לוח אירועים וסיורים מודרכים

<מרץ 2021>
אבגדהוש
2828/2/2021 - ציפורי חופש-תערוכת צילומים באגמון החולה קק"ל | פסטיבל דרום אדום 2021 - מידע למטיילים11/3/2021 - ציפורי חופש-תערוכת צילומים באגמון החולה קק"ל | פסטיבל דרום אדום 2021 - מידע למטיילים22/3/2021 - ציפורי חופש-תערוכת צילומים באגמון החולה קק"ל | פסטיבל דרום אדום 2021 - מידע למטיילים33/3/2021 - ציפורי חופש-תערוכת צילומים באגמון החולה קק"ל | פסטיבל דרום אדום 2021 - מידע למטיילים44/3/2021 - ציפורי חופש-תערוכת צילומים באגמון החולה קק"ל | פסטיבל דרום אדום 2021 - מידע למטיילים55/3/2021 - ציפורי חופש-תערוכת צילומים באגמון החולה קק"ל | פסטיבל דרום אדום 2021 - מידע למטיילים | פסטיבל טעמים בעמקים - טיול מודרך בשביל נחל בית לחם | פסטיבל טעמים בעמקים - טיול מודרך בשביל נחל בית לחם66/3/2021 - ציפורי חופש-תערוכת צילומים באגמון החולה קק"ל | פסטיבל דרום אדום 2021 - מידע למטיילים
77/3/2021 - ציפורי חופש-תערוכת צילומים באגמון החולה קק"ל88/3/2021 - ציפורי חופש-תערוכת צילומים באגמון החולה קק"ל910111212/3/2021 - פסטיבל טעמים בעמקים - טיול מודרך בשביל נחל ציפורי | פסטיבל טעמים בעמקים - טיול מודרך בשביל נחל ציפורי13
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910
<< לכל האירועים
 
 

משלחת קק"ל צרפת ביקרה בעוטף עזה


יום שלישי, אוגוסט 14, 2018 15:00

יותר ממאה ידידי קק"ל מצרפת השתתפו ב-7 באוגוסט 2018 בביקור סולידריות בעוטף עזה בצל מתקפת בלוני התבערה ועפיפוני הטרור

חברי המשלחת הם עולים חדשים ומבקרים מצרפת. רבים מהם סיפרו שבחרו להשתתף בביקור כדי לראות במו-עיניהם את השפעותיה של האלימות החדשה.

הביקור החל במרכז המבקרים ע"ש דוד נחמיאס במתחם קק"ל שבגילת. מנהל אזור נגב מערבי בקק"ל דני בן דוד, האחראי בין היתר למניעת שריפות, פגש את חברי הקבוצה וסיפר להם על הקושי שהוא חווה למראה היערות והשדות החקלאיים שעולים באש.

תמונה קבוצתית של חברי משלחת ידידי קק"ל מצרפת ליד הגבול בביקור בעוטף עזה בעקבות טרור העפיפונים.  צילום: דניס צין
חברי המשלחת ליד הגבול בביקור בעוטף עזה בעקבות טרור העפיפונים.  צילום:  דניס צין

לדברי בן דוד, "עד כה נהרסו בהצתות יותר מ-3,500 דונם של יערות בוגרים, ונתון זה אינו כולל את מרחבי הצמחייה הנמוכה, שמורות הטבע, והשדות החקלאיים שעלו בלהבות. בסך הכול נשרפו כמעט 40,000 דונם בפחות מארבעה חודשים. מתחילת אפריל 2018, כאשר טרור העפיפונים החל, עומס העבודה היומי שלנו עלה באופן משמעותי, משום שלצד המטלות הרגילות עלינו להגביר את יכולותינו בכיבוי שריפות. השריפות גורמות לנזק של מיליוני שקלים ומשפיעות על איכות החיים באזור".

בן-דוד הזמין את המשתתפים לסייר במשתלה שפעילות הייעור של קק"ל ממשיכה להתקיים בה למרות הניסיונות מרצועת עזה לשבש את החיים באזור. מנהל המשתלה פבלו צ'רקסקי הוביל את הקבוצה באתר הנרחב והסביר על השיטות הייחודיות שקק"ל פיתחה לאורך השנים על מנת לאפשר צמיחה מיטבית בתנאים הקשים של המדבר בדרום ישראל. הוא ציין שכרגע יש יותר מ-250 זנים שונים של שתילים הצומחים במשתלה.

צ'רקסקי הוסיף כי "אנו מגדלים ומחלקים מידי שנה ללא תשלום כמיליון צמחים ושתילים לרשויות מקומיות, בתי ספר, ומוסדות ציבוריים אחרים. איכות עבודתנו ידועה ומוכרת, ואנו מארחים משלחות ממדינות רבות אשר מתעניינות ביישום השיטות שפיתחנו. בעבר, כאשר חמאס לא מנע שיתוף פעולה עם ישראל, עזרנו גם לחקלאים פלסטינאים בעזה".

