קק"ל וארגון נפש בנפש סיור ט"ו בשבט לעולים


יום רביעי, ינואר 31, 2018 16:00

העולים הוותיקים והחדשים סיירו ב-26 בינואר 2017 במשתלת גולני של קק"ל וחוו את חוויית הנטיעות בישראל ביער לביא

ביום שישי גשום במיוחד קיימה קק"ל סיור מיוחד למשפחות מארגון נפש בנפש – עולים ותיקים ועולים חדשים שלא נרתעו ממזג האוויר הסוער. האורחים התכנסו במשתלת קק"ל שבצומת גולני, שם קיבלו הסבר על תחומי הפעילות קק"ל ועל ט"ו בשבט מהיערן ומנהל מחלקת היער בצפון, כליל אדר.

לדברי אדר, "המשתלה פתוחה היום לציבור הרחב, כדי שתוכלו להתרשם מעבודתנו וללמוד על שלבי הגידול של השתילים. כמו כן קק"ל מקיימת סדרי ט"ו בשבט בקהילות, אירועים וטקסי נטיעה בכל הארץ, ומגוון פעילויות עם הציבור הרחב."

עולים מארגון נפש בנפש והשי שקיבלו בסיור עם קק"ל בצפון.  צילום: לילך וייס
משתתפי הסיור והשי שקיבלו במשתלת גולני.  צילום: לילך וייס

את הסיור הנחה מנהל משתלת גולני האגרונום הירוי אמרה, שהסביר כי "לקק"ל יש שלוש משתלות ברחבי הארץ, ומשתלת צומת גולני היא הצפונית מביניהן. אנחנו מגדלים את כל הזרעים עבור שתילת העצים פה בצפון, וגם עבור מרחבים עירוניים כמו גנים, פארקים ובתי ספר. כשהעצים מוכנים לשתילה, אנחנו מפיצים אותם ליערני קק"ל ולמקומות נוספים."

במהלך הסיור נחשפו המשתתפים לכל שלבי הגידול במשתלה – מאיסוף הזרעים, דרך תהלי הנביטה בחממות ובבתי הגידול השונים ועד השתילה בעציצים. המשתלה מייצרת בסך הכל כ-450 אלף שתילים בשנה. בסיום הביקור במשתלה, הוענק למבקרים שי משמח לכבוד החג – עשבי תיבול מוכנים לשתילה בגינה, לבחירתם.

מהמשתלה המשיך הסיור ליער לביא הסמוך, שניטע על ידי קק"ל בשנות ה-60 של המאה ה-20. היער מתפרש על פני כ-3,000 דונם ומרביתו עצי מחט כמו אורן, ברוש ואקליפטוס. היער מציע שלל מסלולי טיול, וכן אזור מחנאות ופיקניק, עם מתקנים לציבור הרחב.

עוזר יערן קק"ל סמי לדג'ר שקיבל את פני העולים באזור הנטיעה ביער סיפר להם כי "אנחנו מקיימים כאן היום אירוע 'טע וסע', שבמסגרתו אנשים יכולים לטעת עץ ולהמשיך הלאה. השטח כבר מוכן לנטיעה עם הבורות והשתילים ואנחנו מקווים שאפילו במזג אוויר סוער, אנשים יצאו ויטעו. זאת מצווה שלנו ושל קק"ל לקראת ט"ו בשבט. בכל שנה מתקיימות נטיעות ביער לביא במטרה לחדש את היער על ידי כריתת עצים בוגרים ונגועים במזיקים ומחלות, וחידוש הנטיעות בשתילי אורן ירושלמי, אלה אטלנטית, אלון תבור, פיקוס תאנה. כך יוצרים גם גיוון של החלקה."

ארגון נפש בנפש הוקם בשנת 2002, ומאז הוא מסייע לעולים חדשים מארה"ב, קנדה ובריטניה להשתלב בישראל מבחינה כלכלית, חברתית ותעסוקתית. כמו כן מסייע הארגון בהתנהלות מול גופי המדינה, בתמיכה בחיילים בודדים, ברכישת השכלה ועוד. עד היום הגיעו לישראל בסיוע נפש בנפש יותר מ-50,000 עולים.

רכזת הקליטה באזור הצפון בארגון ציפי אופנהיימר, שבעצמה עלתה לארץ ב-1982 , ציינה כי "מטרת שיתוף הפעולה שלנו עם קק"ל היא לחזק את הקשר של העולים עם הארץ, עם האדמה. פעמים רבות העולים לא לומדים על הארץ כפי שהיו יכולים ללמוד ללא מחסום השפה. כאן יש להם הזדמנות ללמוד דרך חוויית השטח ולפתח הזדהות יותר עמוקה עם המדינה".

בריאן הוא עולה ותיק מאנגליה, שלאחרונה הפך לסבא טרי. ילדיו מפוזרים ברחבי העולם, והוא עלה לארץ עם אשתו. לדבריו, "אנחנו במקור ממנצ'סטר, כך שהגשם והקור לא מפריעים לנו כשאנחנו מתגוררים כעת בכרמל. עלינו לישראל ב-2010 ואנחנו מאוד אוהבים להיות פה ולא מתכוונים לחזור לאנגליה".

גם נטלי עלתה לארץ ללא המשפחה, והיא גרה בצפון עם בעלה ומקווה שהילדים יגיעו לבקר. לדבריה, "הארגון עזר לנו מאוד ועשה כל שביכולתו כדי להקל עלינו, והסיורים שדרכם אנחנו מכירים את הארץ, כמו סיור זה עם קק"ל, הם חלק חשוב מכך".

עולים מארגון נפש בנפש נוטעים במסגרת סיור עם קק"ל בצפון.  צילום: לילך וייס
העולים אינם נרתעים מהגשם  בטקס הנטיעות.  צילום: לילך וייס

ג'ו הוא תושב חוזר שעזב את ישראל לפני 30 שנה, ועלה בחזרה ממיין שבארה"ב לפני עשרה חודשים. לדבריו, "עכשיו אנחנו פה לתמיד. מכרנו הכול, ואנחנו בונים בית בארץ. אני מאוד אוהב את ט"ו בשבט, זה החג האחרון בשרשרת חגי ישראל שעוד חגגנו בארץ."

העולה החדשה מארה"ב גליה סיפרה כי "ארגון נפש בנפש עזר לנו בהכשרה מקצועית, ובטיולים להכרת הארץ. אנחנו מאוד אוהבים את ישראל. כמובן שבהתחלה היה קשה להשתלב ולמצוא עבודה, אבל באנו לכאן במטרה להישאר ולא נעזוב בגלל הקשיים".

לכתבות נוספות בחדשות קק"ל »