פעילות קק"ל לנוכח המצב המתוח בדרום


יום ראשון, יולי 06, 2014 16:30

גם בימים מתוחים אלה אנשי קק"ל נמצאים בשטח, מצוידים בשכפ"צים ובקסדות הגנה ומסייעים לתושבים ולכוחות הביטחון.

החטיפה והרצח של שלושת הנערים הישראליים והפעולות שבאו בעקבותיה, הביאו בסוף השבוע האחרון לירי מסיבי לעבר ישובי עוטף עזה. קק"ל שותפה בפיתוח ישובי הגבול לאורך השנים ומעורבת בנעשה בהם במגוון תחומים: התיישבות, חקלאות, מים, תיירות וגם ביטחון.

סוף שבוע מתוח עבר על תושבי הדרום. אזעקות צבע אדום נשמעו ברחבי הדרום ולראשונה מאז מבצע עמוד ענן נורה טיל גראד לבאר-שבע. חיל האוויר תקף עשרה יעדים ברצועה. מיום רביעי האחרון, נורו לעבר ישראל 110 רקטות, 80 מהן התפוצצו בשטחים פתוחים בנגב, ו-10 רקטות יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל.

שלט שיקום דרכי הבטחון בעוטף עזה.  צילום: יואב דביר
עדות בשטח לפעילות קק"ל בעוטף עזה.  צילום: יואב דביר

בזמנים שבהם התושבים משתדלים להימצא בקרבת בתיהם, למקרה שתישמע אזעקת "צבע אדום", אנשי קק"ל ממלאים מגוון תפקידים חיוניים בשטח, למשל כאשר פורצת שריפה בעקבות נפילת רקטה בשטח פתוח.

כפי שמספר מנהל אזור הנגב המערבי בקק"ל דני בן דוד: "בימים האחרונים פרצו שריפות בעקבות נפילת קסאמים בחורשה בשדרות וביערות באזור. צוותי קק"ל הוזעקו לשטח והשתתפו בכיבוי השריפות". בן דוד מדגיש שבמצב הביטחוני המתוח השורר כעת לאורך הגבול כל פעולה של קק"ל מתואמת עם צה"ל.

"היער הוא הבית שלנו ויש מקרים שבהם פשוט אין לנו ברירה אלא לצאת לשטח למרות הסכנה", מסביר יערן אזור הנגב המערבי גבי בנישתי. "כשהעובדים נמצאים בשטח אין להם היכן להסתתר. משום כך יש אזורים שאנחנו לא נכנסים אליהם בתקופה זו על פי הנחיות כוחות הביטחון. במקרה של חובה לצאת לשטח למרות המצב, אנחנו בהחלט מרגישים את המתח, וכמובן שגם המשפחות שלנו דואגות. אבל אין ברירה, אנחנו מוכרחים לעשות את עבודתנו".

ידידי קק"ל בקנדה שהבינו את חומרת המצב המתמשך נרתמו לסייע לשמירה על ביטחון אנשי השטח ותרמו מבנה ממוגן שהוצב באחד היערות באזור, וכעת חיילים, עובדי קק"ל ומטיילים שהאזעקה תופסת אותם במפתיע יכולים לתפוס מחסה במרחב המוגן ביער.

אחד הפרויקטים החשובים שקק"ל מובילה בשנים האחרונות יחד עם צה"ל וישובי הסביבה הוא הנטיעות הביטחוניות. אלפי עצים ניטעו לאורך הגבול במטרה להסתיר את הישובים ואת צירי התנועה המרכזיים מעיני המחבלים, המנסים לפגוע בהם מכיוון רצועת עזה.

היערנים מסבירים שבאזור ניטעו בעיקר אקליפטוסים, משום שהם צומחים מהר, מגיעים לגובה רב ועמידים בתנאי האקלים הקשים. קק"ל דואגת להתקין עבור העצים הצעירים מערכת השקיה שתספק להם מים עד שיתבססו ויוכלו להמשיך לצמוח בכוחות עצמם.

בנישתי מציין שבחלק מהאזורים ניטעו עצי אשל בוגרים שהועתקו ממקומות אחרים. במקרים האלה אין צורך לחכות עד שהעצים יצמחו לגובה ויספקו חומת מגן ירוקה, והם מהווים כבר היום מחסה מעיניהם של היורים. לאור הצלחת הפרויקט, מגיעות לקק"ל בקשות להמשיך בנטיעות בנקודות אסטרטגיות נוספות.

