קק"ל בשביל האופניים: מסלולי אופניים בישראל

מתוך מחויבות לפיתוח את היערות והשטחים הפתוחים שבאחריותה לרווחת המטיילים, הנופשים והרוכבים ועל מנת לאפשר רכיבת שטח בטוחה תוך שמירה על ערכי הטבע והנוף, קק"ל מפתחת ברחבי הארץ מסלולי רכיבה למגוון קהלי יעד ובדרגות קושי מתאימות. במקביל היא פועלת למניעת רכיבה בשבילים שאינם מאושרים.

מה מיוחד באופניים?

בשנים האחרונות אלפים רבים של רוכבי אופניים יוצאים בסופי השבוע לרכוב ביערות ובשטחים הפתוחים ברחבי הארץ. הרוכבים נהנים מהזדמנות להתחבר לטבע וליערות, תוך כדי ביצוע פעילות גופנית ווהשתתפות בפעילות המתאימה כמעט לכל אחד.

שביל האופניים מים אל י-ם.  צילום: אנצ'ו גוש
נקודת תצפית ומנוחה בשביל האופניים מים אל י-ם.  צילום: אנצ'ו גוש

פיתוח תחום הרכיבה על האופניים בקק"ל תורם רבות לאיכות החיים ולאיכות הסביבה. מזג האוויר בישראל מאפשר לרכוב על אופניים כמעט כל השנה ולהנות מן היתרונות הרבים שברכיבה: ראשית, רכיבת אופניים טובה לאיכות החיים ולבריאות הגוף. הרכיבה מחזקת את השרירים, מפתחת סיבולת לב-ריאה והפעילות הגופנית משפרת את מצב הרוח. שנית, רכיבה בחיק הטבע, מאפשרת לגמוע מרחבים, ליהנות מהנופים ומהווה גם חוויה חברתית לרוכבים בקבוצות.
בנוסף לכל אלה, רכיבה על אופניים תורמת במידה רבה לאיכות הסביבה: האופניים הם כלי הרכב היעיל ביותר מבחינה אנרגטית הקיים כיום. הם אינם צורכים דלקים שהם משאב מתכלה, אינם מרעישים ואינם פולטים חומרים מזהמים אל הסביבה.

מדיניות קק"ל

קק"ל פועלת על פי מסמך מדיניות לרכיבת אופניים במקרקעי ייעור. המסמך עודכן ב-2019 על מנת להתאים מגמות המשתנות בשוק אופני ההרים הישראלי .

רכיבת שטח בדרכים רב-שימושיות
ביערות קק"ל קיים שפע של דרכים ושבילים אשר משמשים רכבים והולכי רגל, ויכולים לשמש גם לרכיבת אופניים. כדי לחסוך במשאבים ולהפחית את הפגיעה במשאבי הטבע והיער, קק"ל בוחרת את השבילים המתאימים למסלולי אופניים מבין השבילים הקיימים וממעיטה בפריצת תוואים חדשים. במידת הצורך, מתאימה קק"ל את השבילים הנבחרים לרכיבת אופניים במקומות הנדרשים. למען בטיחות הרוכבים והמטיילים ברגל, רכיבת אופניים אסורה ברוב השבילים המיועדים להולכי רגל.

רכיבת שטח בסינגלים
"סינגל" הוא שביל צר שרוחבו 60 ס"מ המיועד לרכיבת אופניים בלבד. השביל מתאים לרכיבה של רוכב בודד או לרכיבה בטור. קק"ל פועלת להכשרת סינגלים מקצועיים ובטיחותיים על פי עקרונות IMBA – ארגון בינלאומי לרכיבת שטח באופנים (International Mountain Bicycling Association) ומקפידה ליצור שבילים ברי-קיימא: שבילים איכותיים שיעמדו בתנאי מזג האוויר ובשחיקה לאורך זמן וידרשו תחזוקה קלה בלבד. על מנת להכשיר מומחים בתחום זה, ארגנה קק"ל קורס הסמכה לבוני שבילי אופניים בשיתוף עם איגוד האופנים ומכון וינגייט. בוגרי הקורס עוסקים בתכנון והכשרת סינגלים בשיתוף עם קהילת רוכבי האופניים המקומית באזורים השונים בכל רחבי הארץ.

