מרתון צפרות ארצי

"צפרתון אלופי הנדידה" יערך השנה באופן חד-פעמי כמרתון צפרתון משותף של מרכז הצפרות הישראלי בחברה להגנת הטבע ביחד עם כנפי קק"ל – רשת הצפרות הארצית של קק"ל.

מרוץ הצפרות הקלאסי של מרכז הצפרות הישראלי בחברה להגנת הטבע, בשיתוף ארגון הצפרות הגדול בעולם "בירדלייף'', מתקיים כל שנה בשיא נדידת האביב בדרום הארץ. מרתון הצפרות הארצי של כנפי קק"ל מתקיים כל שנה כחלק מאירועי צפרתון קק"ל בשיא נדידת הסתיו. בשנה המיוחדת בה אנו נמצאים, החלטנו לשלב כוחות במירוץ הסתיו, כך שמירוץ אלופי הנדידה שיתקיים השנה בפעם השביעית, ייערך לראשונה כחלק מצפרתון קק"ל בשיא נדידת הסתיו.

כמו בכל שנה, ישתתפו במרתון הצפרות הארצי עשרות צוותים של צפרים שמטרתם לדגום בכל רחבי ישראל כמה שיותר מינים של ציפורים, במשך 24 שעות רצופות - מחצות הלילה ב-30.9.21 ועד חצות הלילה ב-1.10.21.

מדובר באתגר ייחודי המחייב היכרות עמוקה ומקיפה עם שלל בתי הגידול של הציפורים בישראל, ועם מגוון מיני הציפורים שניתן לראות בכל מקום. מגבלת הזמן מחייבת את הצוותים לבחור אסטרטגיה לניצול אופטימלי של הזמן המוגבל העומד לרשותם, ולחשב באופן מדויק את מועדי ההגעה המתאימים לכל בית גידול ומיני הציפורים שאותם הם מצפים לראות.

השנה, המרוץ מתקיים תחת הסיסמא #עכשיותורי, במטרה להפנות זרקור לתור המצוי, אחד המינים האייקוניים ביותר בישראל ומין שנמצא בסכנת הכחדה ממשית, הן בארץ והן בעולם.

בהתאם לפורמט של המרתון הארצי בצפרתון, "המגרש" כולל את כל ישראל מאילת ועד לגבול הצפון וקו הסיום של המרוץ יהיה באגמון החולה של קק"ל, שם גם יתקיים אירוע הסיום החגיגי למחרת, יום שישי ה-1.10.21.

ביום המרוץ ה 30-9-21, יתקיימו אירועים מקבילים גם במדינות אחרות באגן הים התיכון, ועמיתינו בקפריסין, יוון, טורקיה ומלטה, יתחרו גם הם במרוצים מקומיים וכן יתקיימו אירועים בבתי ספר בארץ ובעולם ואירועים ציבוריים נוספים. הכול סביב התור המצוי ומה ניתן לעשות כדי להציל את המין המיוחד הזה.

להרשמה למרתון