שר החקלאות הכריז על "ארבורטום" אילנות כגן בוטני


יום חמישי, יולי 24, 2014

התואר הופך את הארבורטום ביער אילנות לגן הבוטני ה-11 המוכר בישראל, שקק"ל משקיעה רבות בפיתוחו.

שר החקלאות יאיר שמיר הכריז בתחילת החודש על יער אילנות של קק"ל כגן בוטני מוכר, ובכך הפך אותו לגן הבוטני ה-11 בישראל. גן בוטני מוכר הוא גן שפועל ללא כוונת רווח ועומד בתנאי חוק גנים בוטניים, תשס"ו – 2006, נהנה ממעמד יוקרתי של מי שעומד בקריטריונים מחמירים וזוכה לתקציב סיוע בתחזוקת הגן. מועצת הגנים הבוטניים מקיימת אחת לשנה ביקורת ומגישה דו"ח למשרד החקלאות.

שביל בגן הבוטני. צילום: יעקב שקולניק
שביל בגן הבוטני. צילום: יעקב שקולניק

הכרזה זו הגיעה אחרי למעלה מחמש  שנים של עבודה ועשייה להכשרת הארבורטום כגן בוטני, ולאחר תהליך שהובילו אנשי אגף הייעור בקק"ל, בעזרתם של אנשי מחלקת התכנון ואנשי אזור מנשה – שרון במרחב מרכז, חברי "מועצת הגנים הבוטניים בישראל" ואנשי משרד החקלאות.

גן בוטני מוכר הוא גן הנטוע במיני צמחים שונים לפי שיטה מדעית מסוימת ולמטרה מחקרית, מדעית או חינוכית, כגון שימור מיני צמחים ייחודיים, אקלום צמחים והוראה ומחקר בתחום הבוטניקה, האקולוגיה והחקלאות, הצמחים צריכים להיות משולטים בשמם המדעי ונדרש לתעד את המידע במאגר מידע.

יער אילנות הקסום – גן בוטני אינטראקטיבי
ראשיתו פעילותו של יער אילנות בשרון בשנות ה-50 של המאה ה-20, אז הוקם במקום ארבורטום - גן אקלום העצים של ישראל על ידי אנשי המחלקה לחקר היער של משרד החקלאות, על שטח של 130 דונם. במקום נשתלו מעל 700 מינים של עצים מכל העולם ב-25 חלקות בהתאם לאזורים הגיאוגרפיים שמהם נאספו.

הארבורטום שימש אתר מחקר חשוב לבחינת אקלום עצים בישראל והעשרת הצמחייה בארץ ישראל, איסוף זרעים, מזיקי עצים ותחומי מחקר יערני נוספים. את המקום פקדו תדירות סטודנטים לחקלאות, אדריכלי נוף וחובבי טבע מהארץ ומהעולם. בשנת 1986 נסגרה המחלקה לחקר היער, ויער אילנות ננטש. ב-2013 קיבלה על עצמה קק"ל לשקם את הארבורטום ולהצילו.

שלט הסבר ליד אחד העצים בגן. צילום: יעקב שקולניק
שלט הסבר ליד אחד העצים בגן. צילום יעקב שקולניק

פעולות השיקום כללו מיפוי מדוקדק של הגן והעצים שבו, טיפול בעצים הקיימים, נטיעה של מיני עצים נוספים ופרישת מערכת השקיה ממוחשבת. דגש מיוחד ניתן לשילוט והסברה - בכניסה לגן מוצבת עמדת "מסבירן" קולי במספר שפות, למרגלות כל מין עץ המיוצג בגן מוצב שלט המציג את תעודת הזהות שלו. בשלט משולב QR קוד, שניתן לסורקו באמצעות טלפון נייד חכם ולזכות במידע מעניין, כולל משחק הפעלות אינטראקטיבי לכל המשפחה.

כמו כן, השקיעה קק"ל בהנגשת היער. במקום נסללו 2.5 ק"מ של שבילים ברמה גבוהה המתאימים לעגלות נכים וילדים, ולאורך השבילים הוצבו ספסלים למנוחה באווירת הגן הרגועה.

 

סרטון: חידוש הארבורטום הלאומי ביער אילנות

 


מתעניינים בעצים המיוחדים הגדלים בארבורטום אילנות?
קק"ל הכינה עבורכם מגדיר מקוון.
הקליקו
למגדיר העצים ביער אילנות »