בקיבוץ נחל עוז שעל גבול רצועת עזה נפגשו חברי המשלחת יענקל'ה כהן בן ה-84 שהוא אחד ממייסדי הקיבוץ. כהן סיפר לאורחים איך החיים באזור השתנו מאז שהגיע לכאן בשנת 1953. לדבריו, "בימים הראשונים הביטחון היה עניין משמעותי בהרבה ממה שהוא היום. התחלנו מחוסר-כול והתפתחנו להיות קהילה חזקה ומלאת חיים שגדלה בהתמדה. כיום יש יותר משפחות ברשימת ההמתנה מאשר בתים שאפשר לשכן בהם את המעוניינים לחיות כאן, וטרור העפיפונים לא יעצור אותנו."

חבר הקיבוץ הוותיק הוביל את אורחיו לאתר הבנייה שבו מוקם מרכז המבקרים החדש במבנה ששימש בעבר כחדר האוכל. הוא סיפר שבמהלך השנים תמכה קק"ל בפרויקטים רבים בקיבוץ, ביניהם הנטיעות הביטחוניות שמפרידות בינו לבין עזה הסמוכה, והביע תקווה שהיא תסייע גם להשלמת פרויקט הבנייה".

ארוחת הצהריים נערכה בחדר האוכל רחב הידיים של קיבוץ סעד השכן, ובמהלכה הציג מנהל מחלקת תיירות ומשלחות בקק"ל שלמה בן חיים את ראש המועצה האזורית שער הנגב במלים הבאות: "מאז שנבחר לתפקידו בשנת 2002 מהווה אלון שוסטר, קצין צנחנים ואיש חינוך בעברו,  את הכוח המניע בפיתוח האזור.  קק"ל עובדת עמו בשיתוף פעולה הדוק, ולכבוד הוא לנו שבא לפגוש את המשלחת מצרפת".

שוסטר סיפר לחברי המשלחת שכל הקהילות בשטח המועצה האזורית שער הנגב נמצאות תחת איום מתמיד של טרור מכיוון רצועת עזה, כולל עפיפוני תבערה, והוסיף כי "הדבר אכן מהווה מטרד, אבל עלינו לשים את התופעה החדשה הזו בפרופורציה. אין שום סיבה לפאניקה. התמודדנו עם בעיות קשות יותר בעבר והצלחנו להתגבר עליהן. חשוב להיות עירניים, ובמידת הצורך להזעיק את מכבי האש".

לאחר ארוחת הצהריים המשיכו המשתתפים בסיור בשטחים הצמודים לגבול, ונחשפו להיקף ההרס שנגרם על ידי ההצתות, כהשם מגיבים בצער ואף בזעם למראות היערות השרופים והצמחייה החרוכה. הכבאי הבכיר בקק"ל משה ברוכי שהדריך את הקבוצה הוא הסביר לחבריה כמה קל וזול לייצר עפיפון עם סמרטוט בוער, וכמה קשה ליירט אותו על מנת למנוע ממנו מלהצית יערות בצד הישראלי של הגבול.

לדברי ברוכי, "הבעיה הגדולה ביותר שלנו היא כוח אדם. עלינו להיות מוכנים בכל שעות היממה להילחם בכמה שריפות אשר עלולות להתפרץ בבת אחת, ולעתים זה אכן המצב. צוותים מכל רחבי המדינה באו לתגבר את כוחותינו. גם הרשות הארצית לכבאות והצלה לישראל וצה"ל עוזרים, אבל אנשי קק"ל הם אלה שמכירים את האזור, ושמוכשרים להילחם בשריפות היער יותר מכל גורם אחר".

חברי משלחת ידידי קק"ל מצרפת בביקור בחממה של משתלת גילת.  צילום: דניס צין
חברי המשלחת ביקור בחממה של משתלת גילת.  צילום: דניס צין

אתי לנקרי מדסק אירופה בקק"ל, שהייתה בין מארגני יום הסיור, אמרה כי היא נרגשת ממספרם הגדול של המשתתפים ומתגובותיהם במהלך הסיור: "במהלך היום שמתי לב שהאורחים מתעניינים ולהוטים לדעת יותר ולראות עוד. זוהי השנה השביעית ברציפות שאנו מארחים עולים מצרפת ומבקרים מצרפת שנמצאים בישראל בתקופה זו. חשוב שייראו מה קק"ל עושה, והדבר גם מקרב אותם לישראל."

יום הסיור ההסתיים בנימה חיובית בביקור במוזיאון המים ובמאגר בקיבוץ ניר עם. מדריך המוזיאון ישראל קדמון סיפר למבקרים שבית השאיבה באתר והצינורות המחוברים אליו הונחו ב-1947, בעקבות דרישה עיקשת של דוד בן גוריון שהיה אז יו"ר הנהלת הסוכנות היהודית.

לדברי קדמון, "בן גוריון ידע שללא מים לא תהיה התיישבות יהודיות בנגב. המאגר העצום נבנה כאן בשלב מאוחר יותר על ידי קק"ל, עם תכולה של מילון וחצי מטר מעוקב. המתקן מאפשר למים מושבים משפכי גוש דן להיאסף, לעבור טיהור, ולשמש לצרכים חקלאיים".

כיום הפך בית השאיבה הפך למוזיאון, והמאגר מהווה את המקור העיקרי להשקיה עבור כ-5000 דונם של אדמות חקלאיות, דבר התורם באופן משמעותי לשגשוג האזור ולהצלחתו.

לכתבות נוספות בחדשות קק"ל »