קק"ל גייסה 4 מיליון דולר מיהדות התפוצות לטובת 167 מיגוניות חדשות ליישובי עוטף עזה


יום שני, יולי 28, 2014

167 מיגוניות חדשות ייפרסו ביישובי עוטף עזה במטרה להעניק לתושבים אפשרות לתנועה חופשית יותר בחוץ.

הנהלת קק"ל, שמלווה את יישובי עוטף עזה כל השנה, נפגשה גם בימים אלה עם ראשי המועצות בעוטף עזה ושמעה מהם כי רבים מתושביהם באזורי קו העימות, הקרובים מאוד לגבול, לא נהנים מההגנה של "כיפת ברזל". הקרבה למשגרי הטילים והזמן המועט ביותר לתפיסת מחסה גזרו מצור על תושבים רבים, משפחות וילדים, שהיו נתונים שעות ארוכות במקלטים ובמרחבים מוגנים, ללא היכולת לנוע החוצה מביתם.

במהלך חסר תקדים גייסה קרן קימת לישראל בתוך מספר ימים ושעות כארבעה מיליון דולר מקרב ידידיה בעולם. מתוכם כבר העבירה קק"ל מתקציבה 9 מיליון ₪ לתשלום עבור 167 מיגוניות חדשות ליישובי עוטף עזה. למושב נווה נתרמו 24 מיגוניות, לאופקים 20, לנתיבות ולבני נצרים – 15 מיגוניות לכל יישוב, לשדרות – 14, ליישובי המגזר הבדואי (בית לקיה, שגב שלום, רהט וחורה) – 12, לגן יבנה ולמועצה האזורית מרחבים – 10, ולמועצות האזוריות שדות הנגב, אשכול, חוף אשקלון, בני שמעון ושער הנגב – שמונה מיגוניות לכל אחת.

בנוסף, נענתה קק"ל  לפניית ראשי המועצות ביישובים הבדואים לסייע במיגון התושבים, שחשופים גם הם לירי הטילים מרצועת עזה, וסיפקה 12 מיגוניות ליישובים הבדואים חורה, שגב שלום, בית לקיא ורהט.

בין לשכות קק"ל שהתגייסו עד כה במלוא הכוח למען הצבת מיגוניות מצילות חיים ביישובי הדרום: קנדה, ארה"ב, שוויץ, איטליה, הולנד, בלגיה, דנמרק, פינלנד, גרמניה, ספרד, אמריקה הלטינית, יוון וצרפת.

משאית פורקת מיגונית חדשה באחד מיישובי הדרום. צילום: אדי ישראל
משאית פורקת מיגונית חדשה באחד מיישובי הדרום. צילום: אדי ישראל

יו"ר קק"ל אפי שטנצלר, אמר בעקבות המהלך: בזמן שתוקפים אותנו ברחבי העולם, יהדות העולם גם מארגנת הפגנות הזדהות וגם נרתמת ומפגינה תמיכה וסולידאריות חסרת תקדים בישראל באמצעות לשכות קק"ל".

ראשי המועצות ביישובי הדרום קיבלו בסיפוק את התרומה למיגוניות, הודו לקק"ל על ההתגייסות המהירה וציינו שאספקת המיגוניות מגדילה מאוד את תחושת הביטחון ואת היכולת להגיע למקום מוגן בזמן קצר במגוון מקומות. "המיגוניות החדשות הן לא פחות ממצילות חיים. שגרת החיים של תושבי המקום נגזלה מהם כבר שבועות ארוכים, האיום בלתי פוסק ואין את הפריבילגיה להוריד מהמתח והערנות הנדרשים", אמרו.

ראש עיריית אופקים יצחק דנינו: "יש לנו שכונה שנבנתה בשנות ה-90 לקליטת עולים חדשים, שהבתים בה עשויים מקרטון, ללא ממ"ד וגם ללא מרחבים מוגנים אליהם ניתן להגיע. מדובר ב-1,280 יחידות דיור שנבנו בשיטה זו, כאשר העולים שאכלסו את השכונה הם כיום אנשים בני 70 ומעלה, אשר הניידות קשה עליהם, וכך גם חוסר האונים הגדול שלהם. המיגוניות שיוצבו במקום ייתנו מענה חלקי לבעיה. הצבת המיגוניות היא מעשה דרמטי וחשוב מאוד עבורם ואני מאוד שמח ומודה לקק"ל ולתורמים על כך. ישנם הרבה צרכים וסיוע בתחומים רבים, אך הביטחון האישי של התושבים הוא הראשון במעלה. נעשה פה מהלך מדהים שייתן שקט לעשרות משפחות".

ראש המועצה האזורית בני שמעון סיגל מורן: "המיגוניות שיוצבו בעזרת תרומת קק"ל עשויות להציל חיים ממש, כפשוטו. לא זו בלבד, אלא שהן יסייעו לא רק במיגון בפועל של האוכלוסייה, אלא בתרומה לתחושת הביטחון של כל תושב ותושב".

ראש מועצת שגב שלום עאמר אבו מעמר: "בשם תושבי המועצה, עובדיה וחבריה אני מודה לקק"ל על סיועכם ותרומתכם החשובה מאוד לצורך מיגון. מקווה שהשקט יחזור לאזורינו וישכון השלום על כלל אזרחינו".

נוסף על הצבת המיגוניות, צוותי קק"ל ממשיכים בפעילויות החירום לטיפול בשטחים הפתוחים, שנפגעים בנפילות הרקטות, ונמשכים גם ימי הפעילות לילדים במקלטים וכך גם ימי הפוגה לתושבי הדרום בצפון, כדי לאפשר להם הפסקות קצרות מהחיים בצל ירי הרקטות והמלחמה בדרום.

מיגונית נוספת מוצבת בעוטף עזה. צילום: אדי ישראל
מיגונית נוספת מוצבת בעוטף עזה. צילום: אדי ישראל