טיול ברכב פרטי: דרך הקמה - מתל צפית לבית ניר

 • רמת קושי:

  בסיסית
 • עונה מומלצת:

  כל השנה
 • אורך המסלול:

  14 ק"מ
 • לפי אזור:

  דרום שפלת יהודה
 • משך המסלול:

  1-2 שעות
 • עומס:

  עומס קל
טיול ברכב פרטי: דרך הקמה - מתל צפית לבית ניר
שדה חיטה בדרך הקמה בתקופת האביב. צילום: יעקב שקולניק
 • סוג המסלול

דרך הקמה לוקחת אותנו לשדות החיטה, החומוס וגידולים חקלאיים אחרים האופייניים לשפלת יהודה. עונות השנה צובעות את השדות בשלל צבעים. בסתיו האדמה צבועה חום-כהה, בחורף השדות ירוקים ובאביב מזהיבים בגוני זהוב. בכל יום כדאי להצטייד במשקפות ולצפות בעופות הדורסים הדואים בשמים.

איך מגיעים?

מכביש ירושלים-תל אביב (כביש 1) יורדיםמאיר במחלף לטרון לכביש 3. חוצים את צומת נחשון וממשיכים לכיוון צומת ראם (מסמייה). מעט לפני הצומת פונים לעבר כפר מנחם (כביש 383) ונוסעים עד לכניסה ליער חרובית (יש שילוט). נכנסים ונוסעים בדרך הסלולה המלווה את יער חרובית לאורך כ-3.5 ק"מ.

המסלול

מותר וכדאי, לפני שמגיעים לדרך הקמה, לעצור לשעה קלה בצד אחד החניונים של יער חרובית, המלווים את הדרך בשולי יער חרובית. החניון האחרון ביער קרוי על שמו של אבירם ברכה. מהחניון נמשיך דרומה ונחצה שדות חקלאיים כ-200 מ' נוספים. מימין לנו – מטע של עצים נשירים. משמאלנו נטיעה חדשה של הדרים.
הדרך מגיעה לנחל האלה. בצד הנחל פוגשת הדרך שלנו מקבץ של כמה עצי שיזף ובאר ישנה. מעבר לנחל הדרך מתפצלת לשניים. מערבה (ימינה) יורדת דרך כבושה ומלווה את נחל האלה כמסלול לרוכבי אופניים. המסלול שלנו, "דרך הקמה", ממשיך היישר לפנים (דרומה) ומלווה את תל צפית באגפו המערבי.

תל צפית

כדאי מאוד לעלות לפסגת התל בשביל מסומן שחור העולה במדרון התל ופוגש בשביל מסומן ירוק העולה לפסגה. נשמע מסובך אבל כל העניין אורך כעשר דקות. מראש התל נפרשת תצפית מרהיבה לכל העברים: הרי יהודה במזרח, גבעות שפלת יהודה בצפון ובדרום ומישור החוף הדרומי במערב. בראש הגבעה נראים גם חלקים מעטים מהמבצר הצלבני. החפירות בתל גילו שרידי יישוב שראשיתו בתקופת הברונזה הקדומה (האלף מחהשלישי לפני הספירה). באותם ימים היה זה אחד היישובים הגדולים בארץ ישראל. בתקופת המקרא (המאה העשירית לפני הספירה) שכנה כאן העיר גת, אחת מחמש ערי הפלשתים, הלא היא צור מחצבתו של גוליית הפלשתי. בתקופה הצלבנית (המאה ה-12) נבנה בראש התל מבצר שנקרא בלאנש גארד (המצד הלבן), על שם מצוקי הקִרטון הלבנים המבצבצים בצדו הצפוני-מערבי של התל. ממצא מרתק הוא החפיר שקטעים ממנו נחשפו לאחרונה בחפירות, בצד המזרחי של התל. השביל המסומן ירוק, החוצה את התל, מגיע קרוב לחפיר. בדרך כלל המגנים על העיר הם שחופרים חפיר, אבל כאן החפיר הוא חלק ממערך מצור וזה דבר נדיר. החופר באתר, פרופ' אהרן מאיר מאוניברסיטת בר אילן, משער שחזאל מלך ארם שצר על גת פלשתים הוא שחפר את החפיר.

