לוח אירועים וסיורים מודרכים

<ספטמבר 2020>
אבגדהוש
303112345
6789101112
13141516171818/9/2020 - מבעד לזכוכית - תערוכת צילום במרכז העיר ירושלים1919/9/2020 - מבעד לזכוכית - תערוכת צילום במרכז העיר ירושלים
2020/9/2020 - מבעד לזכוכית - תערוכת צילום במרכז העיר ירושלים2121/9/2020 - מבעד לזכוכית - תערוכת צילום במרכז העיר ירושלים2222/9/2020 - מבעד לזכוכית - תערוכת צילום במרכז העיר ירושלים2323/9/2020 - מבעד לזכוכית - תערוכת צילום במרכז העיר ירושלים2424/9/2020 - מבעד לזכוכית - תערוכת צילום במרכז העיר ירושלים2525/9/2020 - מבעד לזכוכית - תערוכת צילום במרכז העיר ירושלים2626/9/2020 - מבעד לזכוכית - תערוכת צילום במרכז העיר ירושלים
2727/9/2020 - מבעד לזכוכית - תערוכת צילום במרכז העיר ירושלים2828/9/2020 - מבעד לזכוכית - תערוכת צילום במרכז העיר ירושלים2929/9/2020 - מבעד לזכוכית - תערוכת צילום במרכז העיר ירושלים3030/9/2020 - מבעד לזכוכית - תערוכת צילום במרכז העיר ירושלים11/10/2020 - מבעד לזכוכית - תערוכת צילום במרכז העיר ירושלים22/10/2020 - מבעד לזכוכית - תערוכת צילום במרכז העיר ירושלים33/10/2020 - מבעד לזכוכית - תערוכת צילום במרכז העיר ירושלים
44/10/2020 - מבעד לזכוכית - תערוכת צילום במרכז העיר ירושלים55/10/2020 - מבעד לזכוכית - תערוכת צילום במרכז העיר ירושלים66/10/2020 - מבעד לזכוכית - תערוכת צילום במרכז העיר ירושלים77/10/2020 - מבעד לזכוכית - תערוכת צילום במרכז העיר ירושלים88/10/2020 - מבעד לזכוכית - תערוכת צילום במרכז העיר ירושלים99/10/2020 - מבעד לזכוכית - תערוכת צילום במרכז העיר ירושלים1010/10/2020 - מבעד לזכוכית - תערוכת צילום במרכז העיר ירושלים
<< לכל האירועים
 
2040-רילוקיישן ישראלי: קק"ל בונה את ארץ המחר.  הקליקו לפרטים
 

חנוכת שביל אופניים סינגל עין ראפה-נחל כסלון


יום שלישי, יוני 17, 2014 11:00

שיתוף פעולה בין קק"ל למועצה האזורית מטה יהודה ולוועד הכפר עין ראפא, הפך מזבלה פיראטית לפינת חמד תיירותית.

אורכו של השביל החדש 12 קילומטרים והוא עובר בנופיו המרהיבים של נחל כסלון. קק"ל הכשירה את השביל בשיתוף בני נוער מתנדבים מכפר עין ראפה כחלק ממערך שבילי האופניים שהיא מפתחת ברחבי ישראל בסיוע ידידיה בעולם.

ההחלטה על חנוכת שביל האופניים בנחל כסלון נקבעה כבר לפני מספר שבועות, אך עיתוי חנוכת השביל על רקע אירוע חטיפת הנערים בישראל קיבל משמעות מיוחדת והטיל זרקור חיובי על שיתוף פעולה בין יהודים לערבים בנושא איכות הסביבה.

חנוכת סינגל עים ראפה כיסלון.  צילום: ארכיון צילומי קק''ל
יו"ר קק"ל וראשי הכפר מסירים את שלט הקדשת הסינגל החדש.  צילום: ארכיון צילומי קק"ל.

שביל האופניים נסלל ביוזמה משותפת למועצה האזורית מטה יהודה, לכפר עין ראפה ולקק"ל לישראל, שהפכה אתר השלכת זבל לפינת חמד תיירותית. נקודת הסיום של שביל האופניים היא בכפר עין ראפה, בסמוך ליער הקדושים בואך ירושלים.

במהלך טקס חנוכת השביל הדגיש ראש המועצה האזורית מטה יהודה, משה דדון כי: "דווקא בימים אלה המפגש שלנו פה מוכיח שיש ניתן לפעול בדרך של שיתוף ותחושת יחד".

שביל האופניים שנחנך בכפר עין ראפא הוא הראשון בישראל שהוקם ביוזמה ובשיתוף פעולה בין יהודים וערבים. הרעיון לסלול שביל אופניים ביער קק"ל באזור עין ראפה עלה כבר לפני שנים מספר, במסגרת פעילות קק,ל לעידוד ועיצוב תרבות הנופש והפנאי בישראל.

יו"ר קק"ל אפי שטנצלר, אמר בטקס: "שביל האופניים עין ראפה הוא הראשון בישראל שנבנה בשיתוף עם הקהילה הערבית. אני משוכנע שהשביל מסמן את הצעד הראשון לקידומו של עין ראפה ככפר תיירותי ירוק. שביל האופניים ישרת מאות ואלפי רוכבים המגיעים מדי סוף שבוע לשבילי יער הקדושים. אני מודה לאנשי הכפר על נקודת השירותים והמים – שני דברים בסיסיים, אבל חשובים מאוד לכל מטייל ולכל רוכב אופניים".

רכז קהילה ויער של קק"ל באזור הרי ירושלים גידי בשן ציין כי התפיסה המנחה את קק"ל בנושא שבילי אופניים היא זו שלפיה מעבר לחוויית הרכיבה עצמה הם משרתים מטרות נוספות בקשר שבין הקהילה לסביבה.

