שביל יזרעאל-קק"ל

  • מיקום: עמק יזרעאל
  • אופי הפרויקט: שביל טיול באורך כ-100 ק"מ העובר באתרי הטיול החשובים של עמק יזרעאל והרי נצרת
  • מטרת הפרויקט: הצגת ההוויה המקומית, אופי האזור ותושביו בפרויקט סביבתי-תיירותי-קהילתי
  • שנת הקמה: 2016

מטיילים בשביל יזרעאל-קק"ל. צילום: יעקב שקולניקמטיילים בשביל יזרעאל-קק"ל. צילום: יעקב שקולניק

ב-2 ביוני 2016 נחנך שביל יזרעאל-קק"ל, שביל טיול העובר באתרי הטיול החשובים של עמק יזרעאל ושל הרי נצרת.

אורך התוואי הראשי של השביל מגיע כמעט ל-100 ק"מ, חלקים ניכרים ממנו כברו סומנו על ידי הוועדה לשבילי ישראל, שאף הפיקה מפת טיולים וסימון שבילים של האזור בקנ"מ של 1:40,000. מהשביל הראשי מתפצלים שבילי משנה שיוצרים יחד מארג של כ-200 ק"מ שבילים – גן עדן לחובבי טיולים רגליים ולרוכבי האופניים.

שביל יזרעאל-קק"ל הציב לעצמו כמה מטרות. מטרת העל היא להציג את ה"יזרעאליות" – מושג חמקמק אבל נוכח היטב בעמק – תרכובת שבנויה מיסודות של עבר היסטורי רחוק, גאולת קרקע והתיישבות, חקלאות, טבע ופסיפס אנושי. השביל עובר באתרים ידועים ובהם ציפורי, תל שמרון ושמורת בלפוריה, אבל בה בשעה חושף אתרים נהדרים והרבה פחות מוכרים כגון עין גדעון, מעיינות אלונים, מחילות מסתור בחורבת רומה, עין מַקָּב, בית הכנסת הקדום ביפיע ואבן השבת בתמרת.

היוזמה לסימון השביל נולדה בשנת 2011, כשרכז הנוער של המועצה האזורית עמק יזרעאל אז אודי שניצר ישב עם חניכיו, וביחד ביקשו למצוא רעיון שבו יוכלו לציין את שנת המאה להתיישבות בעמק יזרעאל. אחת החניכות עבדה בוועדה לשבילי ישראל והציעה לסמן שביל שיעבור בין יישובי המועצה האזורית.

על תכנון השביל הופקד מתניה מיה, תושב המועצה האזורית, גיאוגרף ומתכנן ערים, שמספר: "התחלתי בתכנון השביל לפני ארבע שנים. לא המצאנו כאן את הגלגל. האתרים ודרכי הגישה אליהם קיימים, וגיבשנו אותם לרעיון אחד, שעונה על היבטים סביבתיים, תיירותיים וקהילתיים. השביל מדגיש את ערכי הטבע, הנוף והמורשת של האזור ומשמש כלי לשמירתם. הוא תוכנן כך שתהיה לו משמעות תיירותית ושיעבור באתרים בעלי עניין למטיילים, והוא גם מחובר לקהילות שבצדו. אנחנו דואגים לכך שכל קהילה תאמץ קטע או פעילות בשביל, תוסיף אליו את האתרים שידועים לתושבי המקום ובדרך כלל לא לאחרים, ותטפח אותם".

תודה לשותפים: ביצירת השביל סייעו המועצה האזורית עמק יזרעאל,
רשות ניקוז ונחלים קישון, משרד התיירות,  החברה הממשלתית לתיירות, הוועדה לשבילי ישראל ורשות הטבע והגנים.