טיול לנחל אוג תחתי

 • רמת קושי:

  בינונית
 • עונה מומלצת:

  אביב חורף סתיו
 • אורך המסלול:

  5 ק"מ
 • לפי אזור:

  מרכז בקעת ים המלח
 • משך המסלול:

  1-2 שעות
שלט הכוונה. צילום: יעקב שקולניק
שלט הכוונה. צילום: יעקב שקולניק
 • סוג המסלול

מסלול טיול חווייתי למשפחה המטיילת, שעובר בתוך המצוק המרשים של נחל אוג. קצר ולעניין.

נחל אוג תחתי חותר לעצמו קניון מרשים במצוק ההעתקים המלווה את מדבר יהודה, רגע לפני שהוא מסיים את דרכו בבקעת ים המלח. החוויה המדברית כוללת התגברות על שלושה מפלים באמצעות סולמות הקבועים בסלע, וכל זה במרחק של חצי שעה נסיעה מירושלים. אחרי גשם כבד, הגבים שלמרגלות המפלים עשויים להתמלא מים, אך בדרך כלל הם יבשים.

איך מגיעים?

נוסעים מירושלים לים המלח (כביש 1) ובצומת אלמוג פונים דרומה (ימינה). נוסעים 2 ק"מ ומגיעים לרחבת חניה גדולה, כ-100 מ' אחרי שער הכניסה לקיבוץ.

נחל אוג

נחל אוג מנקז את ההרים שממזרח לירושלים. אורכו, ממורדות הר הזיתים והר הצופים ועד שפכו לים המלח, ליד קליה, מגיע לכ-30 ק"מ. הנחל יורד במהלכו כ-1,200 מ', עובדה המסבירה היטב את הקניונים העמוקים שהוא יוצר.
באחד הקטעים הקניוניים של הנחל (מחוץ לתחום המסלול), הידוע בשם ואדי מוכלך, נמצאים שרידי הלאורה שייסד בראשית המאה החמישית לספירה הנזיר תאוקטיסטוס הקדוש (לאורה הוא מקום מושבם של נזירים מתבודדים). מאוחר יותר נבנה במקום מנזר.
בגדתו הצפונית של הנחל עברה דרך קדומה – "דרך הסוכר", שירדה מירושלים ומאזור מעלה אדומים דרך נבי מוסא לים המלח. בבקעת יריחו גידלו בתקופה הצלבנית קנה סוכר ובדרך זו העלו את התוצרת לירושלים.

