נטיעות בתגובה לטרור העפיפונים


יום חמישי, יוני 14, 2018 12:00

בעקבות הטרור שגרם נזקים לחקלאות, ליערות ולאקולוגיה בדרום קק"ל הצטרפה ליוזמת תושבי עוטף עזה וסיפקה ליישובים שתילים לנטיעות

טרור העפיפונים המתמשך, גרם עד כה לשריפות של אלפי דונמים של יער וחורש ביערות הבאים: בארי, כיסופים, שוקדה, שדרות, נחל חנון ויערות באזור הבשור. גם אזורים חקלאיים נרחבים עלו באש ביישובי עוטף עזה, מה שגרם לנזק כלכלי חמור ולצער רב בקרב החקלאים, שכל עמלם ירד לטמיון.

יחד עם שירותי הכבאות וההצלה, צה"ל ומשטרת ישראל, צוותי קק״ל במרחב דרום מגויסים כולם למשימת מזעור פגיעת טרור העפיפונים בתושבי עוטף עזה, ביערות, ובשטחים החקלאיים. במקביל לעבודה האינטנסיבית לכיבוי השריפות פועלים הצוותים להערכת הנזקים ולתחילת תהליך השיקום הארוך שצפוי ליערות שעלו באש.

תושבי עוטף עזה משתתפי טקס נטיעות בקיבוץ אור הנר בעקבות טרור העפיפונים.  צילום: החטיבה לגיוס משאבים, קק"ל
תושבי עוטף עזה משתתפי טקס הנטיעות בקיבוץ אור הנר.  צילום: החטיבה לגיוס משאבים, קק"ל

ב-7 ביוני 2018 החלו הנטיעות הראשונות בקיבוץ אור הנר שבמועצה האזורית שער הנגב. משתלת גילת של קק"ל, סיפקה לתושבים 50 שתילי חרוב, פיקוס התאנה, צאלון נאה, רימון ותות שחור. בין המשתתפים בנטיעות באור הנר היו גם חיילי החטיבה הצפונית של אוגדת עזה, ומפקד החטיבה אל"מ אבי רוזנפלד. כמו כן השתתף בנטיעות חבר דירקטוריון קק"ל אופיר ליבשטיין, שהוא גם תושב קיבוץ כפר עזה שיזם את הפעילות.

לדברי ליבשטיין, "תופעת טרור העפיפונים כילתה הרבה מאוד יערות וחורשות אצלנו באזור, והחלטנו להחזיר לטבע את מה שנלקח ממנו במסגרת פעילות קהילתית. התושבים נרתמו יחד, משפחות וילדים, ושתלנו את העצים. זה מבצע ראשון ובימים הקרובים נמשיך וניטע".

שריפה שנגרמה מטרור העפיפונים ביער בארי.  צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל
שריפה שנגרמה מטרור העפיפונים ביער בארי.  צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

ב- 8 ביוני 2018 התקיים בקיבוץ נחל עוז אירוע נטיעות נוסף בהשתתפות 150 מאנשי הקיבוץ. קק"ל סיפקה לקיבוץ 43 שתילי אקליפטוס, ברכיכטון, ז'קרנדה, מכנף נאה וצאלון נאה. העצים ניטעו בפינת משק הילדים של הקיבוץ, שבו מטפחת הקהילה גם פינת חי.

אירועי הנטיעות יימשכו וקק"ל תוסיף לתמוך ברצונם של התושבים להתאחד ולעמוד מול טרור העפיפונים ונזקיו, לדבוק בחיים, ולהעמיק שורשים בביתם שביישובי הגבול. 

למידע נוסף במדור פעילות קק"ל בעקבות טרור העפיפונים »

לכתבות נוספות בחדשות קק"ל »