משלחת סולידריות מקק"ל ארה"ב בביקור תמיכה בדרום


יום שלישי, אוגוסט 05, 2014

כ-50 ידידי JNF ארה"ב סיירו במשך שישה ימים בדרום, נפגשו עם ילדים, אזרחים וחיילים ואף נרתמו לפעילות התנדבותית.

משלחת של כ-50 ידידי JNF ארה"ב, הגיעה לסיור בעוטף עזה ובדרום הארץ, כדי להביע הזדהות עם מדינת ישראל, ובמיוחד עם תושבי הנגב. חברי המשלחת סיירו באתרים שקק"ל פיתחה באזור, נפגשו עם אזרחים ועם חיילים ואף נרתמו בעצמם לפעילות התנדבותית למען החיילים הלוחמים והתושבים המתגוררים בסמוך לגבול רצועת עזה.

חברי המשלחת בביקור בפארק נחל באר שבע. צילום: יואב דביר
חברי המשלחת בביקור בפארק נחל באר שבע. צילום: יואב דביר

"באנו להזדהות עם ישראל, מתוך תחושה שאנחנו חייבים להיות כאן", אמר ראסל רובינסון, מנכ"ל JNF ארה"ב. "זו דרכנו לומר תודה לחיילים, שמסכנים את חייהם בהגנה על מדינת ישראל, למען העם היהודי כולו".

המשלחת הגיעה לביקור בן שישה ימים בישראל (27.7-1.8), תחת השם L'chaim ("לחיים"). נראה כי אין שם הולם יותר למשלחת שמגיעה לדרום בתקופה זו, שבה תושבי האזור נאבקים על הזכות להמשיך לבנות את חייהם בארצם.

"ברגע ששמענו שמתארגנת משלחת הזדהות עם ישראל עזבנו הכול ובאנו. כשמדינת ישראל זקוקה לנו, אנחנו כאן", אמרה חברת המשלחת ויויאן גרוסמן מפלורידה.

אחרי יום של סיורים ומפגשים בירושלים, ירדה המשלחת דרומה. הביקור בבאר שבע נפתח בפגישה עם ראש העיר רוביק דנילוביץ', שאמר לאורחים: "אנחנו עוברים ימים לא פשוטים, שממחישים עד כמה מדינת ישראל חשובה לעם היהודי כולו. בזמן שבצד השני עוסקים בהרס ומוות, אנחנו ממשיכים לבנות את המדינה שלנו, וזה הניצחון האמיתי שלנו".

בין חברי המשלחת היו תומכי JNF ותיקים, לצד דמויות חדשות, שבאו לראות מקרוב את ישראל ולשמוע על פעילות קק"ל לפיתוח הארץ. הביקור בפארק נחל באר שבע, המוקם בתמיכת JNF ארה"ב וידידי קק"ל בעולם, היווה הזדמנות להכיר פרויקט מרכזי, המחולל שינוי בבאר שבע ובנגב.
בשדרות, הכירו חברי הקבוצה פרויקט נוסף, שהוקם בתרומת JNF – מרכז משחקים ממוגן למען ילדי העיר. המשחקייה המקסימה מושכת אליה ילדים מכל האזור בכל ימי השנה. בתקופות המתוחות היא משמשת כאחד המקומות היחידים באזור שבהם הילדים יכולים לשחק בכיף ובביטחון.

בעת ביקורה של המשלחת נערך במשחקייה הפנינג שמח לילדי היישוב ולחיילים המוצבים באזור. חברי המשלחת לא באו בידיים ריקות, והביאו איתם מתנות לילדי שדרות, אותן קנו בחנויות צעצועים בנגב. חוץ מלשמח את הילדים, זו גם היתה דרכם לתת דחיפה לכלכלה המקומית, שנפגעה קשות עקב המצב הביטחוני.

הילדים, החיילים והאורחים מארה"ב שיחקו יחדיו במתקנים השונים במשחקייה. יו"ר קק"ל אפי שטנצלר, וראש עיריית שדרות אלון דוידי, השתתפו גם הם באירוע, שוחחו עם החיילים והצטרפו למשחקי הילדים. הזמר הישראלי המוערך דוד ד'אור הגיע בהתנדבות וריגש את כולם בשירתו. בסיום כיבדה המשלחת את כולם בפיצות ובמטעמים נוספים.

האירוע היה הפוגה נפלאה לילדים מהמתח שהם שרויים בו כבר מספר שבועות. לחיילים זו היתה הזדמנות לאגור כוחות לקראת המשך הפעילות. הברק בעיני הילדים והחיוכים על פניהם של החיילים, העידו עד כמה ההפסקה היתה נחוצה לכולם.

עם חברי המשלחת נמנה גם רון נהרינג, המועמד הרפובליקני לתפקיד סגן מושל מדינת קליפורניה. "בתקופה זו חשוב שהאמריקנים יבהירו שאנחנו עומדים לצד ישראל כנגד החמאס והטרור. גם ארה"ב נלחמת בטרור, וזה בעצם אותו מאבק", אמר נהרינג.

את הלילה עשתה המשלחת במלון בבאר שבע, ובתקופה שבה התיירות בדרום הארץ כמעט מושבתת לגמרי, גם בכך היתה תרומה חשובה לכלכלת האזור.

נפגשים עם אזרחים ביישובי חלוצה. צילום: יואב דביר
נפגשים עם אזרחים ביישובי חלוצה. צילום: יואב דביר


מושיטים יד לחיילים
הבוקר הבא נפתח בביקור מרגש עם החיילים הפצועים המאושפזים בבית החולים סורוקה בבאר שבע. חברי המשלחת מסרו לחיילים מכתבי תמיכה שהכינו ילדים מארה"ב. "אתם הגיבורים שלנו, תשמרו על עצמכם", כתבו הילדים לחיילים.

