יער בן שמן

מפעל הייעור של קק"ל שאין לו אח ורע בעולם החל בנטיעת העצים הראשונים ביער על שם הרצל ב-1908.  כיום נמצא באותו מקום יער בן שמן - "היראה הירוקה" הגדולה ביותר בלב הארץ. כ- 22 אלף דונמים של יערות, מסלולי הליכה ומרחבי פיקניק שמהווים את אתר הנופש העיקרי לתושבי המרכז. דרכי הנוף ביער משולטות וחושפות לאורכן נופים ואתרים בעלי חשיבות היסטורית.  להלן מידע על היער ומפה.


תעודת זהות


ייער בן שמן. צילום: אבי חיון, ארכיון הצילומים של קק''ל
יער בן שמן. צילום: אבי חיון, ארכיון צילומי קק''ל

 

  • מרחב: מרכז.

 

  • אזור גאוגרפי: החוף - שפלה.

 

  • אתרים מיוחדים ביער: מצפה מודיעין, דרך החשמל, ביתן ידידות ישראל-תאילנד, קברי המכבים, קבר שיח' אל ע'רבאווי, משלט 219, עתיקות ביר א-שמי מהתקופה הביזנטית, תל גימזו מהתקופה החשמונאית והביזנטית, תל חדיד, אתר השיזפים העתיקים, אורן ברוטיה העתיק ביותר בארץ מ-1929, חניון נופש פעיל הגדול ביותר בארץ, אנדרטת חללי מינכן עם תצפית, אנדרטת מקסיקו, אנדרטת ההגנה, תל חדיד, חניון העיוורים.

 

  • אתרים נוספים בסביבה: נאות קדומים (הכניסה בתשלום, לא בשבת ובחג), שרידי כנסייה במבוא מודיעים (לא בשבת), הכפר החשמונאי בשילת (הכניסה בתשלום ובתיאום מראש), החצר הישנה בבן שמן, פארק הקופים (כניסה בתשלום).

 

  • זמני פתיחת שירותים:
    השירותים בחניון מקסיקו פתוחים בימים א, ג, ה, שישי ושבת בין השעות 08:00 – 16:00.
    החניון נמצא בחניוני הקהילות. הכניסה היא משער הרצל של יער בן שמן.

 

איך להגיע? ממחלף בן שמן בכביש מספר 1 (כביש ירושלים-ת"א) פונים מזרחה בכביש המוליך ליישובים מכבים ורעות, דרך כביש  443. 

לבאים מצפון בכביש מספר 6 ניתן לרדת במחלף בן שמן  בכביש 444  לכיוון תל חדיד.

לבאים מכיוון ירושלים  - נוסעים על כביש מספר 443 לכיוון בן שמן. 

 

ליער 6 כניסות (כל כניסה משולטת ומוצגת בה מפת התמצאות): 

שער 1 -  שער הרצל ליד גימזו
שער 2 - שער תל חדיד בכניסה לאנדרטת חיל התחזוקה
שער 3 - שער מצפה מודיעין
שער 4 - שער קדומים ליד נאות קדומים
שער 5 - שער המכבים ליד קברות המכבים
שער 6 - שער בקעת הנזירים

  למפת יער בן שמן

גלגולו של מקום

יער בן שמן מגלם בין גזעיו ועופאיו את החזון הציוני והתגשמותו. בנימין זאב הרצל הבין את מהות גאולת האדמות ואמר "ביום שתשוב המחרשה לידו החזקה של האיכר היהודי, תיפתר שאלת היהודים". קרן קימת לישראל, שהפכה את החזון למציאות, החלה לרכוש ב-1907 אדמות בארץ ישראל והכשירה אותן לייעור ולהתיישבות. יער בן שמן היה מיזם הייעור הראשון והגדול בתולדות המדינה וכיום הוא משתרע על פני כ-22 אלף דונמים ממזרח לעיר לוד. הוא צמוד ליער מודיעין ויחדיו הם מתפרשים על פני כ-30 אלף דונמים. 

