מתנדבי שנת השירות בקק"ל

שינשינים בקק"ל
 
רגע לפני שהם מתגייסים לשירות צבאי מלא, הם נותנים שנה שלמה מעצמם למען הסביבה והחברה במסגרת שנת שירות בקק"ל. הכירו את נוער מלח הארץ – השינשינים, שעוברים שנת שירות מאתגרת וחווייתית בחוגי הסיירות של קק"ל

על שנת השירות

תכנית מיוחדת מאפשרת מדי שנה לבני נוער נבחרים לשרת בשנת שירות בקק"ל טרם התגייסותם לשירות צבאי מלא בצה"ל. מדובר בשנת שירות לא שגרתית המתאימה במיוחד לבני נוער שמאמינים בערכים של איכות הסביבה, חברה וקהילה, ומוכנים לתת מעצמם עוד קצת למען עולם ירוק יותר. שמם בקק"ל – השינשינים, ראשי תיבות של שנת שירות.

קק"ל מציעה מסלול שנת שירות בחוגי הסיירות של קק"ל, בו השינשינים גרים במספר קומונות ברחבי הארץ ומדריכים קבוצות נוער בשטח.

בין השנים 2001 ל-2017 קק"ל קיימה מסלול נוסף  -  שנת שירות במחלקת האירועים של קק"ל.  בסיום קורס גרעין קק"ל, הנקרא גם "הקומונה", השינשינים סונפו לעבודה במחלקה האחראית לקיום טיולים מודרכים ואירועים לציבור הרחב ויצאו לעבודה המעשית בשטח.

שנת שירות בחוגי סיירות של קק"ל

חוגי הסיירות קיימים מעל 40 שנה בשטח. במסלול זה מתקבלים מדי שנה כארבעים בני נוער מתנדבים, המפוזרים בשבע קומונות ברחבי הארץ. בכל קומונה גרים חמישה שינישינים. כל מתנדב אחראי לשלוש קבוצות ונפגש איתן לפעילות שבועית בנושאי טבע מגוונים כמו גיאוגרפיה, זואולוגיה, בוטניקה, שדאות, ניווט, מבנה נוף, תרבויות, מורשת ועוד.

השינשינים בחוגי הסיירות מבלים, במצטבר, כמחצית משנת השירות שלהם בשטח. קק"ל הוא הארגון שנמצא הכי הרבה בשטח, מתוך אמונה שהטבע הוא המקום הטוב ביותר להעביר בו תהליכים חינוכיים בקבוצה.

השינשינים מדריכים נוער מכל קצוות הקשת החברתית בישראל, בהם נוער בסיכון, נוער ממעמד הביניים והגבוה, תלמידי בתי ספר ועוד, ומביאים את כולם לנקודת המפגש החינוכית המושלמת: הטבע והשטח הארץ-ישראלי.

כל שינשין מדריך בנוסף גם בפרויקטים סביבתיים וחינוכיים שונים – כגון פרויקט "השבת מי גשם", שחוגי הסיירות מקיימים בבתי הספר היסודיים ברחבי הארץ, בסיורים ללא תשלום לקהל הרחב, בתחרויות ניווט, בסקרי שטח לגילוי אתרים חדשים, בשמירה על משאבי הטבע באתרי קק"ל, כמו פעולת שחזור קרב ליל הגשרים באזור אכזיב, ניקוי וטיפוח יערות ועוד.

השינשינים לומדים ומטיילים המון. כל שבוע שני מתקיים יום למידה ייעודי, שבו עוברים השינשינים השתלמות בנושאי ההדרכה השונים – שמירת טבע, גיאולוגיה, יהדות, היסטוריה, מיעוטים, בעלי חיים, צומח ועוד. בנוסף, פעם בחודשיים יוצאים צוותי ההדרכה באזורים השונים להשתלמויות עומק של כמה ימים להכרת חבלי ארץ שונים, עם טובי המדריכים.

את השינשינים מלווים רכזים מקצועיים בתחומי ההדרכה השונים ומלווה חברתי, שתפקידו ללוות את הקומונה כקבוצה החיה יחדיו.

השינשינית דניאל חסון מספרת על החוויה האישית שלה: "החוויות שצברתי בחוג זה דבר שלא רואים בשום מקום אחר. עניינו אותי במיוחד האתגר המנטלי והאתגר הפיזי במסלולים קשים. אני מאלה שרואים נחש ואין היסטריה וצעקות, להפך, אני מנסה לתפוס אותו. באחד הטיולים, אחד המדריכים לכד זעמן זיתני, הראנו אותו לילדים, הוא נשך אותי, ובעדינות שחררנו אותו בחזרה לטבע. אני רוצה להצליח להנחיל לילדים אהבה דרך הטבע. למשל, הקבוצה שהדרכתי בעכו לא פעלה טוב, אלה ילדים שלא עוזבים את הטלפון לשנייה. דרך המפגשים הצעתי להם עולם אחר לגמרי והם אהבו את זה. זה היה סיפוק לא רגיל".

מדריכי חוגי הסיירות בטיול בחרמון
מדריכי חוגי הסיירות בטיול בחרמון. צילום: דף הפייסבוק של חוגי סיירות

מי יכול להצטרף?

שנת השירות בחוגי הסיירות מיועדת למסיימי י"ב שרוצים לעשות שינוי, אוהבים שטח, טיולים וידיעת הארץ, ורואים את עצמם מחנכים בני נוער על פסגת הר, לאור המדורה, במדבר, בגליל וגם בעיר.

מומלץ שתהיו בעלי כישורי הדרכה גבוהים, יחסי אנוש מעולים, יכולת יצירת קשר עם מגוון אנושי רחב, מנהיגות ויכולת תפקוד עצמאי בשטח. חשוב שתהיו בעלי אהבה לטבע, לסביבה, לחינוך ובמיוחד לאנשים.

מיונים לתכנית מתחילים מתקיימים בין אוקטובר לינואר. משרד הביטחון הוא זה שקובע את התאריך, שכן יש להגיש בקשה לדחיית השירות הצבאי.


לפרטים נוספים ולהצטרפות:
אתר חוגי הסיירות
שאלון מיון ראשוני לחוגי הסיירות
דוא"ל: sayarut1@gmail.com

עוד על שנת השירות בחוגי הסיירות:
ש"ש דניאל חסון - עצמאית בשטח