טיול הפגה לילדי הדרום


יום חמישי, יולי 17, 2014

קק"ל מקיימת זה שנים פעילויות הפגה לילדי עוטף עזה והדרום, וגם בזמן מבצע צוק איתן נרתמה למשימה.

בתקופת מצבע צוק איתן, שבה המדינה כולה נמצאת תחת מתקפה הילדים, ובמיוחד ילדי הדרום, הם הקורבנות העיקריים. במקום ליהנות מחופשת הקיץ הם נאלצים להסתגר בבתים בחרדה מתמדת מהאזעקות התכופות ומפגיעת רקטות.

בני נוער מהדרום בטיול הפוגה ביער יתיר במבצע צוק איתן.  צילום: יואב דביר
בני הנוער מהדרום נהנים מפקיניק שלו ביער יתיר.  צילום: יואב דביר

קבוצת בני נוער ממושב יושיביה הסמוך לנתיבות יצאו ליומיים של טיול ביערות קק"ל בצפון הנגב ובאזור עין גדי. המסלול המקורי כלל גם ביקור בפארק נחל באר שבע, שבוטל בשל המצב הביטחוני, ובכל זאת לאחר שהייה בת למעלה משבוע בצמוד לממ"ד, הייתה זו הזדמנות נפלאה עבור בני הנוער להתרענן בחיק הטבע, להירגע מהמתח ולהתחבר לנופי הארץ.

"מלחיץ לחיות עכשיו בדרום, במיוחד בלילה כששומעים את רעש ההפגזות", אמר סער טוויטו בן ה-16. "אנחנו נשארים כל הזמן בבית צמודים לממ"ד, וטיול כזה מוציא אותנו קצת מהלחץ. כיף לבלות פה עם החברים ולשכוח מהמצב בבית כאשר ההפצצות נראות רחוקות".

זו השנה הרביעית שחברי הקבוצה משתתפים במגוון טיולים ופעילויות במסגרת תכנית מעוף, שמוביל אגף החינוך בקק"ל. "אנחנו נהנים מאוד מהטיולים שקק"ל מארגנת, אבל הפעם הטיול חשוב במיוחד, כי הוא מאפשר לנו לצאת מהבית בתקופה קשה ומפחידה", אמר רון חיים בן ה-14 והוסיף בהתלהבות: "אין כמו קק"ל!".

הסיור החל ביער להב בסקירה על האזור מפי מדריך קק"ל עמית רז שסיפר למשתתפים כי קק"ל החלה בנטיעת היער בשנת 1952 והרחיבה אותו בשנות ה-60 של המאה ה-20. מלבד עצים מחטניים, בשנים האחרונות ניטעו ביער גם עצי זית, אלת הבוטנה, אלה ארץ ישראלית וחרוב. בתמיכת ידידיה בעולם קק"ל פיתחה ביער חניוני נופש פעיל, שבילי טיול ומסלולי רכיבה על אופניים. המטיילים ביער מתרשמים מגוון שרידים ארכיאולוגיים של ישובים יהודיים ונוצריים, מתקנים חקלאיים קדומים, מחילות מסתור, בארות עתיקות ובורות מים.

במוזיאון התרבות הבדואית שבמרכז ג'ו אלון התרשמו חברי הקבוצה מהאוהלים הבדואיים, מהכלים החקלאיים המסורתיים, מכלי האוכל ומשאר התצוגות. אליענה רוזנברג, מדריכה במוזיאון, סיפרה על התרבות הייחודית של אנשי המדבר.

בימים שבהם ישראל נתונה למתקפה טוב היה להיזכר שבמדינה מתקיימים חיים משותפים לבני כל הדתות. הידיעה על ילדה בדואית תושבת הנגב שנפגעה באותו יום מירי רקטה מעזה סימלה ביתר שאת את שותפות הגורל בין העמים.

