יום עם ילדי הדרום במקלטים


יום ראשון, יולי 27, 2014

סימני המלחמה הממושכת נותנים אותותיהם בילדי הדרום, שיושבים זמן ארוך במקלטים. מדריכי קק"ל מתגייסים לעזור.

"הפעילות שקק"ל מארגנת מאד חשובה לנו. רוב היום אנחנו תקועים עם הילדים בבית, וכאן יש לנו הזדמנות להיות ביחד עם עוד אנשים". כך סיפרה יערית, מורה לתיאטרון שגרה בפעמי תש"ז, במהלך פעילות שהובילו במרחב המוגן דקל ואופק, השינשינים - מתנדבי שנת השירות בקק"ל, לילדי היישוב. הפעילות במקלטים התאפשרה תודות לתרומת קק"ל קנדה.

ילדי פעמי תש"ז מודים לקק"ל קנדה על התרומה. צילום: תניה זיסקינד
ילדי פעמי תש"ז מודים לקק"ל קנדה על התרומה. צילום: תניה זיסקינד

פעמי תש"ז הוא אחד מ-14 יישובים השייכים למועצה אזורית מרחבים שבנגב המערבי. זהו אחד מהאזורים שסובלים מירי הטילים מרצועת עזה מאז התחיל סבב הלחימה האחרון בין ישראל לבין מחבלי החמאס. "הבן שלי, יונתן, שהוא בן שלוש, הפסיק כמעט לדבר, והקול היחיד שהוא משמיע זה חיקוי של האזעקות", הוסיפה יערית.

לדברי חנה בכר, מנהלת מחלקת קהילה ויער במרחב דרום של קק"ל, "המשימה שלנו היא לבנות ולחזק קשרים עם הקהילה במרחב דרום, דווקא בימים כאלה של החופש הגדול, כשההורים מטפסים על הקירות. יחד עם אגף חינוך ונוער, אנחנו חושבים איך למלא את החלל הזה. אני גאה בשינשינים שלנו, שנוסעים לכל מקום שאנחנו שולחים אותם".

הודות ל"כיפת ברזל", מספר הנפגעים בישראל נשמר מינימאלי ונוצרה סוג של אשליה לגבי התוצאות של ההפגזות המתמשכות. אורגיל, מורה לחינוך מיוחד, שגרה אף היא בפעמי תש"ז, סיפרה שמאז תחילת הלחימה, הילדים מדברים רק על המלחמה. "חזרתי מבאר שבע באוטובוס לפני כמה ימים עם הבת שלי אבישג, שהיא בת תשע. היתה אזעקה, והנהג קצת נלחץ ולא פתח את הדלתות. אבישג זרקה את עצמה על הרצפה, צרחה וכיסתה את ראשה. אני נשכבתי עליה כדי להגן עליה. מאז, היא הפכה לאנטי-חברתית, היא לא מדברת עם החברות, היא רק בוכה וצועקת".

"כשהילדים בבית," המשיכה אורגיל, "למרות שאנחנו מנסים למנוע את זה, הם רואים את החדשות כל הזמן בטלוויזיה וזה מגביר אצלם את החרדה. לכן, פעילויות כאלה כל כך חשובות לנו ולילדים. זה נותן לנו הזדמנות לצאת מהבית וקצת להירגע מהמצב הבלתי אפשרי הזה, אפילו לכמה שעות. זה כמו אוויר לנשימה".

ילדים בפעמי תש"ז בפעילות עם מדריכי קק"ל במקלט. צילום: תניה זיסקינד
ילדים בפעמי תש"ז בפעילות עם מדריכי קק"ל. צילום: תניה זיסקינד

עובדיה הוא בן 11 וגם הוא מתגורר בפעמי תש"ז. "בדרך כלל בקיץ אנחנו הולכים לבריכה, לחברים, או לטבע. עכשיו אנחנו נשארים כל הזמן בבית ומחכים שייפלו טילים. אני רוצה שלום, אבל לא כל כך מאמין שזה יבוא".

סמדר מנהלת את המכולת בפעמי תש"ז. "בדיוק חזרנו מטיול בת מצווה לחו"ל, ונשקתי את אדמת הארץ כשירדתי מהמטוס. אני מרגישה יותר בטוחה כאן למרות המצב. כשאני רואה את המתנדבים ואת העזרה ההדדית, זה מחמם את הלב. אני גאה בעם שלי. אין כמוהו בכל העולם!"
בסיוע ידידיה ברחבי העולם, קק"ל מקדמת מיזמים רבים במועצה האזורית מרחבים, ובהם מאגר המים בתפרח ופינות הורים-חיילים בבסיס חצרים, שהוקמו לרווחת החיילים ומשפחותיהם בתרומת ידידי קק"ל באוסטרליה. ראש המועצה האזורית מרחבים שי חג'ג' אמר שמאז החל ירי הטילים, המועצה האזורית עושה כל מה שביכולתה כדי ליצור שגרה. "קק"ל מגיעה עם הניידת החינוכית ועם המתנדבים, וזה מאפשר פעילות לכמה שעות. כיף לראות את הילדים נהנים קצת".

הפעילות במרחבים מוגנים ובמקלטים, מתקיימת בתמיכת קק"ל קנדה. רכזת קהילה ויער בנגב המערבי גלית בוזגלו, ציינה שמאז תחילת מבצע "צוק איתן", "אנחנו מנסים לארגן כמה שיותר פעילות עבור הילדים, שגילם בין 6-13. ביום ממוצע, השינשינים שלנו מבקרים בשלושה-חמישה יישובים."

מנהל אזור הנגב המערבי של קק"ל דני בן דוד, ציין שכאשר שומעים בחדשות שטיל נפל בשטח פתוח, זה לא אומר שאין נזק. "אתמול היתה שריפה בשטח פתוח, ובילינו את רוב היום בכיבוי השריפה. בנוסף, יש נזק לא קטן ליערות, באזורים שנמצאים בשימוש הצבא. חילקנו אוכל לחיילים, אנחנו מספקים להם שקיות אשפה, דואגים להם למקורות מים וכל מה שאפשר כדי לעזור. עם זאת, לאחר הלחימה תהיה לנו עבודה רבה בשיקום חניונים, מערכות השקיה, דרכי יער, ועוד. היו גם עצים רבים שנשרפו. זה הולך לעלות כסף רב. זה מצב של אי-שקט, לא ישנים פה בלילות. עושים את המרב כדי לשמור על הפרויקטים של קק"ל".

במבועים, יישוב בן 280 משפחות, התקיימה פעילות קק"ל במקלט, בו יש מקום רק למעט ילדים. למרות שהם קטנים מכדי להשתתף בפעילות, אילנה באה למקלט עם שני תאומיה, עלמה ואדם, "כדי להיות קצת עם אנשים".

"בעלי היה מזדהה מאוד עם סוג הפעילות שקק"ל עושה כאן", אמרה שירלי, שגרה במבועים עם בתה גבריאלה. "הוא 'פריק' של הסביבה והוא אפילו מסרב לנהוג ברכב פרטי. זה שהילדים עושים כאן קופסאות כחולות מחומרים ממוחזרים, היה מעלה חיוך גדול על פניו".

מכינים קופסאות כחולות במבועים. צילום: תניה זיסקינד
מכינים קופסאות כחולות במבועים. צילום: תניה זיסקינד