פעילות קק"ל למען ילדי קיבוץ עלומים במועצה האזורית שדות נגב


יום שני, אוגוסט 11, 2014

קק"ל ממשיכה בפעילויות ההפוגה ובסיורים לצפון למען לתושבי הדרום ועוטף עזה. 

בשבוע הראשון של אגוסט 2014 ארגנה קק"ל בסיוע ידידיה בפינלנד פעילות לילדים ולמשפחות בקיבוץ עלומים שעל גבול עזה. הפעילות כללה בניית דגמים מחומרים ממוחזרים, בעיקר אצטרובלים, קלחי תירס וענפים.

פעילות הפוגה לילדי קיבוץ עלומים לאחר מבצע צוק איתן.  צילום: הדס לב
ילדי הקיבוץ מודים לידידי קק"ל בפינלנד על הפעילות.  צילום: הדס לב

"מאז שהכריזו על הפסקת האש ביום שלישי, זוהי הפעם הראשונה שיכולנו לצאת מהמרחבים המוגנים ולקיים פעילות קהילתית בחדר האוכל. המשפחות שמחו מאוד לצאת מהבתים ולעשות יחד משהו מרגיע ותרפויטי." כך ציינה אחת משתי רכזות התרבות בקיבוץ עלומים אסתר מרכון.

"למרות שהפעילות כוונה לילדים," המשיכה אסתר, "גם ההורים נהנו מאד וביקשו שנארגן פעילות דומה בעתיד. כולם שיתפו פעולה בתהליך יצירתי והביעו הערכה רבה לקק"ל על ארגון הפעילות. מספר ארגונים עזרו לנו במהלך מבצע צוק איתן, אך התחושה היא שקק"ל נכונה לסייע לנו לא רק בשעת חירום, אלא בכל מצב. אנחנו מזמינים את ידידי קק"ל בפינלנד לבוא ולבקר בקיבוץ כדי שנוכל להודות לכל אחד מהם באופן אישי."

קיבוץ עלומים, הממוקם בנגב הצפון-מערבי בסמוך מאד לרצועת עזה, מונה כ-80 משפחות. הקיבוץ נוסד ב- 1966 על יד חברי בני עקיבא. כ-20% מן החברים הם עולים שהגיעו מאנגליה. בשונה מיישובים אחרים באזור, כמעט אף אחת מהמשפחות לא נסעה צפונה במשך ימי הלחימה.

לדברי רכזת התרבות בקיבוץ הדס לב, "בחודש שעבר הקיבוץ נראה כשדה קרב. יש רעש בלתי פוסק, או מהירי של צה"ל או מהרקטות שיורים לכיוון שלנו ללא הפסקה. כרכזות תרבות, אנחנו מנסות לארגן כמה שיותר פעילויות מחוץ לבית עבור הילדים שלנו. פעילות כמו זו שאורגנה על-ידי קק"ל מאוד חשובה ומאפשרת לנו להמשיך בחיי היום יום, ואנחנו מודים עליה מאד."

עידית, המתגוררת בקיבוץ עם משפחתה, מספרת כי "הילדים שלי נולדו לתוך המצב הזה, הם לא מכירים מציאות אחרת. הילדים הקטנים מפחדים ללכת לשירותים או להתקלח, שמא תישמע פתאום אזעקת צבע אדום. הדבר הקשה ביותר עבורם הוא להישאר בבית ולא לצאת, ולכן פעילויות כאלה מאד חשובות לנו. אני מודה לקק"ל על ארגון הפעילות המשמעותית שהעניקה היום לכל אחד הזדמנות לבטא את עצמו דרכה. אנו סומכים על צה"ל ועל הממשלה שיעשו כל מה שצריך כדי להגן עלינו."

פעילות הפוגה לילדי קיבוץ עלומים לאחר מבצע צוק איתן.  צילום: הדס לב
הילדים והמבוגרים כאחד נהנים מהפעילות.  צילום: הדס לב

חברת הקיבוץ מתי, שהשתתפה בפעילות יחד עם בתה שירה בת ה- 6, אמרה כי "היה מדהים לראות מה אפשר לעשות מחומרים ממוחזרים והצירה יחד עם שירה קירבה בינינו מאד."

מנהלת מחלקת קשרי ציבור במרחב דרום בקק"ל חנה בכר, אמרה שהפעילות בעלומים מבטאה את מחויבותה של קק"ל לדרום הארץ במבצע צוק איתן ובאופן כללי. "בעתיד, אנו מתכננים להקים יער קהילתי עבור עלומים, כפר מימון ושוקדה. רצינו להראות את התמיכה שלנו בזמן הקשה הזה, והסיוע שקיבלנו מהידידים שלנו בפינלנד אפשרה את זה."