ארכיון הצילומים של קק"ל

הזמנה לתערוכה

ביכורים - שבועות בשחור לבן

ביכורים - שבועות בשחור לבן

במסגרת פסטיבל המשוררים במטולה, ארכיון הצילומים של קק"ל גאה להציג תערוכה המשקפת את מראות חגיגות השבועות, הטקסים, הזרים ופירות הארץ שהונצחו ברחבי הארץ בעשורים הראשונים של המאה העשרים.  לתשומת לבכם: עקב דחיית פסטיבל המשוררים התערוכה תוצג בין התאריכים 3-1 ביולי 2021.

"רוח חיה" - תערוכת צילומים באגמון החולה-קק"ל

"רוח חיה" - תערוכת צילומים באגמון החולה-קק"ל

התערוכה מתעדת את עבודת מרכז האקלום באגמון קק"ל החולה, המשיב לטבע חיות בר שנפצעו. היא תוצג במרכז המבקרים של האגמון החל ב-25 במרץ ועד ה-5 ביוני 2021. הכניסה ללא תשלום, למעט עבור הכניסה לאגמון ולמרכז המבקרים.

תערוכות מקוונות


במדור זה מוצגות תערוכות מקוונות המבוססות על תערוכות שקיים ארכיון הצילומים של קק"ל במהלך השנים ותערוכות שהוכנו במיוחד לאתר האינטרנט. הצילומים המוצגים בתערוכות לקוחים מאוסף הארכיון, הכולל יותר מ-500,000 צילומים, מראשית המאה ה-20 ועד ימינו, שהוא אחד מאוספי הצילום החשובים בישראל

ציפורי חופש

ציפורי חופש

כ-500 צלמים השתתפו בתחרות הצילום של צפרתון קק"ל השלישי, שהתקיימה בחול המועד סוכות תשפ"א, בהתאם למגבלות הקורונה. לתחרות נשלחו כ-750 צילומים מרהיבים. לפניכם הצילומים שעלו להכרעת השופטים.

תערוכת ציורי "חלון אל הנוף"

תערוכת ציורי "חלון אל הנוף"

בקיץ 2020 פתחה קק"ל בפרויקט "חלון אל הנוף" – סדנאות ציור באתריה היפים ברחבי הארץ.  קהל חובבי הציור הוזמן לקחת חלק בסדנאות אשר לוו על ידי מנחים מקצועיים. הציירות והציירים הפליאו  ללכוד ולהביע  את נופי היער והטבע ואנו גאים להציג כאן את פירות עבודותיהם.

עפות לגבהים

עפות לגבהים

במסגרת צפרתון קק"ל השני, שנערך בחול המועד סוכות תש"פ, נערכה תחרות צילומי ציפורים, בשיתוף אגודת צלמי הטבע בישראל. לפניכם הצילומים שהוגשו לתחרות

חוגגים שבועות לאורך השנים

חוגגים שבועות לאורך השנים

חג השבועות הוא אחד החגים המתועדים ביותר בארכיון הצילומים של קק"ל. התמונות השמורות בארכיון מציעות מבט מרתק על חידוש מסורת החג בארץ ישראל ובראשית שנותיה של מדינת ישראל בערים, בקיבוצים וביישובים ברחבי הארץ.

תערוכה צילומי הנשים שהקימו את המדינה

תערוכה צילומי הנשים שהקימו את המדינה

לכבוד יום האישה הבינלאומי שחל בחודש מרץ 2020, יצא ארכיון הצילומים של קק"ל במסע לחיפוש הנשים שתרמו להקמת מדינת ישראל בשנותיה הראשונות.  בארכיון שמורות תמונות של נשים, אשר עשייתן בכל התחומים מעידה על העוצמה הרבה שהן הפגינו.   

חזרנו אל בורות המים - 50 שנה לאיחוד ירושלים

מעגל רוקדים ספונטני של לוחמים למרגלות הכותל המערבי, זמן קצר לאחר שחרורו. צילום: ורנר בראון, ארכיון הצילומים של קק

בשנת 2017, במלאת 50 שנה לאיחוד ירושלים, הפיק ארכיון הצילומים של קק"ל, בשיתוף עיריית ירושלים, תערוכת צילומים שמתעדים את הימים והשבועות הראשונים של החזרה לרובע היהודי, כפי שצולמו על ידי צלמי קק"ל, ונשמרו באוסף הנדיר של ארכיון הצילומים של קק"ל.

תערוכת כרזות היסטוריות - נוסטלגיה ארץ ישראלית

תערוכת כרזות היסטוריות של קק

תערוכת כרזות מאוסף ארכיון הצילומים של קק"ל המהווה הזדמנות להיחשף למבט רטרוספקטיבי על הכרזות שהפיקה קק"ל משנות ה-20 של המאה העשרים ואילך. הכרזות משקפות את מסריה של קק"ל ואת תרומתה להובלת הרעיון והמפעל הציוני לאורך השנים.