המשך הדרך

נשוב לרכב ונאגוף את תל צפית מדרום כדי לפגוש את הנתיב הרשמי של "דרך הקמה". עתה נפנה צפונה בין שדות חיטה, חמצה (חומוס) וגידולים אחרים. רוב השטח מעובד בידי יישובי גוש עציון, בית ניר ומבוא בית"ר. חלק ניכר מהזיבול נעשה במעין קומפוסט מתוצרת מפעלי טיהור השפכים של ירושלים. מסתבר שהתוספת הזאת מגדילה את היבולים בשליש לפחות, אם כי בסתיו, העונה שבה מוסיפים את החומר לשדות, נחילי הזבובים והריחות אינם מיטיבים עם המטיילים. בצד הדרך מותקנים תיבות קינון לדורסי לילה – עופות הניזונים מנברנים וממכרסמים הגורמים נזקים ליבולים. שיטה זו חוסכת שימוש בחומרי ריסוס כימיים.
קק"ל הכשירה את דרך הקמה במסגרת מחויבותה לעידוד ההיכרות עם נופי הארץ ומורשתה. מערכת הניקוז של הדרך נבנתה בצורה ידידותית לסביבה ולמטייל. סעו לאט כדי שלא לקפץ עם הרכב ב"גשרים האיריים", המנקזים את הדרך לבל תיפגע מזרימת מי הגשם.
הדרך ממשיכה וחולפת על פני מטעי זיתים ובוסתנים. בחורף מתנהלת בשטחים הפתוחים רעייה מבוקרת, שהיא חלק מממשק הטיפול בעשבים. ככל שפוחתת העשבייה, קטֵן הסיכוי ששריפות יפגעו בשטח.
כ-2.6 ק"מ מתחילת דרך הקמה נגיע לצומת. נמשיך היישר לפנים בדרך מסומנת ירוק (הדרך המסומנת בשחור מובילה למושב לוזית). בצומת הבא, הוא צומת ברקן (יש שלט במקום!), נפנה שמאלה לעבר קיבוץ בית ניר. הדרך מסתיימת בפאתי "השכונה הביוספרית" – שכונת מגורים חדשה שנבנתה בבית ניר ומזכירה לכולנו שחלקים ניכרים משפלת יהודה מיועדים להיות חלק ממרחב ביוספרי – חבל ארץ שבו יתנהל פיתוח בר-קיימא, מתוך כוונה לשמר את משאבי הסביבה למען הדורות הבאים.
בבית ניר נתחבר לכביש קריית גת-בית שמש (כביש 353) ונסיים את המסע בדרך הקמה.

כתב סתרים

לפניכם חידה שתוכלו לפתור אם תבקרו בתחנות שלאורך מסלול הנסיעה ביער ותקראו את שלטי ההסבר המוצבים בהן. להצגת החידה לחצו כאן

מידע נוסף

מפת טיולים וסימון שבילים

מפת טיולים וסימון שבילים גוש דן וחוף פלשת (גיליון 10)

אורך מסלול הנסיעה

14 ק"מ. הדרך מתחילה בכניסה ליער חרובית למרגלות תל צפית ומסתיימת בשדות קיבוץ בית ניר

התאמה למוגבלים בתנועה

חניוני יער חרובית - חניון מרכזי בפארק הלוחם ובו מתקני משחק לילדים (מותאם בעיקר לילדים נכים) וגם מתקני כושר גופני ומתקנים אחרים. המתקנים מוצבים על משטחי גומי המאפשרים תנועה נוחה לכיסאות הגלגלים. חניון אבירם ברכה נגיש לנכים

קרדיטים
 
כתיבה וצילומים: יעקב שקולניק
מידע מקצועי: יוסי שרואני, יערן גוש משואה, קק"ל
מפה: יהודה ניסן ויוסי שרואני, יחידת מידע יערני, מרחב מרכז, קק"ל
פורסם בתאריך: 7.6.2011
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן

הוספת תגובה

כדי להוסיף תגובה יש להתחבר למערכת

0 תגובות

מפת סימון שבילים 10 גוש דן וחוף פלשת