הראשונים שהבינו את חשיבות אדמות בן שמן היו אליהו ספיר ויהושע חנקין, "ציידי הקרקעות", שיצאו בשנת 1904 לחפש אדמות באזור לוד. הרכישה בוצעה כשנה לאחר מכן והשטחים הפכו לרכוש יהודי. 100 דונמים מתוך השטח הוקצו להקמת בית חרושת לתעשיית שמן ומכאן גם שמו של המקום. במפעל הועסקו חמישים עובדים והוא זכה להצלחה עד שבשנת 1915 הוא נשרף כליל.

קק"ל רכשה את אדמות בן שמן ב-1907 ונטעה עליהן כרמי זיתים. הזיתים לא הניבו את היבול המצופה והמומחים החליטו לטעת עצי אורן וברוש. במקביל לנטיעות קק"ל תמכה בפיתוח ההתיישבות באזור.

כבר עם תחילת רכישת הקרקע במקום תמכה קק"ל בנסיונות ההתיישבות בו. בתחילה הוקם "בית הספר הלאומי לעבודת אדמה" ביוזמת ישראל בלקינד, אולם נסגר אחרי זמן קצר. בשנת 1908 הוקמה חוות לימוד חקלאית וב-1911 הפרופסור בוריס שץ ממייסדי בצלאל הקים כפר צורפים. קק"ל העניקה שני דונם אדמה לכל אחת מעשר המשפחות שהגיעו מירושלים, מתוך כוונה לשלב במקום תעשיה זעירה וחקלאות. אולם גם ניסיון התיישבות מקורי זה נכשל. היום נותרו רק מספר בתים שעדיין עומדים על תילם.

בשנת 1913 הוקמה חצר בן שמן, בסיועו של יהודי מרומניה, כפי שמעיד שלט השיש הקבוע בכניסה הראשית לחצר: "ברוך כהנא, מפלוישתי רומניה, הקדיש הונו בסכום של 6,000 ל"מ לקרן קימת לישראל, בשנת תר"ע (1910) ולאחריה לשם בנין המושב בן שמן." שלב נוסף ביישוב האזור היה הקמת כפר הנוער בן שמן בשנת 1927 שפועל עד היום. במלחמת השחרור התנהלו קרבות קשים והאזור היה נתון במצור עד לנפילת העיר לוד בידי צה"ל. עם קום המדינה הוקם מושב בן שמן מחדש על יסודות המושב שננטש.

בשנות ה-50  קק"ל הגבירה את תהליך הייעור בסיוע עולים חדשים מיישובי הסביבה ופרצה דרכים חדשות. היא סייעה להקמת ישובים חדשים ביניהם גמזו, כפר דניאל, בית עריף ובית נחמיה. בשנות ה-60 הונחה התשתית לדרך הפטרולים ובסמוך אליה הוקמה היאחזות הנח"ל מבוא מודיעים. בנוסף, הוקמו מצפה, אמפיתיאטרון וניטע יער המכבים. בשנות ה-70 וה-80 נוספו חניון נופש פעיל ומרכז נטיעות לתיירים.

הוקמו ישובים נוספים ביניהם כפר רות, שילת, ניל"י, מתתיהו, מכבים, רעות והעיר מודיעין. בשולי היער הוקמה שמורה בוטנית ייחודית "נאות קדומים", שמתמקדת בחקלאות קדומה וסוגי צמחים מתקופת המקרא. החל משנות ה-90 הפך יער בן שמן ל"ריאה הירוקה" הגדולה ביותר במרכז שמהווה עבור תושבי גוש דן מתחם תרבות ופנאי לבילוי בחיק הטבע.
 
