נקודות תצפית בצפון הארץ

  • רמת קושי:

    בסיסית
  • עונה מומלצת:

    כל השנה
  • לפי אזור:

    צפון גליל עליון גליל תחתון רמת הגולן
מצפור ביער בית קשת. צילום: יעקב שקולניק
מצפור ביער בית קשת. צילום: יעקב שקולניק
  • סוג המסלול

נקודות תצפית יפות, המשקיפות על נוף מרהיב, נחשבות בדרך כלל לשיאו של הטיול. מה יפה יותר מלשבת בנחת ולהתבונן בנוף מרהיב שנמצא ממש לרגלינו? בחרנו למענכם כמה נקודות תצפית בצפון הארץ, שאפשר להגיע אליהן בקלות ברכב ולבלות בהן שעה קלה של נחת.

יער ביריה, הר יבנית

נקודת תצפית מרהיבה הנמצאת לא הרחק ממצודת ביריה. מכאן נראה הנוף המרהיב של הרי נפתלי, בקעת החולה כולה עד הכנרת, הגולן והחרמון. ההר נקרא על שם היישוב הקדום אבנית, או איבנית, ששכן במקום בעבר (ח'רבת בנית). סמוך מאוד לנקודת התצפית נמצאים קברי חכמי התלמוד הנודעים – אביי, רבא ורבי יהודה נשיאה. מומלץ לצפות בשעות אחר הצהריים, כאשר השמש מאירה מזרחה.

הוראות הגעה

ממצודת ביריה נוסעים בכביש מזרחה עד לשער בסיס צבאי. לפני שער הבסיס פונים שמאלה בדרך עפר קצרה המתעקלת ימינה ומגיעה לנקודת התצפית, השוכנת בצד שתי אנטנות בולטות.

מצפור אלוני בית קשת

מצפור אלוני בית קשת נמצא בצד דרך נוף יער בית קשת. מרפסת התצפית שבנתה קק"ל משקיפה על התבור מזווית בלתי שגרתית, על גבעת המורה והגלבוע ועל רמות הבזלת של מזרח הגליל התחתון. מהתצפית נראה היטב יער הפארק שיוצרים עצי אלון התבור של יער בית קשת. בעבר היה הגליל התחתון מכוסה כולו ביער הזה, ויער בית קשת הוא שריד שממנו ניתן ללמוד על פאר האזור בעבר. המצפור נגיש לנכים.

הוראות הגעה

מכביש עפולה-צומת גולני (כביש 65) פונים לכביש הגישה לקיבוץ בית קשת. לפני שער הקיבוץ פונים ימינה לדרך עפר טובה, על פי השילוט המכוון ליער בית קשת. מגיעים לדרך הנוף, נוסעים ימינה ומגיעים לנקודת התצפית.

מצפה אופיר

נקודת תצפית וחניון נהדר בדרום רמת הגולן, המשקיף על הכנרת מגובה של כ-450 מ' מעל לאגם. התצפית משקיפה על הכנרת כולה. מעבר לכנרת נראים הרי הגליל התחתון והגליל העליון. החניון התחתון שוכן בכרם זיתים קטן ויש גם חניון עליון, חשוף לאוויר ומתאים יותר ליום חורף שטוף שמש. מומלץ לצפות בשעות הבוקר, כאשר השמש מאירה לכיוון מערב. ממצפה אופיר יוצא שביל מסומן להולכי רגל העובר דרך בני יהודה הישנה וקרן עין גב, ומסתיים ליד קיבוץ עין גב (משך ההליכה כארבע שעות).

הוראות הגעה

נוסעים בכביש אפיק-צומת כורסי (כביש 789), ובסימן ק"מ 9 פונים מערבה. דרך עפר טובה שאורכה כ-1.5 ק"מ מגיעה למצפה.