מסלול הטיול

כיוון ההליכה המומלץ הוא עם כיוון השעון. כלומר, מרחבת החניה נצעד בדרך עפר היורדת צפונה היישר אל ערוצו הרחב של נחל אוג. הדרך מסומנת בסימון שבילים אדום. הנחל כאן רחב וגדול מאוד, עדות לשיטפונות העזים שעשויים לפקוד אותו.
בנחל צומחים צמחי מדבר. הבולטים שבהם הם עצי האשל, המלווים במדבר שלנו כל מקום שיש בו טיפת לחות. נפוץ מאוד גם רכפתן מדברי, שיח בגובה עד מטר הפורח ברוב חודשי השנה בפריחה צהובה. מקירות הנחל משתלשלים שיחי צלף סחוסי, הניכרים בעליהם המכחילים.
בנחל פונים מערבה (ימינה) אל פתח המעוק, בעקבות סימון שבילים ירוק. מעתה תהיה דרכנו מלאה במפלי סלע. קטע זה של הנחל נקרא בעבר בפי המקומיים בשם ואדי אל-עסלה. אורכו של הקטע שלפנינו כ-1.5 ק"מ. המעוק הולך ונעשה צר, לעתים עד לרוחב 2 מ', כשהקירות הגובלים בו מתנשאים עשרות מטרים מעלינו. ההליכה נוחה, אך יש להתגבר על שלושה מפלים. הראשון שבהם גובהו כ-8 מ' והאחרים נמוכים מעט ממנו. גם אחרי שמתגברים על המפלים עוד לא מגיעים למנוחה ולנחלה. בהמשך הדרך חוסם מפל בגובה 1.5 מ' בערך את הדרך. מטייל ממוצע יתגבר עליו בכוחות עצמו, בעזרת מדרגה שנמצאת משמאל, אך מטייל פחות נחוש יזדקק אולי לסיוע.
בקצה הנקיק הנחל מתרחב. כאן אנחנו עוזבים את הנחל ופונים ימינה בדרך עפר מסומנת שחור. הדרך תלולה משהו, אך קצרה, כ-400 מ'. ממשיכים עוד כמה צעדים ופונים שוב ימינה, בשביל מסומן כחול הפונה לעבר קיבוץ אלמוג, שנראה מכאן היטב.
עוד לא גמרנו. במרחק 600 מ' מהפנייה מציע לנו שלט לסטות מעט ימינה כדי ליהנות מתצפית אוג. אנחנו ממליצים להיענות להצעה. מנקודת התצפית נוכל לצפות צפונה בבקעת יריחו ובמבצרי החשמונאים סרטבה ודוק. מי שמכיר, יזהה גם את הגבעה של מבצר קיפרוס מתנשאת מעל יריחו.
מבט מזרחה יגלה את הגבעות הרכות והמלבינות שנחל אוג חוצה. אלה הם משקעי חוואר הלשון, המשקעים שהותירה אחריה הימה הגדולה שהציפה בעבר את המרחב שבין חצבה והכנרת. זהו אזור צחיח ונטול צמחייה. בלב אזור הגבעות מנצנצים מימיו של מאגר אוג 2, אחד משני המאגרים שבנתה קק"ל כדי להרוות את השדות שמסביב. חומת הרי מואב סוגרת את תמונת הנוף במזרח.

מאגרי אוג

סמוך לכביש 90 בנתה קק"ל בשנת 1994 את מאגר אוג 1, שהוא בעל יכולת איגום של כ-600,000 מ"ק מים. המאגר קולט אליו את מי השפכים ממזרח ירושלים, ממעלה אדומים ומיישובי הסביבה. השפכים מגיעים למאגר לאחר שעברו סינון ראשוני, וצמוד למאגר המים הם זוכים לטיהור שני על ידי השהייתם בבריכות שיקוע. במצב זה המים עוברים למאגר ומשם לחקלאי האזור.
בשנת 2009 בנתה קק"ל סמוך לגדת נחל אוג את מאגר אוג 2, בעל יכולת איגום של מיליון מ"ק מים. המאגר קולט מים מטוהרים לחקלאות ממאגר אוג 1, ומשם מועברים המים להשקיית מטעי התמרים באזור

מידע נוסף

מפת טיולים וסימון שבילים
צפון מדבר יהודה (גיליון מס' 8)


מתאים למשפחות חובבות הליכה
מתאים לילדים מגיל 10 בתנאי שהם מורגלים בהליכה ובטיפוס על סולמות. אפשר להיעזר בחבל טיפוס באורך 10 מ' לאבטחת ילדים.


מרחק הליכה
כ-4 ק"מ.


עונה מומלצת
סתיו, חורף, אביב. לא מומלץ בקיץ. בחורף אין להיכנס לנחל כשיש סכנת שיטפונות.


ציוד
לאחר גשם הגבים עשויים להיות מלאים מים ויש להצטייד בנעליים להליכה במים. גובה המים בגבים עשוי להשתנות אחרי כל שיטפון, אך אינו עולה בדרך כלל על מטר.

קרדיטים
 
כתיבה וצילומים: יעקב שקולניק | מידע מקצועי: יחיאל כהן, סגן מנהל מרחב מרכז, קק''ל | פורסם בתאריך: 13.02.2013
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן

הוספת תגובה

כדי להוסיף תגובה יש להתחבר למערכת

0 תגובות

מפת גוגל