רכזת הקהילה ביושיביה סיוון ביטן-טבול עמדה על השינוי המתחולל בקרב התלמידים בעקבות המעבר החד מהמצב הבטחוני המתוח בדרום לאווירת הטבע הפסטורלית: "מתחילת הטיול אפשר לראות שהם הרבה יותר רגועים. בנוסף ליציאה מהשגרה, הם מחזקים כאן את הקשרים החברתיים וסופגים ערכים של אהבת הארץ".

במוזיאון דרומא לתרבות המערות התרשמו המבקרים ממגוון דגמים של מערות אשר שימשו בתקופות שונות לצרכי מגורים, קבורה, גידול יונים ומסתור.

בני נוער מהדרום בטיול הפוגה בחירבת זעק במבצע צוק איתן.  צילום: יואב דביר
טיול בחיק הטבע בחירבת זעק.  צילום: יואב דביר

גם בחירבת זעק שביער דבירה ביקרה הקבוצה במערה, אשר התושבים היהודים הקדומים של האזור הקימו בה בעבר בית בד להפקת שמן זית. שחור רון חיים ציים בהומור כי במקרה של אזעקה יכולה המערה לשמש מקלט מצוין, ודבריו העידו כי המתח הרב שתושבי הדרום נתונים בו לא יכול להיעלם לגמרי ביום אחד.

התלמידים נהנו מפיקניק ביער יתיר, ולאחר מנוחת הצהריים יצאו למסלול טיול ביער, שמשתרע על פני 30,000 דונם והוא הגדול ביערות ישראל, המונה יותר מארבעה מיליון עצים מסוגים שונים. קק"ל פיתחה ביער דרכי נוף, שבילי טיול, אתרים ארכיאולוגיים וחניוני פיקניק.

היום הסתיים בכפר הנוקדים במדבר יהודה, שם התארחו בני הנוער במאהל בדואי ופגשו את מוחמד אל גוויני שהגיש להם תה מתוק וקפה בדואי מר, וכמיטב המסורת הבדואית קלה בעצמו את הפולים, כתש אותם תוך השמעת מנגינה והרתיח את הקפה על המדורה.

מוחמד סיפר לאורחים על המסורת הבדואית, על ההתמודדות עם התנאים הקשים במדבר ועל כך שכיום מרבית הבדואים חיים בישובי קבע מודרניים. הוא עצמו חי באוהל כמעט כמו בדואי של פעם, נשוי לשלוש נשים ואב ל-23 ילדים. רק הפאנלים הסולאריים מעל המאהל שלו, שמייצרים חשמל המספק את כל צרכי המשפחה, מעידים על כך שהם מחוברים גם לחיים בעידן המודרני.

האירוח בכפר הנוקדים נתרם על ידי הנהלת המקום, מתוך הזדהות עם סבלם של ילדי הדרום שנסעו במשך שני ימי הטיול באוטובוס שתרמה חברת ההסעות יונייטד. התרומות הנדיבות מוכיחות כי בעתות מצוקה הקהילה בישראל, כו גם ידידיה בעולם, יודעת להתאחד ולהתגייס.

בני נוער מהדרום בטיול הפוגה במבצע צוק איתן.  צילום: יואב דביר
הרכיבה על הגמלים משכיחה את המתח בבית.  צילום: יואב דביר

טיול הגמלים שאליו יצאו בני הנוער מכפר הנוקדים אל המדבר היה אחד מרגעי השיא של הבילוי כולו. בהתרגשות רבה טיפסו חברי הקבוצה על הדבשות ויצאו למסע החווייתי. בלילה לנו באוהלים, ולמחרת ביקרו במצדה וטיילה בנחל דוד ובעין בוקק.

"שינוי האווירה העניק לנו כוחות מחודשים ומאפשר לכולנו לחזור הביתה ולהמשיך להתמודד עם כל מה שנכון לנו", סיכמה הרכזת ביטן-טבול.