הפטריארך ברתולומיאו נטע עץ זית בחורשת האומות בירושלים


יום שלישי, מאי 27, 2014 12:00
"נטעתי עצים רבים במסעותיי בעולם, אבל לנטיעת עץ בארץ הקודש יש ערך מיוחד", אמר הפטריארך בטקס הנטיעה.

הטקס נערך במהלך ביקורו של האפיפיור פרנציסקוס בישראל. "דרך עץ זה אני חוזר לאחור בזמן, אל השורשים המשותפים לנו ולאבינו המשותף אברהם", הוסיף הפטריארך, הידוע גם בכינוי הבלתי רשמי "הפטריארך הירוק" לאור פעילותו המתמשכת למען הסביבה.

הפטריארך ברתולומיאו נוטע עץ זית בחורשת האומות בירושלים.  צילום: יואב דביר
יו"ר קק"ל מעניק את תעודת הנטיעה לפטריארך ולחברי פמלייתו.  צילום: יואב דביר

מנהיגים מרחבי העולם נוטעים עצים בחורשת האומות שביער ירושלים כאות לידידות עם מדינת ישראל, הזדהות עם העם היהודי וסמל לשלום בין אומות העולם.

יו"ר קק"ל אפי שטנצלר קיבל את פני הפטריארך בחורשת האומות ואמר: "העץ שאתה נוטע כאן היום הוא צעד סמלי בדרך לשותפות. אני מאמין שנוצרים אורתודוקסים מכל העולם יצטרפו לפטריארך בנטיעת עצים בישראל ובתפילה למען עולם טוב יותר וירוק יותר".

שטנצלר סיפר על פעילותה של קק"ל לאורך השנים והדגיש כי "קק"ל מובילה את העולם היהודי בפרויקט ייעור ענק. יחד הפכנו את האדמה השוממה הזו לארץ ירוקה ונפלאה".

הפטריארך ברתולומיאו נושא תארים רבים, ביניהם הארכיבישוף של קונסטנטינופול ושל רומא החדשה והפטריארך האקומני. הוא נחשב למנהיגם הרוחני של כ-300 מיליון נוצרים אורתודוקסים ברחבי העולם. לצד תפקידיו הרשמיים, נודע ברתולומיאו גם בזכות התואר הבלתי רשמי "הפטריארך הירוק", שהוענק לו כאות הערכה על פעילותו המתמשכת למען איכות הסביבה. "אנחנו פועלים להגנת הסביבה ולהגברת המודעות לנושא. העולם הוא יצירה של יד האלוהים, לכן הוא קדוש ועלינו לכבדו", הדגיש הפטריארך.

הפטריארך ברתולומיאו נוטע עץ זית בחורשת האומות בירושלים.  צילום: יואב דביר
טקס נטיעת עץ הזית על-ידי הפטריארך.  צילום: יואב דביר

הנבלנית מריה גולברג והכנר עידן דנש הנעימו את מנם של משתתפי הקטס בביצוע היצירה "אווה מריה" מאת באך. הנחה את האירוע אלישע מזרחי מהחטיבה לגיוס משאבים וקשרי ציבור בקק"ל שהזמין את חברי המשלחת לנטיעת עץ הזית ואמר: "העץ שאתם נוטעים כעת מצטרף ליותר מ-240 מיליון עצים שקק"ל נטעה ברחבי ארצנו".

לאחר הנאומים שנישאו בטקס יצאו הפטריארך וחברי פמלייתו בחברת יו"ר קק"ל למלאכת הנטיעה. "אני חש כעת מחובר יותר לארץ הקודש. אנא ראו בי חבר כבוד של עמכם ושל ארצכם", אמר הפטריארך ברתולומיאו.