קק"ל בפורום הייעור ה-12 של האו"ם


יום שלישי, מאי 09, 2017 15:00

קק"ל ייצגה את ישראל בפורום כארגון בעל שם עולמי בתחומי הייעור באזורים צחיחים למחצה ובמאבק במדבור

פורום הייעור של האומות המאוחדות (UNFF) הינו פורום בין ממשלתי למדיניות יערנית. בפורום חברות כל המדינות שחברות באו"ם, משקיפות קבועות, מזכירות הפורום וארגונים ספורים מתחום היערנות. הפורום נוסד בשנת 2000 על-ידי המועצה הכלכלית והחברתית של האו"ם (ECOSOC). הכינוס ה-12 של הפורום שהתקיים בניו יורק בין התאריכים 5-1 במאי 2017, התמקד ביישום התוכנית האסטרטגית ליערות של האו"ם 2030-2017 (UNSPF), בדגש על הקלה בעוני, ביטחון תזונתי ושוויון מגדרי.

נציגי קק"ל בפורום היערות של האו"ם 2017 טלי צור ויוהנס גואנין.  צילום: באדיבות יוהנס גואנין
נציגי קק"ל בפורום טלי צור ויוהנס גואנין.  צילום: באדיבות יוהנס גואנין

לדברי היערן הראשי של קק"ל ד"ר דוד ברנד, "במסגרת הפעילות הבינלאומית וייצוג קק"ל בפורומים בינלאומיים, רכז המחקרים וקשרי החוץ באגף הייעור יוהנס גואנין השתתף בכינוס ה- 12 של פורום הייעור של האו"ם. אנו פועלים בשיתוף פעולה הדוק עם משרד החוץ ומשלחת ישראל לאו"ם, ובעזרתם נשא יוהאנס הצהרה שהציגה את פעילותן של מדינת ישראל וקק"ל בתחום היער והייעור".

"30% משטח מכדור הארץ מכוסה יערות שמספקים מזון, פרנסה ואוויר נקי לתושבי העולם. כיום היערות מאויימים מפיתוח מואץ, שינוי האקלים ועיור מהיר. הפורום הציב לעצמו יעד שאפתני – להגדיל את כמות היערות בעולם ב-3% עד שנת 2030. הכוונה היא להבטיח שיערות העולם ימשיכו להיות בריאים עבור הדור הנוכחי ועבור הדורות הבאים".

כאמור, את קק"ל ייצג בפורום רכז המחקרים וקשרי החוץ באגף הייעור יוהנס גואנין, שדיבר ביום הראשון של הכנס בציינו שישראל מתגאה מאוד ביערותיה. להלן עיקרי הרצאתו בפורום:

"כמדינה קטנה בעלת משאבים טבעיים מוגבלים מאוד וכמות גשמים ממוצעת קטנה, מתמודדת ישראל עם אתגרים שמשפיעים במידה רבה מאוד על היערות שלנו, למשל סחף קרקע ומדבור.

תמיד הכרנו בערכם של יערות מנוהלים היטב, ובמהלך השנים הפכנו למעבדה ליערנות חדשנית. בעקבות מחקרים אקדמיים ומחקרי שטח צברה ישראל ניסיון ומידע נרחבים ופיתחה שיטות מעשיות מתקדמות של מאבק במדבור, ייעור באזורים צחיחים למחצה ופיתוח שירותים אקולוגיים ליערות למען הפיתוח החברתי והכלכלי במדינה.

באמצעות מדיניות פעילה של ייעור, שיקום וניהול יערות בר-קיימא, הפכה ישראל את קרקעותיה השוממות ליערות פורחים שפתוחים להנאת כולם. היערות שלנו גם מגלמים תפקיד חשוב בפיתוח כלכלי ובצמצום העוני באזורי הפריפריה ומספקים הזדמנויות תעסוקה חיוניות במגזרים הסוציו-אקונומיים השונים בתיירות אקולוגית, בניהול יערות ובתחזוקה.

המצגת של קק"ל בפורום היערות של האו"ם 2017.  צילום: באדיבות יוהנס גואנין
מצגת קק"ל בפני הפורום.  צילום: באדיבות יוהנס גואנין

בשעה שאנו מיישמים את יעדי היערות העולמיים, עלינו להמשיך לשתף פעולה בהתמודדות עם אתגרים כלל-עולמיים. מדינות שמעולם לא חוו מדבור מתחילות לחוש את השפעתו. ישראל פיתחה שיטות לניהול יערות בהקשר של שינויי האקלים, ואנו משתפים את הידע המקצועי שלנו ומפעילים תכניות לבניית יכולות טכניות. הסוכנות הישראלית לסיוע ושיתוף פעולה בינלאומי מש"ב מקיימת קשרים עם מדינות רבות ברחבי העולם כדי לשתף את הידע המעשי של ישראל בחקלאות, ביערנות ובביטחון תזונתי אל מול שינויי האקלים.

קק"ל פועלת גם לשיתוף הידע המקצועי שלה במאבק במדבור, בטיפול משולב במזיקים ובייעור ובניהול אגני ניקוז, עם מדינות רבות, ביניהן מונטנגרו, מלטה, גרמניה, קזחסטן, דרום אפריקה, מזרח טימור וטורקיה. אנחנו מכירים בכך שמדינה אחת לא יכולה להתמודד לבדה עם אתגר שינויי האקלים. רק שיתוף ידע ושיתוף פעולה יסללו את הדרך לעתיד בר-קיימא".

לכתבות נוספות בחדשות קק"ל »