צפרתון קק"ל - מרתון הצפרות של קק"ל הפך בשנים האחרונות לאירוע הצפרות הגדול בישראל.
גם השנה, מקיימת קרן קיימת לישראל, באמצעות רשת הצפרות הארצית – כנפי קק"ל, את אירועי הצפרתון - מרתון הצפרות, בשיא עונת נדידת הסתיו של הציפורים. מטרת הצפרתון, לחבר את הקהל הרחב אל אחד מאוצרות הטבע של מדינת ישראל – הציפורים.
השנה נתמקד בקסם בנדידת הציפורים וחיבורן לציר המגנטי של כדור הארץ.
אירועי הצפרתון יתקיימו השנה במקומות רבים ברחבי הארץ ובנוסף להם, יתקיים יום שידורים אינטרנטי.

לחצו כאן לכתבת סיכום צפרתון קק"ל השלישי באתר חלון ירוק »

 

בכל יום באתר צפרות מרכזי אחד:
22-9-21 יום רביעי חוה"מ סוכות, ט"ז תשרי תשפ"ב. בפארק ירוחם
23-9-21 יום חמישי חוה"מ סוכות, י"ז תשרי תשפ"ב. באגמון החולה
26-9-21 יום ראשון חוה"מ סוכות, כ' תשרי תשפ"ב. באגמון חפר
בין השעות – 10:00-16:00

בכל אחד מהאתרים, יתקיימו מוקדי פעילות רבים למשפחות – סיורי צפרות, הדרכות טיבוע, מְסַפֵּר צִיפּוּרִים, המדען הצעיר על תופעת המגנטיות והנדידה, הכנת מצפן, מסיבת אזניות ללימוד שפת הציפורים, משחקי ציפורים ופאזלים ועוד… הכניסה חופשית .

במידה ויוחמרו ההגבלות על תנועה בתקופת קורונה או שיחול סגר, אירועי השטח יתבטלו. אנו נשדר בכל מקרה צפרתון On-Line ב 26 בספטמבר.
 
מיני-מרתון צפרות למשפחות – בין השעות 10:00-12:00 יוכלו צוותים משפחתיים לדגום כמה שיותר מינים של ציפורים בשטח אתר הצפרות, ולזכות בפרסים יקרי ערך. חלוקת פרסי המיני-צפרתון למשפחות תתקיים בשעה 12:30 ההרשמה למיני-מרתון תהיה בעמדת המידע וההרשמה בשטח, בכל אחד משלושת אתרי חגיגת הצפרות.
 
סיורי צפרות – סיור בקבוצה קטנה בליווי צפר באתר הצפרות. בסיור נלמד להכיר את הציפורים הנמצאות באתר בעזרת מגדיר מקוצר שיחולק חינם. משתתפי הסיור יוכלו להשאיל משקפות בחינם.

נקודת תצפית והדרכת שימוש במשקפות – בתחנה זו נכיר את עולם הציפורים, נשמע על מסלולי הנדידה שלהן לאורך אלפי קילומטרים ונלמד איך להתבונן במשקפת (בכניסה לאירוע, ניתן לקבל משקפות ללא עלות תמורת פיקדון).
החל מהשעה 10:00 כל חצי שעה.

הדרכות טיבוע
– בתחנות מחקר מצמידים טבעות מיוחדות לרגלי ציפורים ומשחררים אותן מיד בחזרה לטבע. זוהי הזדמנות להכיר את ציפורי השיר הקטנות והחששניות מקרוב ולקבל הדרכה מקסימה מהחוקרים.
שעות פעילות הטיבוע: 10:00, 11:00, 12:00.
 
מספר ציפּוּרים – הציפורים החופשיות סיקרנו את בני האדם מאז ומעולם, ושימשו כנושאים לאגדות רבות. מספר הציפּוּרים הראל חן יקריא מאגדות אלה להורים ולילדים בליווי כלי נגינה שונים, והפעם הסיפורים יתמקדו בנדידת ציפורים.
החל מהשעה 10:00, כל שעה עגולה.

המדען הצעיר – נלמד איך ציפורים מצליחות לנדוד אלפי קילומטרים מבלי להתבלבל. נבין את החיבור המיוחד שיש להן לציר המגנטי של כדור הארץ. נראה הדגמות על מגנטיות ונחקור בצורה משעשעת וכייפית את אחד הכוחות המיוחדים בכדור הארץ המופלא שלנו.
שעות המדען: 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30, 15:30.
 
סדנאות יצירת מצפן - כל משפחה תיצור מצפן נדידה! נתנסה בכוחות מגנטיים. ונכין מצפן שממנו נבין איך הציפורים נדידת הסתיו והאביב.
 
מסיבת אזניות – כל משתתף מקבל אוזניות, הזורקות אותו לעולם של שקט ומנטרלת את הקולות החיצוניים. ביחד עם שחקנית, נעבור מסע בו נזדהה עם עגור צעיר שאיבד את משפחתו. בעזרת חברים מכונפים ממדינות שונות לאורך ציר הנדידה מתאושש העגור ומצליח להמשיך ולנדוד. במהלך המסע נלמד את שפת הציפורים, ונקנח במסיבה בה נרקוד לצלילי שירים מוכרים בשילוב ציוצי ציפורים. חוויה כיפית ומלאת אנרגיה.
שעות המסיבה: 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30, 15:30.

אירועי צפרות נוספים במהלך הצפרתון:
  • הפנינג צפרות חגיגי בראש ציפור, בפתיחת עונת הנדידה - סיורים וסדנאות לכל המשפחה - סייר במתחם ראש ציפור עם משקפות ומגדירים שיחולקו במקום. נצפה בציפורים נודדות וקבועות ממסתורי הצפיה, ננסה לזהות בשטח מינים שונים ונגלה מה מיוחד בפארק צפרות בלב תל-אביב ומדוע הוא מושך אליו עשרות ציפורים נודדות בכל יום. סדנאות: הכנת מצפן ניווט, בניית עפיפון, ואפיית פיתות על הסאג׳ עם תבליני הגן.
    ד', ה', א' | 22,23,26 בספטמבר | 15:00-19:00 לפרטים נוספים

  • מוזיאון ארצות המקרא בשיתוף קרן קימת לישראל - נודדות לצפרתון, תערוכה חזרה למקור: פגישה עם ציפורים עתיקות, הכוללת מגוון פעילויות מקוריות, מעופפות ומהנות.

  • יום שידורים On-Line
    ביום ראשון, חוה"מ סוכות, כ' תשרי תשפ"ב, 26-9-21 בשעות 9:00-17:00, נשדר כאן, באתר האינטרנט של קק"ל, מגוון של שידורים בנושאי ציפורים וצפרות לכל המשפחה.

  • צפרתון עמק חפר 
    לקראת צפרתון 2021, יזמה מועצת עמק חפר, שיתוף פעולה עם בעלי עסקים רבים במועצה, בכדי להפוך את האירוע להפנינג אזורי החורג מתחומי אגמון חפר. לנרשמים לצפרתון קק"ל, מצפות הטבות בבתי עסק רבים ברחבי עמק חפר. לרשימת ההטבות חפשו תיירות עמק חפר בפייסבוק או היכנסו ללינק.