משלחת צעירים מטורונטו: "באנו להזדהות ולעזור"


יום שלישי, ספטמבר 09, 2014

15 חברי המשלחת התנדבו במשך ארבעה ימים בשדרות, בירושלים ובגוש עציון, וצברו חוויות מרגשות

משלחת הזדהות של מנהיגות צעירה מטורונטו קנדה, הגיעה לישראל בעקבות מבצע "צוק איתן". 15 המשתתפים, רובם בשנות ה-20 לחייהם, התנדבו במשך ארבעה ימים בשדרות, בירושלים ובגוש עציון.

חברי המשלחת עם רחל פרנקל וילדיה באתר ההנצחה לנערים החטופים. צילום: יואב דביר
חברי המשלחת עם רחל פרנקל וילדיה באתר ההנצחה לנערים החטופים. צילום: יואב דביר

בביקורם בשדרות, שמעו הצעירים על החיים בסמוך לגבול עזה ושיחקו עם ילדי העיר במשחקייה הממוגנת, שהוקמה בתרומת JNF ארה"ב. ביישוב נצרים בחלוצה, שהוקם בתמיכת ידידי קק"ל בעולם, פגשו את תושבי המקום, ממפוני גוש קטיף, שהקימו קהילה חדשה ומפריחים חבל ארץ שומם.

אחד המפגשים המרגשים של הקבוצה היה עם רחל פרנקל, אמו של נפתלי פרנקל ז"ל, אחד משלושת הנערים שנחטפו ונרצחו. "זכינו במהלך הקיץ לחיבוק חם מצד אנשים רבים, ואנחנו מלאי הערכה גם אליכם, שעזבתם את בתיכם ובאתם להזדהות איתנו", אמרה רחל פרנקל. האופטימיות של האישה החזקה ויכולתה להתמודד עם הכאב דרך פעילות לחיזוק האחדות בעם, ריגשה את הנוכחים.

לא רחוק מצומת אלון שבות, שבו נחטפו שלושת הנערים, הוקם אתר גבעת עוז וגאו"ן לזכר גיל-עד שעאר, אייל יפרח ונפתלי פרנקל ז"ל. המקום השומם והמוזנח, שעד לא מזמן היה מזבלה מטונפת, הולך והופך בעזרת מתנדבים רבים מהארץ ומהעולם, לאתר טבע ותיירות.

הצעירים הקנדים הצטרפו למלאכה ובמשך מספר שעות עדרו, סיקלו אבנים והכשירו את הקרקע להקמת מבנה מגורים, שישמש את שומר המקום. הצעירים התפזרו בשטח והחלו לעבוד במרץ. 15 עורכי דין, יזמי היי-טק, פרסומאים, מורים וסטודנטים הפכו בן רגע לפועלים מיומנים, שאינם מוותרים לאף סלע, גדול ועמוק ככל שיהיה. בסיום עבודתם, הביטו בסיפוק בשטח שטיפלו בו יחדיו. מתנדבים נוספים יגיעו אחריהם וישלימו את המלאכה.

"כל מה שיש כאן נבנה בתוך שבועות אחדים, ואני שמחה שהצטרפתם לאנרגיות המדהימות של היצירה", אמרה רחל פרנקל לחברי המשלחת. "שלושת הנערים אהבו את הארץ ואת גוש עציון, ואני בטוחה שהם היו שמחים לדעת שהקמנו מקום מיוחד כזה לזכרם".

פינה מרגשת במיוחד באתר ההנצחה כוללת עצים עם שלטי זיכרון לשלושת הבנים, לצד שולחנות פיקניק. שביל מסודר מוביל אל הגבעה המטופחת. בעתיד מתוכנן האתר לכלול מרכז מידע, מוזיאון, צימרים ואתר קמפינג. דרך המשך החיים ובניית הארץ, זוכרים את אלה שאינם.
נדיה מטר מהיישוב אפרת, שוחחה עם חברי המשלחת ואמרה להם: "אנחנו שחיים כאן, זכינו לחיות את החיבור בין עם ישראל לארץ ישראל".

"לא באנו הנה לחופשה, אלא בשביל לעבוד, לעזור ולהתנדב", אמר דניאל הימל בן ה-27. "הרגשנו חסרי אונים בתקופת המלחמה, כשישבנו בנוחות בבתינו בזמן שאחינו בישראל סובלים. בחמש השנים האחרונות ביקרתי בישראל מדי קיץ, אבל הביקור הזה שונה מאוד".

מנהל אזור אונטריו ב-JNF קנדה פרנקלין סימקביץ ציין שמשלחת ההזדהות חשובה לתושבי ישראל וליהודי התפוצות באותה מידה. "חשוב שאזרחי ישראל יידעו שאכפת לנו, ולא פחות חשוב שאנחנו נחווה את תחושת השותפות".

מחלקים שתייה לחיילים במרכז "פינה חמה". צילום: יואב דביר
מחלקים שתייה לחיילים במרכז "פינה חמה". צילום: יואב דביר

מרכז "פינה חמה", הסמוך לצומת גוש עציון, הוא מקום מפגש לחיילים. בהפוגה מהפעילות המבצעית ובדרכם לבסיס או הביתה, יכולים החיילים לעצור לרגע, לנוח, לשתות כוס קפה או שתייה קרה ולאכול חטיף או עוגה. שירלי אפשטיין, מתנדבת ב"פינה חמה", סיפרה לאורחים כיצד הוקם המרכז לפני 13 שנה, בעקבות רצח ד"ר שמואל גיליס וצחי ששון בידי טרוריסטים.

המקום מופעל בהתנדבות על ידי תושבי האזור, וחברי המשלחת הקנדית באו גם הם לעזור. הם לקחו מגשים עם משקאות קרים ויצאו לחלק אותם לחיילים השומרים על הצומת או ממתינים בטרמפיאדות. המשקה הקר שובב את הנפש ביום החם, וניכר שהחיילים בהחלט התרגשו מהמחווה. הם הודו בהתרגשות לחברי המשלחת וענו לשאלותיהם על החיים בישראל ועל השירות בצבא.

לפני שנפרדו, מסרו הקנדים מכתבי ברכה לחיילים, שהוכנו בידי ילדים מטורונטו. הילדים ציירו, צבעו והוסיפו כמה מילים לחיילי צה"ל: "תודה שאתם שומרים עלינו"; "אני חושבת שזה מדהים שאתם מוכנים לסכן את חייכם למען המדינה"; "תודה רבה על כל מה שאתם עושים בשביל היהודים בישראל ובעולם"; "הלוואי שלא יהיו עוד מלחמות בישראל'', כתבו הילדים. נראה שגם החיילים הקשוחים ביותר התרגשו.

את השבת עשו חברי המשלחת בירושלים, ובתחילת השבוע שלאחר מכן חזרו לבתיהם בקנדה. "אבות אבותינו באו לארץ ישראל ובנו אותה בשבילנו. מרגש מאוד שגם לנו יש הזדמנות להיות שותפים בבניין הארץ, אפילו לפרק זמן קצר", סיכמה אלכס כריס בת ה-25. "זכינו להרגיש את תחושת הקהילה בישראל, והחוויה הזאת תלווה אותנו כל החיים".