אות אדריכלות הנוף 2013 לפרויקט שקק"ל מקדמת - פארק המוביל הארצי


יום חמישי, נובמבר 14, 2013 16:30

נימוקי השופטים: "פרויקט שהבשיל בזכות חזון ונחישות והוא בעל חשיבות רבה מבחינה ארצית ופוטנציאל לשיפור איכות החיים ביישובים רבים".

האות מטעם איגוד אדריכלי הנוף הוענק בכנס השנתי של האיגוד לאדריכלית הנוף רוני יגר שליטא, שיזמה את פרויקט המוביל הארצי, יחד עם ארנה בן ציוני ובארי בן שלום מאב אדריכלים.

רעיון הפרויקט נולד כעבודת הגמר של רוני יגר שליטא במסלול לאדריכלות נוף בטכניון. האדריכלית הכינה תכנית אב בשיתוף משרד אדריכלות נוף  – ארנה בן ציוני ובארי בן שלום.

פנחס כהנא, מנהל מחלקת התכנון בקק"ל, ראה את הצגת הרעיון לפארק בתערוכת פרויקטים של סטודנטים בכנס מקצועי לפני מספר שנים. הוא התלהב מהרעיון ומהאפשרויות הגלומות בו לשמירה ופיתוח שטחים פתוחים, לפיתוח יישובים, ולחיבור פעילות רבה לנושא, כמו שיקום נחל אלכסנדר שבפארק איטליה.

תוואי המוביל הארצי ליד מוצא מנהרת מנשה ב'. צילום: ארכיון צילומי קק"ל
קטע מתוואי המוביל הארצי - ליד מוצא של מינהרת מנשה ב' על כביש 6. 
צילום: ארכיון צילומי קק"ל

ועדת היגוי של קק"ל בראשות כהנא יזמה, תכננה וליוותה את תכנון תכנית האב השלמה. בימים אלה, קק"ל נמצאת בשלבים לקידום הקמת הפארק לאורך רצועת המוביל הארצי, מרמת מנשה עד ראש העין, ולהתאמתו לפעילות פנאי, נופש ויזמות, בהתאם לתכנית של האדריכלית.

הפארק המתוכנן בעלות של כ-90 מיליון שקלים, ישתרע על שטח של כ-3,000 דונם, אורכו יהיה כ-60 ק"מ והוא ימוקם בתחומן של שש מועצות אזוריות ושלוש עיריות. בכוונת קק"ל להכשיר גם שביל לרוכבי אופניים לאורך הפארק.  למידע מפורט על התכנית.

בקק"ל רואים חשיבות בחיבור הפארק המתוכנן לשביל ישראל ולנחל הירקון, לגן הלאומי ירקון, לפארק איטליה-נחל אלכסנדר לנחל חדרה ושוהם - כולם נחלים שקק"ל עסקה בשיקומם, בסיוע ידידיה ברחבי העולם.

לחצי הפיתוח הנוגסים ברציפותם של השטחים הפתוחים, הופכים את רצועת המוביל הארצי לשטח אטרקטיבי וערכי. קק"ל תוביל את ביצוע התוכנית, תרחיב את רצועת התוואי ותהפוך אותו למרחב נופי וסביבתי, שישדרג את פעילות הפנאי והתרבות באזור.

לדברי אפי שטנצלר יו"ר קק"ל: "פוטנציאל גבוה טמון בקטע רצועה זה, שכיום מתאפיין במפגעים והזנחה לכל אורכו. פרויקט פארק המוביל, יהווה עורק של חיים וייתן מענה לצימאון הגובר לשטחים פתוחים לפנאי ונופש, לצד אספקת המים. בכוונת קק"ל להקים לאורך התוואי גם שביל לרוכבי אופניים".

עוד הוסיף שטנצלר כי "בהמשך לפגישה שקיימנו בין ראשי השלטון המקומי, ראשי ערים, ראשי מועצות אזוריות, ומהנדסי הרשויות שאותם הפארק יחצה, כולם גילו עניין והתלהבות מהפרויקט".