"אורות קק"ל" - תערוכה לכבוד חנוכה

תערוכת

בתערוכת זו מציגה קק"ל רגעים "מדליקים" שהתרחשו בארץ ישראל ובמדינת ישראל הצעירה החל משנות ה-30 ואילך, ביניהם הדלקת נרות חנוכה חגיגית על ידי עולים חדשים שזה עתה הגיעו ארצה, הנפות לפידים בטקסים שחלפו מן העולם, תעשיית נורות החשמל המתפתחת ועוד.  התערוכה הוצגה ברחבי הארץ בחנוכה תשע"ט, 2018.

 

 

תערוכת צילומים חלוצי העמק

חלוצי העמק

התערוכה מציגה תיעוד היסטורי מרגש של חיי היום-יום ביישובי עמק החולה במחצית הראשונה של המאה ה-20, כפי שתועדו על ידי צלמי המוסדות הציוניים, ובמרכזם קק"ל. צילומי התערוכה מציגים את דמות "האדם החלוץ" בהקמת היישובים ובייבוש הביצה, בעבודת השדה, המשק והדיג, ובעמדות השמירה על היישובים בעמק, במחצית הראשונה של המאה ה-20.

אמנות ביער הקהילתי - צילומים וציורים

אמנות ביער הקהילתי - צילומים וציורים

בקיץ 2016 השתתפו למעלה מ-150 איש בסדנאות צילום וציור שנערכו ביערות הקהילתיים בשוהם, ראש העין, שעלבים, חבל מודיעין, קדרון ואלעד. 77 מהמשתתפים הגישו עבודות לתחרות "אמנות ביערות הקהילתיים – ציורים וצילומים מיערות השפלה והחוף". העבודות הוצגו בתערוכה מיוחדת, שנערכה ב-6 בנובמבר 2016, בחצר משרדי קק"ל בבית נחמיה, באירוע בהשתתפות האמנים, בני משפחותיהם, נציגי קק"ל והמועצות המשתתפות.

תערוכת צילומי החולה - תמונות מאגם נעלם

תערוכת צילומי החולה - תמונות מאגם נעלם

בתערוכה, שהתקיימה במסגרת פסטיבל חורף של ציפורים 2013, הוצגו צילומים היסטוריים מייבוש אגם החולה שנשמרו ונאספו בארכיון הצילומים של קק"ל, מיצירות מיטב הצלמים ששמותיהם הפכו לאגדה בתולדות הצילום הישראלי, ובהם: זאב וילנאי, יעקב בן דב, אברהם מלבסקי, זולטן קלוגר, פטר מירום, פריץ שלזינגר ורודי ויסנשטיין.

תערוכת צילומי החולה - תמונות האגם והאגמון

תערוכת צילומי החולה - תמונות האגם והאגמון

התערוכה הוצגה באחות דוברובין במסגרת פסטיבל חורף של ציפורים 2013. מיטב הצלמים הותירו בארכיון צילומי קק"ל תיעוד היסטורי מרגש של האגם והביצות. לצלמים קמו יורשים המציגים את יפי הטבע באגמון ובעמק החולה כפי שהם נראים בימינו. בתערוכה מובאות יצירותיהם של אלה וגם אלה.

ציפורים בישראל

ציפורים בישראל

במסגרת צפרתון קק"ל הראשון, שנערך בחול המועד סוכות תשע"ט, נערכה תחרות צילומי ציפורים, בשיתוף אגודת צלמי הטבע בישראל. הצילומים שהוגשו לתחרות מוצגים כאן לעיונכם.

מצלמים אילנות 2016

מצלמים אילנות 2016

גם בט"ו בשבט תשע"ו הוזמן הציבור להשתתף בתחרות צילום ולשלוח צילומים שצולמו ביער אילנות. עשרות הצילומים שנשלחו משקפים את העניין המיוחד שמצא כל צלם במקום.

מצלמים אילנות 2015

מצלמים אילנות 2015

קק"ל ואתר האינטרנט צמח השדה הזמינו את הציבור להשתתף בתחרות צילום ייחודית ביער אילנות כחלק מהפעילות לכבוד ט"ו בשבט תשע"ה. אתם מוזמנים לראות את התוצאות.

תערוכת ארץ פרא של הצלם יוסי אשבול

תערוכת ארץ פרא של הצלם יוסי אשבול

תערוכת הצילומים "ארץ פרא" הוצגה במוזיאון הפתוח לצילום בגן התעשייה בתל-חי במסגרת פסטיבל חורף של ציפורים 2012 וכללה תצלומים חדשים ומוקדמים שרובם צולמו באגמון החולה כחלק מפרויקט של הצלם המוערך לתיעוד חיי הבר המתחדשים בו, בסיוע קק"ל והנהלת האגמון.