ כיצד תוכל לעזור. "חזרתי אליה," סיפר רפוביץ, "ואמרתי שהדרך הטובה ביותר להביע סולידאריות תהיה הצטרפות למשלחת". במבט לאחור הבינו חברי המשלחת שהם ביקרו באזור ביום האחרון בו הדבר היה אפשרי, מכיוון שהחמאס הפר את הפסקת האש כבר למחרת, והם היו אסירי תודה לקק"ל על שארגנה את הביקור.

המשלחת ביקרה בכפר עזה, בפדויים ובשדרות. בכפר עזה פגשו חברי המשלחת את התושבים המקומיים, שהודו על הביקור והביעו את הערכתם הרבה לקק"ל על תמיכתה, הן לפני תחילת המלחמה והן בזמן הלחימה, באמצעות הצבת מיגוניות, נטיעת עצים שמסתירים את היישוב מפני אש צלפים מהרצועה, סלילת דרכי ביטחון ועוד. קיבוץ כפר עזה ממוקם ממש על הגדר, וחברי המשלחת יכלו לצפות בחיילי צה"ל שלחמו במחבלי חמאס בשבועות האחרונים.

בשדרות ביקרה הקבוצה בתחנת המשטרה, שבה מוצבת תצוגה של טילי קאסם שנורו אל העיר בשנים האחרונות. הם שמעו כיצד תושבי העיר מנסים לנהל חיים תקינים בצל איום בלתי פוסק וגם על הנזק שספגה העיר.

סגן יו"ר המועצה אזורית מרחבים ארמי פרג'י, קיבל את פני המשלחת בבניין המועצה. תושבי האזור הזמינו את הקבוצה לארוחת צהריים כפרית שהכינו במיוחד עבורם. אחת המארחות סיפרה שאביה היה עובד קק"ל, כך שהיא הרגישה שהיא מארחת "את המשפחה המורחבת שלה." המשלחת נסעה גם למשרדי המועצה אזורית אשכול, שם ביקרו בחפ"ק המקומי, צפו במפת הנפילות וקיבלו הסבר על תפקוד המועצה בשעת חירום.

"כתוצאה מהביקור", סיכם אוליביה רפוביץ, "חברי המשלחת למדו על הקשיים היום-יומיים במצב הבלתי אפשרי שתושבי האזור נתונים בו. הם גם ראו שקק"ל היא חלק מרכזי ממארג החיים בדרום הארץ. קק"ל התארגנה במהירות בזמן הרגיש הזה, מתוך מחויבות לאזור ולמדינת ישראל".