משם המשיכו למרכז השיקומי "עלה נגב – נחלת ערן", שהוקם בתמיכת JNF ארה"ב וידידי קק"ל בעולם. במקום מתגוררים כ-150 צעירים עם מוגבלות, והוא משמש גם מרכז טיפולי לילדים ולמבוגרים עם צרכים מיוחדים מכל אזור הנגב.

"אם הייתי צריך להגדיר את המקום הזה במילה אחת, הייתי אומר 'אהבה'", אמר לאורחים יו"ר המרכז השיקומי דורון אלמוג. אלמוג, שהיה בעבר אלוף פיקוד הדרום בצה"ל, הציג את התמונה של בנו האהוב ערן ז"ל, שהתגורר במקום עד שנפטר בגיל 23. "ערן לא יכול היה לומר אף מילה, אפילו לא אבא, אבל הוא לימד אותי על החיים יותר מכל אחד אחר", אמר בהתרגשות אלמוג. "למדתי ממנו שלא משנה איפה נלחמתי ובאילו פעולות השתתפתי, המבחן האמיתי שלי הוא איזה אבא אני בשבילו. אנשים עם מוגבלות מציבים מולנו מראה, שמציגה בפנינו מי אנחנו כחברה".

חברי המשלחת סיירו במרכז השיקומי, פגשו את הדיירים ואת אנשי הצוות ונהנו מהגן המטופח, שהוקם בתרומת JNF. מי שלא פגש את ליאן הקטנטונת, מתרוצצת בין כולם בעזרת הליכון, לא באמת יודע מהי שמחת חיים ואופטימיות חסרת גבולות. "המקום הזה הוא הצלה לאנשים פגועים", אמר רם אבנרי, שעבר תאונת דרכים קשה ומאז עובר תהליך שיקומי ממושך.

המשלחת האמריקנית לא באה רק בשביל לצפות מהצד, אלא כדי להיות מעורבת ולהושיט יד. המצב הביטחוני לא הרתיע את החברים, והם נסעו להתנדב ביישובי חלוצה, הסמוכים לגבול עזה, אשר הוקמו בעקבות פינוי גוש קטיף. שלושת היישובים החדשים - בני נצרים, נווה ושלומית, הוקמו בתמיכת ידידי קק"ל בעולם.

בבני נצרים פגשו את לוחמי חיל ההנדסה, שיצאו מעזה והתארחו למנוחה קצרה במדרשה ביישוב, עד לחזרתם לשדה הקרב. הרב אלי אדלר מהיישוב נווה, בא לספר על החיים באזור חלוצה. "בנינו כאן ביחד משהו שאיש לא חלם שאפשר", אמר. "לא מובן מאליו שאתם מגיעים לבקר אותנו מאמריקה בתקופה כזאת. התארחה כאן לאחרונה אישה משדרות, ששמעה את רעם הארטילריה ושאלה אותנו: 'איך אתם חיים ככה?'. אנחנו, מצד שני, חוששים לנסוע לשדרות".

מבני נצרים המשיכה הקבוצה ליישוב שלומית הסמוך, שם הוקם מרכז לאיסוף חבילות משלוח לחיילי צה"ל הלוחמים בעזה. החברים הפשילו שרוולים והחלו במלאכת האריזה. סבונים, שמפו, מגבונים, קרם הגנה מהשמש ועוד מוצרים חיוניים הוכנסו לארגזים בדרכם לחזית.

הרב בריאן גלוסמן מאטלנטה היה עסוק מאוד בהעמסת החבילות המוכנות לכלי הרכב שייקחו אותן אל החיילים בעזה. הוא עצר רק לרגע קצר מעבודת הסבלות ואמר: "אני מאמין שחשוב שנהיה כאן בישראל לא רק ברוחנו, אלא גם בגופנו, כדי להביע את התמיכה שלנו בישראל וגם על מנת לעזור במה שאפשר".

מיכאל גוטסמן, קצין מילואים שמתגורר בשלומית ומשרת בימים אלה בעזה, בא לספר על המלחמה. הוא תיאר בפני הנוכחים כיצד איתרו מנהרה ויצאו להשמיד אותה, במטרה למנוע חדירה של טרוריסטים. "כבר שבועיים לא התקלחנו כמו שצריך, והחבילות האלו יעזרו לנו מאוד", אמר בהכרת תודה בעת שלקח כמה מן הארגזים עבור חבריו ליחידה.

חלק מחברי המשלחת התגייסו למשימה אזרחית חשובה לא פחות – צביעת קירות מעון הילדים הסמוך. מדי פעם נקטעה העבודה על ידי אזעקות "צבע אדום", וכולם מיהרו לחדר הביטחון – הילדים, התושבים והאורחים מארה"ב. תזכורת נוספת לשותפות הגורל של העם היהודי כולו.
כשכולם יחד שרו בתוך המקלט "עם ישראל חי", כבר אי אפשר היה לשמוע את האזעקה מבחוץ. אם למישהו היה ספק לגבי יכולתו של עם ישראל להתאחד בזמנים הקשים ולעמוד איתן מול כל איום, הרי שהוא נעלם באותו רגע.

אורזים חבילות לחיילים בנווה שלומית. צילום: יואב דביר
אורזים חבילות לחיילים בנווה שלומית. צילום: יואב דביר