שבילי צוק מנרה ביערות הרי נפתלי

שבילים קסומים ביערות הרי נפתלי. בשנות ה-50 של המאה ה-20 החלה קק"ל בנטיעת יער הרי נפתלי על אדמת הטרשים הסלעית. כיום היער משתרע מקיבוץ יפתח ועד מטולה ובלבו הוכשרו דרכי טיול ונוף, חניונים, מתקני נופש ופינות מנוחה. שביל ישראל עובר על המדרון המזרחי של הרכס.

תעודת זהות

 • איך להגיע

  מכביש 90 בכניסה הדרומית לקריית שמונה או בצמוד לקיבוץ מנרה מכביש 889 לכניסה העליונה של האתר
 • אזור ניהול גאוגרפי בקק"ל-

  גליל מרכזי - רמת הגולן
 • אתרים מיוחדים ביער-

  מסלולי טיול בחורש הטבעי
 • אתרים נוספים בסביבה-

  קריית שמונה, קיבוץ מנרה, הרי נפתלי, עמק החולה. לתשומת לבכם: הפארק האתגרי צוק מנרה סגור למבקרים עד להודעה חדשה.

הודעות למטיילים בצוק מנרה

שבילי צוק מנרה נסגרו למטיילים
תאריכים:
שביל החורש והשביל ההיסטורי סגורים למטיילים עד להודעה חדשה
סיבה: ליקויי בטיחות
(עודכן באתר: 28.7.2019)

נוף צוק מנרה. צילום: מיכאל חורי
נוף צוק מנרה. צילום: מיכאל חורי

גיאלוגיה ועתיקות

ייחודו של האזור בתופעות גיאולוגיות מרשימות שחלקן הן תוצאה מהשבר הסורי אפריקני שחרץ את סימניו בקרקע. כתוצאה מהשבר התרומם רכס הרי נפתלי לגובה רב וחשף שכבות גיאולוגיות המוכרות מהנגב ומסיני. אחת מהתופעות האלה היא אבן החול הנובית שניתן לראותה במצוק הגיאולוגי והיא מאופיינת בשכבות צבעוניות מרשימות. תופעה נוספת נקראת "פולייה" והיא התרחשה בעמק קדש כתוצאה מהתמוטטות תקרות של חללים תת קרקעיים שעברו תהליך של המסת סלעים. בנוסף, מצויים באזור אתרי עתיקות, תל קדש נפתלי ומבצר הונין ואתרי מורשת ביניהם: מצודת כ"ח, תל חי וכפר גלעדי.

שיקום היער לאחר מלחמת לבנון השנייה

במלחמת לבנון השנייה סבל אתר צוק מנרה מפגיעות ישירות שהרסו חלק ממתקניו ושטחים נרחבים של יער עלו באש. תהליך השיקום הממושך והעדר מבקרים גרמו כמעט לקריסתו וקק"ל נרתמה לסייע. יערני האזור פעלו לחידוש ההזרעה הטבעית של האורנים, וחלקות שלא חודשו זכו לנטיעות חדשות. בתחנה העליונה של האתר עוברים שבילי יער טבעיים עם חלונות לנוף ובהם הוחלט לערוך סיורים שיודרכו על ידי אנשי קק"ל ויחשפו את הטבע הייחודי למקום. קק"ל גם דואגת להמרצת הפעילות הכלכלית באזורי הגבול כדי לשפר את איכות החיים של התושבים, לסייע בפרנסה ולייצב את האוכלוסייה באזור.

סיפורו של צוק מנרה ואירועי מלחמת לבנון השנייה הביאו ליוזמות והתנדבויות שונות על מנת לסייע לשיקום המקום. בין המתנדבים הייתה יחידת החילוץ 669 שהתקינה מדרגות מאדני רכבת במסלול החורש על מנת למתן את המדרון ולהקל על ההליכה.

מסלול טיול שביל החורש

שביל החורש, שהוכשר על ידי קק"ל, נמצא בגובה 700 מטרים מעל פני הים, כשנופי עמק החולה והגולן פרושים למרגלותיו ורוח קרירה מנשבת בין עצי היער גם בימות הקיץ הלוהטים. התחנה העליונה היא נקודת המוצא לטיול שמתאים לכל המשפחה. שביל החורש מתפצל לשני חלקים וניתן לשלב ביניהם או לבחור במסלול אחד. בסמוך לכניסה למתחם התחנה העליונה מתחיל שביל, שגם הוא הוכשר על ידי קק"ל, ומסומן באבני שטח גולמיות משני צדדיו. התוואי עובר בין חורש טבעי משולב בעצי אורן ואורכו כ-200 מטרים. מגיעים עד לנקודת השילוט של שביל החורש שמתפצל לשניים. המזרחי (ימני) הוא מעגלי לאורך כ-650 מטרים והמערבי (שמאלי) מתחיל בקטע ישר והופך ללולאה כשאורכו הוא כ-400 מטרים.