יער בן שמן. צילום: יוסי זמיר
יער בן שמן. צילום: יוסי זמיר
תודה לשותפים בפיתוח היערות והפארקים
יער בן שמן ואתריו פותחו ומתוחזקים בסיוע ידידי קק"ל ידידי קק"ל ברחבי העולם, ובסיוע ידידי קק"ל בישראל, בארה"ב, בקנדה ובדרום אמריקה. גם אתם מוזמנים להיות שותפים בפיתוח היערות והפארקים. הקליקו לפרטים »

חניונים לפיקניק ונופש

דרכי נוף ושבילים משולטים חוצים את היער ומובילים אל מגוון של נופים ואתרים. שבילי היער נוחים לנסיעת כל כלי הרכב הפרטיים, אופניים והולכי רגל ומאפשרים בילוי בטבע במרכז הארץ הרחק משאון הכרך. מרחביו הגדולים מציעים פינות מבודדות ושקטות, חניוני פיקניק, מתקני משחקים וספורט.

המטיילים יכולים לשלב את הנופש עם ביקור באתרים ארכיאולוגיים ובעונת הפריחה לטייל בין שפע של פרחי בר, רקפות וכלניות. בסתיו ובאביב ניתן לצפות בלהקות של ציפורים נודדות וחסידות שחורפות בארץ ומחפשות מזון בשדות החקלאיים הסמוכים. באזור תל חדיד נמצא כרם זיתים שמניב פרי בסוף הקיץ וחלקת שיזפים עתיקים. 

חניון מקסיקו - בקצה המערבי של היער, לא הרחק ממחלף בן שמן, הוקם חניון נופש פעיל שמתקניו פרושים לאורך מאות מטרים ומאפשרים בילוי ספורטיבי לכל המשפחה. ניתן לערוך בו פיקניק והוא מציע ספסלים, שולחנות וברזי מים. בצמוד לחניון ניצבת אנדרטה לבנה גדולה לזכר יהודי קהילת מקסיקו, שנתרמה על ידי הקהילה.

כ-200 מטרים צפונית לחניון נמצאת חלקת אורן ברוטיה שעציה ניטעו בשנת 1929. אורן הברוטיה או בשמו העברי האורן הקפריסאי הובא לארץ בשנות ה-20 של המאה הקודמת כעץ משלים לאורן ירושלים. הוא פחות עמיד ליובש אך בעל גזע ישר, נוף סדור ונוטה להאריך ימים. בחלקה נותרו כ-15 עצים גדולים ומפוארים ששרדו את השרפות והפגעים מאז נטיעתם.

מהחניון יוצאים מסלולי טיול משולטים אל מרחבי היער. דרך מרכזית עוברת בין חלקות היער השונות, פונה למצפה מודיעים וממשיכה להתפתל עד לגלעד המוקדש לקהילת זגלמביה בסמוך לכביש מספר 443.

איך מגיעים: ציר הגישה הנוח לחניון מסתעף מזרחה מהכביש המוליך למושב גמזו (כביש מספר 4314).

בילוי משפחתי ביער בן שמן. צילום: ארכיון הצילומים של קק''ל
בילוי משפחתי ביער בן שמן. צילום: ארכיון צילומי קק''ל

מצפה מודיעין (מודיעים) – מיד בכניסה למצפה מודיעין בולט לעין מגדל התצפית שמתנשא לגובה בצורת לפיד בוער ומסמל את נס המרד החשמונאי. ממרומי המגדל נשקפת פנורמת נוף מרשימה לעבר ערי השפלה מנתניה בצפון ועד אשקלון בדרום. ניתן לראות את העיר אלעד, יער גבעת כוח, שוהם, מורדות הרי שומרון, גוש יישובי שילת, פארק קנדה ויער מודיעין.

המצפה נבנה ב- 1963 ולמרגלותיו הוקם אמפיתיאטרון המשמש לעריכת כנסים והופעות שונות. במלחמת העצמאות היה במקום משלט של צה"ל בשם דיר אבו-סלאם. למרגלות המגדל משתרעת רחבת דשא גדולה ועליה נטועים עצי זית. בסמוך הוקם על ידי קק"ל חניון פיקניק עם שולחנות, שירותים ומתקני משחקים צבעוניים, מגלשה ונדנדות. 

איך מגיעים: מכביש 443 פונים על פי שלט עץ חום למצפה מודיעין.

