ילדי מושב תקומה מגבול עזה נרגעו בצפון


יום ראשון, יולי 27, 2014

קבוצה של 60 ילדים ובני נוער ממושב תקומה יצאה עם מדריכי קק"ל לשלושה ימים של מנוחה ורגיעה בצפון הארץ.

"אנחנו קמים בבוקר ויודעים שכל היום נשב בחדר ולא נצא החוצה, כי אנחנו פוחדים לצאת וההורים רוצים שנישאר בפנים. לשבת בבית זה בעצם כל מה שעשינו בחופשת הקיץ עד עכשיו", כך מתארת הלל ארן בת ה-16 את חווית החופש הגדול שלה, כתושבת מושב תקומה, הסמוך לגבול רצועת עזה. הלל היתה חלק מקבוצה בת 60 ילדים ובני נוער מהמושב, שיצאו לצפון לשלושה ימי טיולים מהנים והפוגה מהמתיחות בבית, בתרומה של ידידי קק"ל באוסטרליה. "בבית אנחנו שומעים 24/7 קולות פיצוץ מכיוון עזה, ובזמן אזעקה יש לנו 15 שניות להגיע למקלט הקרוב. כשאני כאן, עם כל החברים, במקום שאין בו הפצצות או אזעקות, זה ממש מרגיע ומהנה", מוסיפה הלל.

הקבוצה מתקומה בתצפית בגלבוע. צילום: יואב דביר
הקבוצה מתקומה בתצפית בגלבוע. צילום: יואב דביר

אביה של הלל, אלון, ריכז את הטיול מטעם מושב תקומה, והסביר שהמטרה היא לתת לילדים כמה ימי מנוחה מההתמודדות הבלתי פוסקת עם המצב הביטחוני. "אנחנו מטיילים בטבע, מבקרים במקומות יפים, משתעשעים במים, וזה בדיוק פסק הזמן שדרוש לנו", אמר.

הטיול החל ב-22 ביולי במסלול קצר ותצפית בהר הגלבוע בחניון ומצפור כתף שאול. האתר פותח בתרומת ידידי קק"ל בטורונטו, קנדה. קק"ל הקימה במקום דרכי גישה, חניונים רחבי ידיים, מגרש משחקים לילדים, פינות פיקניק ושבילי טיול.

למטיילים המגיעים כיום לגלבוע נראה מובן מאליו שההר מכוסה בעצים. אבל היו אלה יערני קק"ל שעסקו בנטיעות הראשונות במקום לפני יותר מ-50 שנה, והצליחו להתמודד בהצלחה עם רכס סלעי צחיח ולצבוע את ההר בירוק.

בעוד הילדים מתצפתים אל נופי העמק המרהיבים, נתן מדריך קק"ל יוחאי אדלר סקירה גיאוגרפית על עמק יזרעאל, עמק חרוד, בקעת בית שאן והר תבור. "ביום עם ראות טובה אפשר לראות גם את החרמון", אמר המדריך, "אבל כל המדריכים בארץ מחכים כבר שנים ליום שכזה", סיכם בחיוך. אחד הנערים הוסיף: "וגם מחכים לשלום, נראה מה יבוא קודם".

האווירה הפסטוראלית ושלוות הטבע משכיחה לרגע את המצב בבית. אבל רק לרגע. "החיים בדרום קשים", אמר אורי סבן בן ה-12. "יש רקטות ואנחנו צריכים לרוץ כל הזמן לממ"ד. כאן אנחנו יכולים לבלות עם החברים ולעשות כיף".

בנות תקומה מתרעננות בנחל הקיבוצים. צילום: יואב דביר
בנות תקומה מתרעננות בנחל הקיבוצים. צילום: יואב דביר

מהגלבוע המשיכו חברי הקבוצה לנחל הקיבוצים, לחניון שפותח בשיתוף קק"ל ובתרומת ידידי קק"ל באנגליה. הנחל הנקי והיפה מרכז מספר מעיינות השופעים למרגלות הגלבוע וזורם לבקעת בית שאן. האם יש דרך טובה יותר להתרענן ביום חם מאשר רחצה במים הצוננים ולאכול לקינוח ארטיק קרח? הילדים קפצו בחדווה למים, שחו, השפריצו ונהנו כמו כל ילד בן גילם בכל מקום אחר בעולם. טילים או לא, ילדים הם קודם כל ילדים.

להדר ארן בת ה-13 לא קל להיזכר בחיים בקו העימות: "הבית שלנו רועד כל הזמן מהפיצוצים בעזה. אנחנו מקבלים את הדיווחים על האזעקות ביישובים האחרים, ופשוט מחכים שיגיע תורנו לחטוף את הרקטה", היא מספרת וממשיכה: "לפני כמה ימים ישבנו ביחד כמה חברים וצפינו בסרט פעולה, כשפתאום התחילה אזעקה. לא ידענו אם מה שאנחנו שומעים מגיע מהסרט או מבחוץ. זה היה מפחיד מאוד, ולא ידענו מה לעשות". על הטיול בצפון היא אומרת: "ממש כיף לבוא לכאן, לבלות בחוץ ולהירגע מהלחץ".

התחנה הבאה של הקבוצה היתה גן-גורו, פארק בעלי חיים מאוסטרליה. הילדים שמחו לראות קנגורו, קואלות, קקדו ועוד בעלי חיים אופייניים לאוסטרליה. "היה כיף לפגוש את הקנגורו ולהתחבר קצת לחיים באוסטרליה", אמר ארז קוך בן ה-12. "אני מקווה שבזכות הקשר שנוצר בינינו, גם החברים שלנו באוסטרליה ילמדו להכיר אותנו טוב יותר". על החיים במושב תקומה בתקופה הנוכחית אמר: "אנחנו סומכים על הצבא שמגן עלינו ועל אלוהים ששומר עלינו, אבל יש רגעים מפחידים, כשיש אזעקות ופיצוצים".

לקראת ערב הגיעו חברי הקבוצה למרכז השדה והיער של קק"ל בציפורי. לינת הלילה בכל ימי הטיול נערכה באוהלים ביער במרכז ציפורי, חוויה של חיבור לטבע. ביומיים הבאים תוכננו טיולים בנחל החצבני בגליל העליון ובנחל השופט. שלושה ימים עמוסי חוויות והמון מים סיפקו לילדים הפוגה מהמצב ורגעים נדירים של הנאה בחופשת הקיץ.

"אני רוצה להודות ל-JNF אוסטרליה, אנחנו ממש מעריכים את הטיול הזה", הביעה הלל ארן את רחשי ליבה. "הם גרים בצד השני של העולם, אבל לא שוכחים אותנו, וזה מאוד מרגש".

באוהל במרכז השדה והיער של קק"ל בציפורי. צילום: יואב דביר
באוהל במרכז השדה והיער של קק"ל בציפורי. צילום: יואב דביר