בתהליך התכנון וההקמה של שביל אופניים מושקעת מחשבה רבה: ניקוזי המים, הזויות, השיפועים והסיבובים בשביל משפיעים על חווית הרכיבה וכן על תוואי השטח. המתכננים שמים דגש גם על החוויה והאתגר שיציג כל שביל לרוכבים בו וכן על ההתאמה של המסלולים השונים לרמות רכיבה שונות. קק"ל מכשירה מסלולים קלים שאינם מצריכים מיומנות רכיבה גבוהה לצד מסלולים המיועדים לרוכבים מיומנים.

את הניהול והעשייה בתחום רכיבת השטח מנהל בקק"ל צוות מקצועי לנושא – "שולחן עגול לאופניים", אשר נפגש בקביעות ודואג לקידום רכיבת האופניים בשטחי קק"ל. בנוסף פועל הצוות לשיתופי פעולה בנושא רכיבת האופניים עם גופים אחרים כמו רשות הטבע והגנים, איגוד האופניים, הועדה לשבילי ישראל ומשרדי הממשלה.

שביל אופניים סובב טבעון.  צילום: מיכה סילקו
שביל אופניים סובב טבעון.  צילום: מיכה סילקו

הנחיות לרכיבת שטח

הנחיות לרכיבת שטח בשבילי קק"ל:
* הסינגלים שמכשירה קק"ל מיועדים לרכיבה על אופניים בלבד, והם ברובם מעגליים.
* השבילים מסומנים בדרך כלל בכיוון רכיבה אחד.
* מידע לגבי כל מסלול אפשר למצוא בשלט המוצב בתחילת המסלול.

השבילים מסווגים לשלוש רמות, בהתאם לרמת הרכיבה הנדרשת מהרוכבים:
שביל לרמת רכיבה בסיסית – שביל הכולל שיפועים קלים עד מתונים ומיועד לרוכבים מתחילים ללא יכולת רכיבה טכנית.
שביל לרמת רכיבה בינונית – שביל הכולל שיפועים תלולים ומיועד לרוכבים מנוסים עם יכולות טכניות בינוניות.
שביל לרמת רכיבה גבוהה – שביל הכולל שיפועים תלולים ומצריך מעבר מכשולים המיועד לרוכבים מיומנים בעלי יכולת רכיבה טכנית גבוהה.

רשימת מסלולי האופניים

 
באתר האופניים "מסלולי אופניים – בשטח עם קק"ל" תמצאו מידע מפורט על מסלולי האופניים ביערות ובפארקים.

תוכניות לעתיד

לאחר אישור תוכנית האב הארצית לשבילי אופניים במקרקעי הייעור ואישור בנית אלמנטים טכניים בשבילי האופנים במקרקעי הייעור בכוונת קק"ל לפעול להרחבת רשת שבילי האופניים ביערות בהתאם לתוכנית פעולה רב שנתית והרחבת מגוון המסלולים כולל מסלולים הכוללים אלמנטים טכניים ומסלולים נגישים לאופני טנדם ואופני יד.

הכשרת שבילי אופניים נוספים
במרחב צפון מתוכנן מסלול חדש באזור יער נפתלי ותוספות לסינגלים הקיימים.

במרחב מרכז פועלת קק"ל להכרזת אזור פארק עדולם, פארק בריטניה ויער חרובית כ"ארץ האופניים", עם יותר מ-100 ק"מ של סינגלים המקושרים ביניהם. גם באגן נחל כסלון וביער הקדושים יוכשרו שבילי רכיבה חדשים. בנוסף פועלת קק"ל עם עירית ירושלים להקמת שביל סובב ירושלים באורך 46 ק"מ, שעתיד להיות סלול ברובו.

במרחב דרום מתכננת קק"ל לפתח שבילי אופניים חדשים באזור יער יתיר, מזרח לכיש, הרחבת רשת המסלולים בנגב המערבי בין נתיבות לבארי ומבארי דרומה.

ימי עיון וסדנאות
קק"ל שותפה למכון וינגייט בפתיחת קורס הסמכה נוף לבוני ומתכנני שבילי אופניים בשטחים הפתוחים.

הפקת חומרי הסברה ומפות
קק"ל פועלת להפקת מפות אזוריות של מסלולי הרכיבה על אופניים בשטחי קק"ל ובאזורים שמחוץ להם.

הפקת אירועים
קק"ל תמשיך ותפיק אירועי אופניים המעודדים רכיבת שטח, דוגמת אירועי חנוכת שבילי אופניים שהופקו בשנים האחרונות.

עודכן בתאריך 15.9.2021