דרך החשמל – חשמל וטבע הם שני קטבים מנוגדים שקשה לחברם. כיוון שקו המתח הגדול של חברת חשמל חוצה את דרך היער הוחלט ליצור ביניהם חיבור אמנותי ולתת למקום את השם "דרך החשמל". קו המתח עובר בין העצים בקו ישר ויוצר מעין מפל של חוטים במורד הגבעה. סביבו יזמה קק"ל פיסול סביבתי שגם הוא שילוב של אבסטרקט מודרני לצד פיסול מאבני הסביבה.

כך ניצבים זה לצד זה פסלי מתכת ישרי זווית בצבעים זרחניים לצד פסלי אבן ענקיים ששואבים את השראת מהיער וסביבתו. בין פסלי האבן ניתן לראות כף יד ענקית חצובה בסלע שעוטפת סלע גולמי, לטאות מפוסלות בולטות מתוך הסלע, שורה של יעלים חרוטים על אבן עצומה בהשראת ציורי הקיר הנבטים מהנגב, פני אישה מפוסלים באבן, שיירת נמלים ודמות "האדם החושב" בהשראת הפסל רודן שניצב בצל העצים. איך מגיעים: ממשיכים ממצפה מודיעין לכיוון מזרח כק"מ על פי השילוט.

חניון קאופרטיב "דן" –  החניון נמצא בחלקת יער המנציחה את חברי קואופרטיב "דן" שנפלו במערכות ישראל  ובו שולחנות פיקניק ומרפסת תצפית הצופה לכיוון צפון-מערב, אל נחל מודיעים ומישור החוף. בסמוך קיימים מתקני שעשועים ומגדל תצפית האש. מגדל התצפית היה מאויש בתקופה בה לא הייתה גדר ההפרדה והיער סבל מהצתות שכיחות. כיום המגדל אינו מאויש והכניסה אליו אסורה.  

חניון "קולות וצלילים" –  החניון מוסיף לחוויית השהייה בטבע אלמנטים של אמנות ומוסיקה על ידי יצירת פסלים אינטראקטיביים גדולי ממדים. צינורות צבעוניים בגדלים וקוטרים שונים עוברים מתחת לפני האדמה  או מעל ומשמשים כמתקן לתקשורת "טלפונית". פסל נוסף מורכב משערים גדולים הניצבים בטור עורפי ובתוכם מוט עצום שבקצהו מורכב גונג. את הגונג יכולה להפעיל קבוצת אנשים שמסוגלת להניע יחדיו את המוט. פסל בדמות נבל ענקי מפיק צלילי נגינה שנשמעים למרחקים. הגן הוקם בתרומת משפחת מוריס פיליפ ארנולד מאנגליה.

ממתקן שעשועים ביער בן שמן. צילום: רונית סבירסקי
מתקן שעשועים ביער בן שמן. צילום: רונית סבירסקי

אתרים מיוחדים ביער

ביתן ידידות ישראל-תאילנד -  הביתן התאילנדי הוא מחזה יוצא דופן הקופץ לעין מתוך נבכי היער. הוא עוצב כמקדש תאי מסורתי עשוי עץ ושיש בגוונים של זהב, אדום ולבן. עץ שיזף וכליל החורש שנטועים לצדו מוסיפים לאווירת המזרח הרחוק שהוא יוצר.

הביתן ניתן מתנה לעם ישראל מהעם התאילנדי לציון הידידות בין העמים במלאות 50 שנים לעצמאות ישראל ו-50 שנים לעלייתו לכס המלוכה של מלך תאילנד בומביל אדוליידי. המבנה ממוקם בנקודת המשקיפה אל גבעות יער מודיעין. גדר מקיפה את המתחם כדי לשמור עליו ולהגן מפני נזקים סביבתיים. קבוצות יכולות לתאם סיור במקום בתיאום מראש ללא תשלום.

איך מגיעים: כניסה מכביש 443. הביתן נמצא בסמוך למצפה מודיעין.