השביל המערבי מוביל לדרך יער מוצלת וסבך צמחייה עשיר ואילו המזרחי מוביל אל תצפית נוף מרשימה לעמק החולה וממנה מתחיל מסלול מעט סלעי שיורד אל מצפור אמיר קרא עם חלונות שנפתחים אל הנוף בינות העצים. שביל החורש אפוף בריח אורנים והצעידה על מצע מחטים מחדדת את תחושת היער. צמחייה נמוכה משולבת בעצי אורן ותיקים וגבוהי צמרת. שרכים ירוקים מטפסים על גזעי העצים, קרני שמש בודדות מסתננות דרך הסבך והשקט הולך ומעמיק ככל שמתקדמים במסלול. בכל פינה ניתן לפרוש מהמסלול ולהשתרע על שמיכת פיקניק בין העצים.

צוק מנרה. צילום: רונית סבירסקי
צוק מנרה. צילום: רונית סבירסקי

מסלול טיול מודרך

הטיול המודרך על ידי קק"ל אורך כשעה עד שעה וחצי. יש להצטייד במים, נעלי הליכה נוחות וכובע. השביל נוח להליכה ובשביל החורש ניתן להסיע עגלת ילדים. במסלול למצפור אמיר קרא לא ניתן לטייל עם עגלות. המסלול כולל עליות וירידות מתונות.

הטיול מתמקד בעצי החורש השונים ובהתאמתם לאקלים, במינים השונים של הצמחייה ופריחת העצים. לקראת האביב מתחילה פריחתם של העצים והצמחים. חלק מן הפרחים בגוון ירוק והם נחבאים על רקע העלים. בין עצי החורש ישנם אלה אטלנטית, אלון מצוי, אלון התולע ואלון הלבנון הנדיר שגדל על מורדות החרמון. אליהם מצטרפים עצי האורן שניטעו על ידי קק"ל. בין ענפי העצים ניתן לראות את השחרור העורבני וציפורי דרור רבים. לעיתים ניתן לפגוש תנים, שועלים, חזירי בר ושפני סלע.

צוק מנרה. צילום: רונית סבירסקי
צוק מנרה. צילום: רונית סבירסקי

הדרך יורדת מתצפית הנוף בכמה מדרגות עץ לעבר תצפית ואנדרטה לזכרו של סמל ראשון אמיר קרא. ב-17 במאי 1995, בעת הפגזה מלבנון, כשעמד כתצפיתן של חיל מודיעין ובדק את מקור הירי, נפגע מאש חיזבאללה. מנקודת התצפית לזכרו משקיפים אל עמק החולה, רמת הגולן, החרמון ודרום לבנון. ניתן לצפות לעבר מפתן כורזים וגבעות הבזלת מדרום לעמק החולה. הגבעות נוצרו מזיג זג בשבר הסורי אפריקני ומזרמי הבזלת החמה שגלשה מהרי הגליל והגולן. מפתן כורזים חסם את דרכו של נהר הירדן לכנרת ויצר את אגם החולה והביצות. סיפור ייבוש האגם וההצפה המחודשת מתקשר היטב למקום ולנקודת התצפית.

ניתן לראות מכאן את מסלולי תעלות הניקוז הראשיות בעמק, שנפגשות בדרום העמק ויוצרות את תעלת הירדן ובהמשך זורמות לירדן ההררי. בעונת החורף אפשר לצפות בציפורים הנודדות שמגיעות למנוחה באגמון. בעיקר בשעות הבוקר המוקדמות כשהן ממריאות לחפש מזון או לקראת שקיעה כשהן חוזרות ללינת לילה.

המסלול ממשיך דרומה לאורך דרך העפר הרחבה ומגיע אל מתחת לכבלי רכבל צוק מנרה. בכל כמה דקות חולפת שלישיית קרוניות בגובה העיניים. הרכבל משמש בעיקר לתיירות. התיירים עולים בו לשם החוויה שבנסיעה או כדי לצפות בנוף משיא הרכס. מנקודה זו ניתן לראות את העיירה קריית שמונה שנקראת על שם שמונת מגני תל חי וביניהם יוסף טרומפלדור. ממשיכים מעט דרומה, חולפים על פני הדרך היורדת אל בית העלמין של קיבוץ מנרה ומגיעים לשביל הכחול שמטפס חזרה לתחנת הרכבל העליונה שם מסתיים הסיור.

תודה לשותפים בפיתוח היערות והפארקים

צוק מנרה שוקם ופותח בסיוע ידידי קק"ל ברחבי העולם. גם אתם מוזמנים להיות שותפים בפיתוח היערות והפארקים. הקליקו לפרטים