מצפה לירן סעדיה ומצפה חורבת נזר

דרך נוף הרי נפתלי מחברת את כפר גלעדי עם כביש הצפון, ליד קיבוץ יפתח. הדרך כולה מעניקה תצפיות מרהיבות על עמק החולה והגולן. בצד הדרך נקבעו שלושה מצפורים "רשמייים". המצפור התחתון מוקדש לזכרו של לירן סעדיה, לוחם סיירת אגוז שנפל במלחמת לבנון השנייה (יולי 2006). ברחבת המצפה משמיעה עמדת שמע הסברים על הנוף ועל לירן ובשביל הקצר מציגים מבחר רישומי קומיקס, מעשה ידיו של הלוחם.
ממשיכים בדרך הנוף דרומה לכיוון יפתח, וכ-500 מ' אחרי שיוצאים מהיער, מצד שמאל, מגיעים למצפור חורבת נזר. המצפור נמצא ליד עץ החרוב הגדול, מעל לחורבה. קק"ל הציבה במקום ספסלי עץ המשקיפים על הנוף. השבילים והרחבה המרוצפת מעניקים נגישות גם לנכים. בהמשך הדרך נמצא מצפור נוסף, המוקדש לזכרו של יואל פרל, מצאצאי היישוב הישן בצפת.
כל תצפית חושפת עוד טפח מהנוף הנהדר של עמק החולה, הגולן והחרמון.

הוראות הגעה

נוסעים מקריית שמונה צפונה (כביש 90) ובתל חי פונים מערבה בכביש 9977. חולפים על פני הכניסה לתל חי ולכפר גלעדי, ובמרחק של כקילומטר מכביש 90 פונים דרומה (שמאלה) על פי סימון "שביל ישראל" ושילוט קק"ל המכוון לעין רועים.

מצפור אמיר קרא

המצפור לזכרו של סמ"ר אמיר קרא, שנפל בלבנון ב-1995, נמצא בצד דרך עפר למרגלות תחנת הרכבל העליונה של צוק מנרה. הנוף ממרומי הצוק, שהוא הגבוה ביותר בישראל – מדהים. רואים מכאן את עמק החולה, הגולן, חרמון וחלקים מדרום לבנון. אפשר לרדת למצפור ברגל, מהלך דקות אחדות, באחד השבילים שקק"ל פרצה בחורש שליד תחנת הרכבל העליונה.

הוראות הגעה

נוסעים בכביש הצפון (כביש 886) מיפתח צפונה ופונים לרכבל צוק מנרה על פי השילוט. לפני הכניסה לרכבל פונה דרך עפר ימינה לבית העלמין של מנרה ואחר כך למצפור.

מצפורי יער שוויץ

יער שווייץ נטוע במדרון תלול המשקיף על הכנרת כמו ממעוף הציפור. קק"ל הקימה לאורך היער שלושה מצפורים. הצפוני שבהם מעניק תצפית יוצאת דופן על טבריה ועל הר ברניקי, שבו התגלו שרידי כנסייה מהתקופה הביזנטית. בצד הדרך הכשירה קק"ל שני חניונים לפיקניק.

הוראות הגעה

מטבריה (מצפון): מכביש צומת גולני-טבריה (כביש 77) נכנסים לטבריה עילית ליד בניין מכבי האש. בכיכר הראשונה פונים שמאלה לרחוב השקד, שהופך לרחוב מעלה קק"ל הנכנס ליער. מדרום: מכביש פוריה עילית-טבריה (כביש 7677) מגיעים לאכסניית פוריה (בין סימני ק"מ 2–3) ונוסעים צפונה בדרך הנכנסת ליער.

מצפה יוסי ודוד

מצפה יוס ודוד נמצא בלב דרך נוף רמת צבאים שברמת יששכר, בין בית שאן וגבעת המורה. הדרך כולה מעניקה תצפיות נאות על הגליל התחתון ועל הגלבוע. מצפה יוס ודוד נמצא בלב הדרך. המצפה הוקם לכבודם של יוס פלד ודוד שושני, שהיו שותפים לפיתוח המיכון והחקלאות המודרנית בעמק.

הוראות הגעה

מכביש בית שאן-עפולה (כביש 71) פונים צפונה ליד קיבוץ שדה נחום, בכביש המוביל לאזור התעשייה רמת צבאים

שימו לב

הדלקת אש מסכנת את היער באופן ממשי. היזהרו באש ביער – אין לנו יערות אחרים!
לכללי התנהגות ביער ומניעת שריפות הקליקו כאן.

קרדיטים

כתיבה: יעקב שקולניק ורונית סבירסקי
ייעוץ מקצועי: אבירם צוק וגיל עצמון, קק"ל
צילומים: יעקב שקולניק, מרים מלכה וארכיון צילומי קק"ל
מפה באדיבות: רונן טלמור, קק"ל
פורסם בתאריך: 6.10.2010

בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן

הוספת תגובה

כדי להוסיף תגובה יש להתחבר למערכת

0 תגובות

מפת טיולים וסימון שבילים מס' 2 (גליל עליון)