חניון ללקויי ראיה על שם מוריס קאופמן -  חניון ייחודי שמטרתו להעניק לליקויי ראייה ולעיוורים הזדמנות לטייל בכוחות עצמם בנוף הפתוח. מסלול ההליכה הינו מעגלי ואורכו כ- 500 מטרים. לאורך השביל הותקנו מעקות מתכת שניתן לאחוז בהם. חלקות של צמחי תבלין בעלי ריחות עזים פזורות במרחבי החניון. לצד כל חלקה הוצב שלט מתכת עם מפה והסברים בכתב ברייל בשפות עברית ואנגלית.

תבליטים מתארים את הצמחייה והממצאים הארכיאולוגיים שנחשפו במקום ביניהם: גת, בור מים ומערות אחסון. ישנם שלטים המסבירים ומתארים את צמחי התבלין, הרוזמרין, האזוב והמרווה. שלטים נוספים מסבירים על אורן ירושלים, שקד, רימון, תאנה וסוכת גפנים. החניון הוקם בסיוע ידידי קק"ל בארה"ב.

איך מגיעים: משער מצפה מודיעין, מכביש מספר 443, לכיוון "דרך החשמל".

יער מודיעין – היער ממוקם צפונית מזרחית ליער בן שמן ומגיע עד לנחל מודיעים. קק"ל הכשירה ביער את דרך הפטרולים שהייתה בשימוש צה"ל עד מלחמת ששת הימים. דרך העפר עוברת בשולי ובתוך היער ומסומנת בצבע ירוק. היא רחבה ונוחה ובצידה מצויים חניוני פיקניק. כשחוצים את היער וצופים לעבר הכפר הערבי מידיה, אפשר להבחין מדרום לו בגבעה גבוהה. זהו תל א-ראס, שהוא מודיעים החשמונאית. ניתן לעלות על הדרך הנופית המסומנת שחור. דרך זו נפרצה לאחר ביצוע גדר ההפרדה ומאפשרת תצפית יפה לאורך הנסיעה לכיוון צפון ומזרח.

איך מגיעים: מכביש 443 כ-850 מטרים ממזרח לכניסה לנאות קדומים הדרך הופכת לשביל עפר וחוזרת לכביש הסלול ליד קברי המכבים.

קברי החשמונאים - מעט לפני קברות המכבים ניצב מבנה אבן שבו על פי המסורת קבור מתתיהו בן יוחנן הכהן הגדול ואביהם של המכבים. סמוך למבנה הוצבה אנדרטה לזכר הנופלים בקרב על משלט 219 במלחמת העצמאות. הדרך ממשיכה אל גבעה קטנה ובראשה שתי שורות של קברים ומערת קבורה קטנה. תשעה קברים חצובים בסלע ולכל אחד מהם שני פירים בתחתיתו. המסורת קושרת את הקברים לבית החשמונאים ולקברי המכבים.

שיח' אל ע'רבאוי - פירוש השם בערבית הוא השיח' המערבי. זהו מבנה בעל כיפה שיש הסבורים שלידו בנה שמעון החשמונאי מצבה לזכר בני משפחתו. לפי סברה זו נקברו במקום זה המכבים.

משלט 219 - סמוך מאד לקבר השיח' ניצב שלט המספר את קורות המשלט בימי מלחמת העצמאות. ב-24 בספטמבר 1948 הותקף המשלט על כוח ערבי גדול, 23 לוחמים נהרגו, שניים היו נעדרים והנותרים נסוגו. תגבורת שהוזעקה למקום באותו יום כבשה בשנית את המשלט.

ביר א-שמי – הוא אתר עתיקות הממוקם סמוך לקצהו הדרום-מזרחי של יער בן שמן. שביל המסומן בצבע כחול מוביל אל בריכת מים עתיקה ואל בקעת הנזירים. בסמוך למערות ניטעה חורשה שנושאת את השם "ערוץ הילדים". בחורשה נשתלו עצי קליטריס, שהם סוג של ברוש, בצורת הספרה 6 שמסמלת את ערוץ הילדים. כשמטפסים מעל מערות הנזירים ניתן לראות את הספרה שהעצים יוצרים. 