תחום נוסף שקק"ל מעורבת בו הוא הכשרת דרכים ביטחוניות, המשמשות את כוחות הצבא שמפטרלים לאורך קו העימות, ומשרתות גם את חקלאי האזור כדרכי גישה לשדותיהם.

קק"ל משקיעה רבות במגוון פרויקטים בישובי עוטף עזה בתרומת ידידיה בעולם. המפגש עם תושבי האזור מלמד על עוצמתם של מי שיצאו ליישב את הנגב ולשמור על ארצם. כדי להקל במעט על המתח בו שרויים ילדים ובני נוער ביישובי הדרום, קק"ל מזמינה אותם למספר ימים של פעילות הפוגה במרכז שדה ויער בנס הרים.

ילדי הגן בקיבוץ ארז.  צילום: יואב דביר
ילדי הגן מבלים בחצר קיבוץ ארז למרות המתיחות באזור.  צילום: יואב דביר

קיבוץ ארז ממוקם כמה מאות מטרים מגבול רצועת עזה. מהגבעה בקצה הישוב קל להבחין בבתים בעזה אפילו ללא משקפת. חברי הקיבוץ המתורגלים היטב מיהרו להיכנס למרחבים המוגנים לשמע האזעקות שאפיינו את הלילות האחרונים. התושבים למודי הניסיון יודעים להבחין מתי קולות נפץ שנשמעים מכיוון הגבול הם ירי של צה"ל, ומתי מדובר בירי מהרצועה לשטח ישראל. גם כאשר ברקע נשמעים הדי פיצוצים ממשיכים התושבים בשגרת עד שנשמעת אזעקת צבע אדום.

"נכון שיש פיצוצים, אבל תפקידנו לדאוג לכך שהילדים ימשיכו להיות שמחים", אומרת גננת הפעוטון וחברת הקיבוץ מזה 33 שנים בתיה הולצמן. "הילדים כאן בני שנה עד שנתיים, אז הם עוד לא מבינים את הסכנה. הילדים הגדולים יותר כבר מודעים, ואפשר לראות עליהם את סימני המתח. אבל זה הבית שלנו, אנחנו מרגישים פה בטוחים, ואין לנו שום רצון לחיות במקום אחר".

שחר זלצמן היא סטודנטית בת 28 שגדלה בקיבוץ ארז, בימים אלה היא נקלטת כחברה חדשה בקיבוץ ובונה בו את ביתה, יחד עם בעלה לאחר שחייתה מספר שנים בארה"ב, באנגליה, בספרד ובתל אביב. "לא משנה איפה גרתי בעולם, תמיד ידעתי שהבית שלי כאן בארז, ופה אקים את משפחתי", היא אומרת. "אשקר אם אגיד שלא מרגישים את המתח, אבל אנחנו חיים כך הרבה שנים ויודעים איך להתמודד. לא איבדנו את האופטימיות, ואנחנו חולמים ומאמינים שהשלום יגיע".

"אנחנו לא מרגישים כמו קורבנות של המצב. בחרנו לחיות כאן ואנחנו אוהבים את המקום", אמר לאחרונה אלון שוסטר, ראש המועצה האזורית שער הנגב, במפגש עם עיתונאים יהודיים מהעולם, שהשתתפו בסיור שארגנה בעבורם קק"ל בישובי עוטף עזה.

לא רחוק מקיבוץ ארז, בבית הספר האזורי שער הנגב, הוקם מוסד חינוכי שכולו ממוגן מפני ירי. חצר ירוקה הוקמה בבית הספר לרווחת התלמידים בתרומת ידידי קק"ל באוסטרליה. הסימן היחיד למצב הביטחוני, הוא מיגוניות הבטון שנבנו בחצר המטופחת, למקרה שתישמע אזעקה בזמן שהתלמידים נמצאים בחצר.

מיגוניות שהקימה קק"ל בתיכון שער הנגב.  צילום: יואב דביר
המיגוניות שהקימה קק"ל בתיכון שער הנגב.  צילום: יואב דביר

"כבר התרגלנו לטילים, וזה נראה לנו כמו דבר רגיל לגמרי", מסבירה תלמידת כיתה י"ב יעל וולף. "רק כשאני פוגשת בני נוער ממקומות אחרים, ושומעת את התגובות שלהם, אני מבינה עד כמה החיים שלנו מוזרים ובלתי אפשריים".