"אין ספק שהשבילים צריכים להיות מעולים לרכיבה על אופניים מבחינה מקצועית, אבל הם גם מעלים את המודעות לסביבה. השביל פארק עדולם-צרפת למשל, משרת את פיתוח הפארק, חושף אתרים היסטוריים ונופים ומקדם הנגשת שטחים לקהל הרחב. כך הקהל נעשה ידיד השטחים הפתוחים ומסייע במאבקים מול איומים סביבתיים כמו פצלי השמן בעדולם. לעתים, יש לסינגלים מטרות של 'ניהול קהל' והזזתו למקום אחד כדי שניתן יהיה לטפל ביער במקומות אחרים, ולעתים –
כמו כאן בעין ראפה – הוא משרת מטרות קהילתיות".

עלא ברהום משמש בהתנדבות יו"ר הוועד המקומי של עים ראפה ובמקביל עובד בעיריית ירושלים, שם ייסד קבוצת רכיבה של העירייה. עלא, שהיה שותף לתהליך בניית השביל לכל אורכו, מציין כי "המטרה הראשונה שהשביל מקדם היא התחברות לסביבה ובנוסף, עידוד לעיסוק בספורט. רכיבה על אופניים היא אחד הכלים הטובים לקירוב אנשים לטבע. זה ספורט שמפתח יכולות וביטחון ואינו מוכר במגזר הערבי. אולי לרוכבים מחוץ למגזר חנוכת השביל החדש נראית מובנת מאליה, אבל בכפר התעוררו לא מעט חששות כשהתחלנו לתכנן ולהיכנס לתוך הקרקעות."

חנוכת סינגל עים ראפה כיסלון.  צילום: ארכיון צילומי קק''ל
יוצאים לרכיבה ראשונה בשביל החדש.  צילום: ארכיון צילומי קק''ל

עם זאת, עלא אופטימי: "בשבתות התחלתי לראות שקהילת הרוכבים נכנסת אלינו בלי הזמנה. הרוכבים מגיעים לקרבת הכפר, מציצים, עוצרים, מהססים מעט, ואז מבחינים בסימון של האופניים וממשיכים לרכוב לתוך היישוב. בעלי שני המבנים הראשונים בכניסה לכפר החליטו להקים לרווחת הרוכבים תחנת קפה מסחרית קטנה ונקודת מילוי מים."

עלא מביע תקווה שהשביל החדש ישפיע לטובה על כלכלת האזור באמצעות התיירות ויגרום לאנשי הכפר לצאת ביוזמות עסקיות., וכי המסלול והשיתוף יקדמו את המאבק בהשלכת פסולת בשטחים ציבוריים וישפרו את יחס התושבים אל הסביבה.

לדברי מתכנן המסלול האדריכל אוטו פרידמן, "בניית סינגלים היא תורה שמחייבת יצירת מסלול מהנה עבור הרוכבים מחד תוך שמירה ערכי קיימות ועל הטבע." פרידמן סיפר על האתגרים שהתעוררו במהלך בניית השביל בנושא הפרשי גובה, אזורים חקלאיים וסלעיים, עמידות הדרך בגשמים ועוד.

ברהום סיכם את משמעות שביל האופניים החדש עבור תושבי הכפר ועבור הסביבה: "אני מתרגש מאוד שאני חושב על שיתוף הפעולה שנותר כאן. בעבר התייחסנו אל אנשי קק"ל כאילו שהם היו שוטרים ואנחנו עבריינים. בעקבות שיתוף הפעולה הנוכחי השתנה במצב והפך לחיבור טוב. התדמית שלנו ושלהם אלה בעיני אלה השתנתה לטובה, ואנחנו מקבלים על עצמנו את האחריות לסביבה שלנו".


מסלול השביל החדש:
לצד המטרה הקהילתית שבפיתוח סינגל עין-ראפה קק"ל מבקשת לפתח מערכת רכיבה משלימה בנחל כסלון. גידי בשן מציין כי "בשבת ממוצעת מגיעים לאזור מאות רוכבים שלשירותם עומדים רק דרכי עפר, והסינגל הזה אמור להשלים עבורם את חוויית הרכיבה. מדובר בסינגל שאמור היה להיות פשוט מבחינת רכיבה טכנית, אבל תנאי השטח קשים מאוד ולכן הוא אינו עממי, אלא מתאים לרוכבים ברמה בינונית ומעלה".

אורך הסינגל הוא כ- 12 ק"מ של מסלול הררי מעגלי, והוא מסומן בסימון שבילים שחור, להוציא קטע ירוק קיים בעלייה מנחל כסלון דרומה. הוא מיועד לרוכבים ברמה בינונית ומעלה, שכן יש בו גובה מצטבר לא מבוטל ומקטעים טכניים. תחילת המסלול בצמוד לכפר עין ראפה, ממערב ליד המעיין.

בזכות הסיום בכפר הידידותי והמזמין עין ראפה ובזכות הנוף היפהפה, המסלול אינו בנאלי. יש בו עליות, כיוונים ופיתולים שונים שהוואדי פונה אליהם. בחלק מהדרך יש אמנם גם רכיבה טכנית מעט, אבל גם אזור אקסטרים.

איך להגיע?
אל הכפר עין ראפה מגיעים מכביש מספר 1 (תל אביב ירושלים). יורדים מול אבו גוש ימינה ודרומה אל עין ראפא, חוצים את הכפר מערבה (ימינה ליד המסגד), ממשיכים לדרך עפר קצרה ולאחר כ-200 מטר מגיעים לנקודת ההתחלה של השביל. מומלץ לשלב את הרכיבה בסינגל ברכיבה בנחל כסלון או במסלולים הרבים בסביבה.