בקעת הנזירים - הדרך אל בקעת הנזירים עוברת בין בוסתנים מעובדים של קק"ל ולצדם רועים עדרי כבשים ופרות. מטיילים ברגל ומטפסים אל מתחם מערות החצובות בסלע, ששימשו בתקופה הרומית לקבורה. בתקופה מאוחרת יותר התבודדו במקום נזירים שהותירו על קירות המערות צלבים חקוקים. בסמוך נמצאים בריכת אגירה ועץ שיזף עתיק ומסתורי. המסורת המוסלמית מספרת כי בין ענפיו מסתתר שד ואיש לא מעז לגעת בו לרעה.

תל גמזו - תל גמזו צופן בחובו היסטוריה עתיקה של התיישבות יהודית קדומה ולאחריה תקופה ערבית. ממרומי התל נשקפים נופי לטרון, עמק לוד ובאופק הרצליה. ממזרח נראים בתי העיר מודיעין, ממערב כפר דניאל ומצפון יער בן שמן. פנורמת הנוף מתעצמת עוד יותר בשעות השקיעה והזריחה. על התל גדלים עצי שקד, משוכות צבר עמוסות פרי, שיחי מלוח ואטד. בראש התל ניצבת אנדרטת "מצפה השניים" לזכר שני חיילי הפלוגה הדתית שנפלו במלחמת העצמאות. אל המצפה ניתן להגיע גם דרך מדרגות שניבנו מכיוון היישוב גמזו.

תל חדיד - תל חדיד הוא אתר עתיקות בלב יער בן שמן. התל מוקף בכרם עצי זית שגילם מופלג, ביניהם שיחי צבר פראיים. הכרם מתפרש על פני כ-1,000 דונמים ובין שביליו מצויים שרידי גתות ובתי בד עתיקים. ניתן להבחין על הקרקע בשברי חרסים שמתוארכים לתקופת הברזל. החוקרים משערים כי בתל חדיד הייתה עיר מוקפת חומה עוד מימי יהושע בן נון, שהגיעה לשיא פריחתה בתקופת ממלכת יהודה.

בחפירות ארכיאולוגיות שנערכו התגלתה במקום רצפת פסיפס שבה מתוארת ספינה שטה על מימי הנילוס, עיר מבוצרת, צמחים וחיות על גדות הנהר. הפסיפס הועבר למוזיאון הימי בחיפה. מראש התל תצפית פנורמית אל מרחבי שפלת יהודה, גוש דן ורצועת החוף. בשטח מצויים בוסתנים של עצי שיזף, חרובים, שקדים, תאנים ומעט רימונים. ישנה חלקה של 7 עצי שיזף עתיקים מהגדולים בארץ שניתן להגיע אליהם ברגל או ברכב שטח.

שביל ישראל חוצה את היער, שביל האופניים מים לים (מירושלים לתל אביב) עובר אף הוא ביער בן שמן. ישנם בשטח הרבה מאוד חניוני פיקניק ומתקני שעשועים לילדים. קק"ל מתחזקת את כרם הזיתים לאורך השנים ומוסיפים נטיעות מדי שנה.

איך מגיעים:  לשער תל חדיד ביער בן שמן מגיעים מכביש 444, חצי קילומטר מצפון למחלף בן שמן, לכיוון ראש העין. ברמזור הראשון פונים שמאלה. ברמזור השני פונים שוב שמאלה. כעבור 1.3 ק"מ פונים ימינה לאתר ההנצחה לחיל התחזוקה ולתל חדיד.

בביתן ידידות תאילנד-ישראל. צילום: רונית סבירסקי
ביתן ידידות תאילנד-ישראל. צילום: רונית סבירסקי

שבילי אופניים

בשנים האחרונות הפך יער בן שמן למרכז רכיבת אופניים. מאות רוכבי אופניים מגיעים בכל בוקר לרכב ביער וליהנות מרכיבה בשטח פתוח. קק"ל סיימה בשנה האחרונה להכשיר שני שבילי אופניים ביער באורך כולל של 32 קילומטרים. השבילים המסומנים בצבעים כחול ואדום יוצאים ממצפה מודיעין.


כתיבה: רונית סבירסקי.