טיול מים לנחל צלמון עילי

 • רמת קושי:

  בינונית
 • עונה מומלצת:

  חורף
 • אורך המסלול:

  2 ק"מ
 • לפי אזור:

  צפון גליל עליון
 • משך המסלול:

  1-2 שעות
קבר רבי ישמעאל. צילום: יעקב שקולניק
קבר רבי ישמעאל. צילום: יעקב שקולניק
 • סוג המסלול

חניון שפר, בעיקול החריף של כביש עכו-צפת, הוא בסיס יציאה מצוין לביקור בנחל צלמון עילי. בסיום עונת הגשמים הנחל הזה זורם לתפארה.

תמיד נעים לעצור בחניון שפר, בעיקול הכביש החד שעולה לצפת. החניון שוכן בצל עצי יער ותיק, המלווה את ערוצו העילי של נחל צלמון. בסוף החורף, ההנאה גדולה במיוחד. הנחל זורם בשצף קצף במדרון התלול ויוצר סדרה ארוכה של מפלים קטנים. צריך למהר. במהלך אפריל הנחל נרגע וכבמטה קסם המים נעלמים. קשה לחזות מראש מתי הנחל מחליט להפסיק לזרום, משום שזה תלוי בכמות הגשמים.

איך מגיעים?

חניון שפר נמצא בצד כביש עכו-צפת (כביש 866), בין סימני ק"מ 34–35, כ-250 מ' מהכניסה לקיבוץ פרוד.

נחל צלמון

נחל צלמון הוא מהנחלים הארוכים בגליל. יובליו העיליים של הנחל מתחילים את דרכם ליד הר הלל, השייך לגוש הרי מירון. הנחל יורד בתלילות רבה ליד מושב שפר ואחר כך למרגלות קיבוץ פרוד. משם ממשיך נחל צלמון לבקעת חנניה, חוצה את הגליל התחתון ונשפך לכנרת ליד בית יגאל אלון שבקיבוץ גינוסר, לאחר שעבר כ-30 ק"מ.
עיקר כוחו של הנחל, לפחות בחלק שעובר בצד יער שפר, הוא בסוף החורף. הסיבה לכך היא שמקור המים בקטע הזה הוא עין רמיאל. עין רמיאל הוא מעיין קרסטי. זהו מעיין שנובע מתוך חללים ומחילות תת-קרקעיים, שנוצרו בשכבות של סלעי גיר.
איך נוצרו החללים האלה בשכבות של גיר קשה? לאט לאט. סלעי גיר נוטים להיסדק ואל הסדקים האלה חודרים מי גשם. המים, בדרכם למעבה שכבת הסלע, קולטים פחמן דו-חמצני שנמצא באוויר ובקרקע, ויוצרים חומצה פחמתית. אמנם ריכוז החומצה נמוך, אך מכיוון שהתהליך ממושך, לאט לאט יוצרת החומצה חללים בשכבת הסלע. כשחלל כזה נחשף לאוויר העולם, המים "נשפכים" ממנו בקצב מהיר, עד שהחלל מתרוקן. זה מה שקורה בעין רמיאל.

חניון שפר

לפני שנכנסים לחניון כדאי לשים לב לרהט שנמצא בעיקול הכביש, סמוך לכניסה לחניון, כמה מטרים במורד הכביש. רהט הוא מבנה שממנו יצאו מים לשירות העוברים ושבים. כתובת הפסיפס מעידה ש"הרהט הזה הוקם בימי כהונתו של מעלת נשיא מדינת ישראל יצחק בן-צבי להרווֹת צימאונם של עוברי אורח והתרים את ארץ ישראל".
הרהט מחקה מנהג שרווח בארץ בעבר, להקל על התושבים את הגישה למים. במקרה שלנו ניצל הרהט את מימיו של עין פרוד. יצחק בן צבי (1884–1963), נשיאה השני של ישראל, עסק בחקר היישוב היהודי הקדום בארץ ישראל. ייתכן שביקש להדגיש את קדמותם של היישובים היהודיים בפרוד ובבית חנניה, או שביקש לחדש מנהג קדום שהיה נאה בעיניו.
מי שמסתפק בטיול קצר, יוכל לצאת מהחניון ולצעוד מעט במעלה הנחל, בעקבות הסימון הכחול. מראה המים המפזזים משובב את הלב. היער הנטוע של קק"ל מעורב בעצי חורש טבעי. הסלעים מצופים בשכבה צהבהבה של נטף נחלים (טרוורטין). זהו גיר שהיה מומס במים ותוך כדי הזרימה הוא שוקע במקומות שהמים זורמים, בדיוק כמו שקורה בקומקום שלנו. הימצאות נטף נחלים במקומות יבשים מעידה על זרימת מים בעבר באותם מקומות.

עין רמיאל

מי שרוצה לראות את מקום הנביעה, ייסע כ-1.8 ק"מ מחניון שפר במעלה כביש 886 וייכנס שמאלה למושב. בכניסה למושב פונים מיד ימינה אחר השילוט המכוון לחמדת ימים ולמעיין שפר, השם שבו מעדיפים תושבי היישוב לכנות את עין רמיאל. השם העברי הרשמי, רמיאל, שומר על צליל שמו הערבי של נחל צלמון בקטע זה – ואדי רומילה. כך או אחרת, למעיין מגיעים אחרי נסיעה של כ-800 מ'.
בסוף החורף ובראשית האביב (תלוי בכמות המשקעים) מגיח מהמעיין זרם מים מרשים. המים מפכים בשתי בריכות מלאכותיות ונבלעים מתחת לכביש.
כמובן, יש להשאיר רכב מאסף בחניון שפר, אחרת יהיה צורך לחזור במעלה המדרון לעין רמיאל ומדובר בטיפוס קשה למדי.

מעין רמיאל לחניון שפר

מיטיבי לכת בלבד יוכלו לצעוד במורד נחל צלמון. אורך המסלול כ-1.2 ק"מ, שבמהלכם יורדים הפרש גובה של כ-170 מ'.
צועדים מהמעיין כמה מטרים בדרך הסלולה המובילה לחמדת ימים (אתר אירוח המארגן מופעים מוזיקליים). במקום שהדרך הסלולה מתחילה שיפוע חריף, פונים שמאלה בעקבות סימון שבילים כחול. השביל עובר בשולי מושב שפר ומתגבר על שער שחוסם כלי רכב אך פתוח להולכי רגל.
כשנפרדים מהמושב ולפני שפוגשים שוב את נחל צלמון, נפרש הנוף המרהיב של הרי הגליל התחתון. הערוץ זורם למרגלות יער שפר. עתה יש לדלג פה ושם בין האבנים ולעקוב היטב אחר הסימון. שימו לב לשני עצי אלון תולע הנמצאים כ-600 מ' במורד הנחל. המדרון התלול יוצר אשדות של מים זורמים, עד שמגיעים לדרך עפר רחבה ובצדה החניון, סמוך לכביש 886.

שביל מפל פרוד

כדי להגיע לשביל "מפל פרוד" נוסעים מחניון שפר כ-200 מ' במורד כביש 886 ופונים שמאלה בכביש הגישה לקיבוץ פרוד. השביל, הכבוש היטב, מתחיל סמוך לכניסה לכביש. שלט שהציבה רשות ניקוז כנרת מתאר את מהלך השביל. השביל מלווה את נחל צלמון לאורך כ-800 מ'. בצד השביל נמצאים קטעי קירות של אמת מים עתיקה, שהזרימה מים לטחנות קמח אחדות. עצי זית ומשוכות צבר נותרו מבוסתני הכפר פראדייה, ששכן כנראה על מקומה של פרוד הקדומה – יישוב יהודי שנזכר בתלמוד הבבלי.
השביל מגיעה למערת קבר רבי ישמעאל ולציון קברו של רבי נחמיה העמסוני. לידם נמצאת פינת ישיבה בצל עץ חרוב. מכאן השביל ממשיך ויורד אל "מפל פרוד" ואל שרידי טחנת קמח קדומה. המים במפל הם מי עין רמיאל. בתום הביקור יש לשוב בשביל חזרה ולהתגבר על הפרש גובה של כ-80 מ'.

מידע נוסף

מפת טיולים וסימון שבילים

מפת טיולים וסימון שבילים הגליל העליון (גיליון 2)

אופי הטיול

 1. סיור ליד חניון שפר: לכל המשפחה.
 2. ביקור בעין רמיאל - לכל המשפחה.
 3. מסלול עין רמיאל - חניון שפר: מסלול חד-כיווני באורך 1.2 ק"מ. המסלול תלול ומתאים למיטיבי לכת בלבד (יש לדאוג לרכב מאסף בחניון שפר).
 4. שביל מפל פרוד - מסלול חד-כיווני באורך 800 מ'. מתאים לכל המשפחה

סימון

שביל עין רמיאל-חניון שפר מסומן כחול. שביל מפל פרוד כבוש היטב.

קרדיטים

מידע באדיבות: אבירם צוק, מנהל אזור גליל מזרחי ורמת הגולן, קק"ל
כתיבה וצילומים: יעקב שקולניק
מפה: אברהם סילברסטון, קק''ל
פורסם בתאריך: 30.3.2011

בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן

הוספת תגובה

כדי להוסיף תגובה יש להתחבר למערכת

0 תגובות

מפת סימון שבילים 2 הגליל העליון