יערות הכרמל

הרים וגאיות, נחלים, צוקים וחורש ים תיכוני עבות הפכו את יערות רכס הכרמל למרחב אקולוגי שופע חיים, פריחות צבעוניות, פארקי נופש ואתרי תצפית אל נופים מרהיבים. הכרמל משתרע בין רמת מנשה בדרום, מפרץ חיפה בצפון, הים התיכון במערב ועמק יזרעאל במזרח.  בדצמבר 2010 פרצה בכרמל השריפה הגדולה ביותר בתולדות המדינה שכילתה כ-25 אלף דונם של עצים נטועים וחורש ים תיכוני.  מאז השריפה יערני קק"ל עוקבים בדריכות אחרי התחדשות היער ומהווים גורם מוביל בשיקומו.


תעודת זהות

טיול אופניים ביערות הכרמל. צילום: רונית סבירסקי, ארכיון הצילומים של קק''ל
טיול אופניים ביערות הכרמל. צילום: רונית סבירסקי, ארכיון הצילומים של קק''ל
 • מרחב: צפון.

 

 • אזור גאוגרפי: גליל מערבי - כרמל.

 

 • אתרים מיוחדים ביערות: יער קרן הכרמל ושביל הרקפות, הגשרים התלויים בנשר, יער חוף כרמל, מצפה עופר, פארק אתגרי, שבילי רון, מסלולי אופניים, דרך נוף הכרמל, גן לאומי כרמל, נחל כלח, דלית אל כרמל ועוספיא, מחצבות קדומים, חורשת הארבעים, השבילים המנדטוריים, חניון שער הכרמל, נחלי חיפה, עין הוד.

 

 • אתרים נוספים בסביבה: פורידיס, יקנעם, וואדי מילק, עתלית, נשר.

 

 • איך להגיע? מצפון ומדרום: כביש 672 חוצה את הכרמל לאורכו מצפון לדרום. בדרום הוא מתחבר לכביש פורדיס-יקנעם, דרך וואדי מילק (כביש מס' 70), בצומת אליקים.

  מצפון: אפשר להגיע אליו מהשכונות הדרומיות של חיפה, רמת דניה ואוניברסיטת חיפה. באזור חיפה אפשר גם להתחבר לכביש מכיוון מערב מ"דרך הים" (המשך כביש 672), המתחבר בכניסה הדרומית לחיפה אל כביש החוף.

  ממערב: בכביש העולה מזרחה מצומת אורן (כביש מס' 721), שאליה אפשר להגיע מכביש חיפה-תל אביב (כביש מס' 4), א, מכביש החוף (כביש מס' 2), ירידה במחלף עתלית. זהו כביש נופי נאה, אך צר מאד הדורש ריכוז רב בנהיגה,

  ממזרח: מכביש נשר (כביש מס' 7212), העולה לכרמל דרומית מזרחית מכביש מס' 75, בין צומת יגור לצומת הקריות. זהו כביש מפותל שממנו נשקפים נופים מרהיבי עין.

על היערות

הכרמל משתרע בין רמת מנשה בדרום, מפרץ חיפה בצפון, הים התיכון במערב ועמק יזרעאל במזרח. גבולותיו יוצרים חטיבה עצמאית על פני שטח של  232  קילומטרים רבועים. הרכס מתנשא מעל מימיו התכולים של הים התיכון לגובה של 546 מטרים בנקודת השיא. ממרומי ההר נשקפים נופיו של הכרמל הירוק, יישובי מישור החוף, השדות החקלאיים, מטעי הבננות, בריכות הדגים ובאופק הים הכחול וחופו המפורץ.

בשיר השירים מתפייט המשורר במילים "ראשך עליך ככרמל" (שיר השירים ז' 6). ההר שהיה מושג של יופי, שפע והוד עתיר חורש ירוק, כרמים ועצי פרי נזכר גם בירמיהו "ואביא אתכם אל ארץ הכרמל פריה וטובה"  (ירמיהו ב' 7). יש הגורסים שהשם כרמל הוא חיבור בין המילים כרם-אל.    
 
תצפית מיערות הכרמל. צילום: רונית סבירסקי
תצפית מיערות הכרמל. צילום: רונית סבירסקי.

אקלים וצמחייה

תנאי האקלים באזור הכרמל הם אלה שהפכו אותו לחורש ים תיכוני סבוך. הקירבה לים, האקלים הממוזג והלחות הגבוהה יצרו חורש מפותח שמורכב מאלון מצוי, אלה ארצישראלית, חרוב מצוי ואלת המסטיק. למרגלות העצים התפתחה צמחייה צבעונית וריחנית של קידה שעירה, רתמה קוצנית, לוטם מרווני, לוטם שעיר, מרווה משולשת ואזוב מצוי (הזעתר). השטח המיוער של יערות הכרמל משתרע על פני למעלה מ-80 אלף דונמים שהוכרזו כגן לאומי. מתוכם כ-24 אלף דונמים הם שמורת טבע שמאכלסת כ-670 מינים של צמחים. קרן קימת לישראל נטעה באזור כ-30 אלף דונמים ושילבה בהם חניונים, דרכי נוף ושבילי הליכה למטיילים.

צמחייה סבוכה ביערות הכרמל (צילום: פנינה לבני)
צמחייה סבוכה ביערות הכרמל.  צילום: פנינה לבני.

גיאולוגיה וארכיאולוגיה

מפנה הרכס הפונה אל הים גולש אל מישור החוף. המדרון נוצר בתהליך גיאולוגי שהתרחש לפני מאות אלפי שנים בתקופה שבה פני הים היו גבוהים יותר. גלי הים שהתנפצו אל הרכס מוטטו חלקים ממנו ויצרו נוף מצוקי ומדרונות תלולים.  האזור מאופיין גם בטוף סלע בצבעים שונים של שחור, צהוב וירוק שניתן להבחין בהם כאשר נוסעים בדרך העפר מאזור החוף לכיוון כרם מהר"ל ולבקעת שי"ר.

סלעי הטוף הם תוצאה של התפרצויות  געשיות שהתחוללו מתחת לפני הים. האפר הגעשי עלה מתוך המים וחזר ושקע לתוכם. מכיוון שסלעי הטוף רכים יחסית לסלעי הגיר של הכרמל, הם נסחפו במהירות על ידי מי הגשם ויצרו בקעות – כמו בקעת שי"ר ועמק מהר"ל. ישנם גם סלעים שוניתיים שמורכבים ממאובנים של בעלי חיים ימיים כגון קונכיות ואלמוגים. מחשוף סלע שוניתי מרשים מצוי בתחום שמורת נחל מערות.

בכרמל התגלה רצף התיישבותי מתקופת האדם הקדמון ושרידים מתקופות קדומות נחשפו במערות המצויות בהר. הכרמל משך אליו במשך שנות ההיסטוריה מתיישבים בני דתות שונות: יהודים, דרוזים, נוצרים ומוסלמים. מקדש הבהאיים והגנים המטופחים בחיפה, אתרי הפולחן השונים המוקדשים רובם לאליהו הנביא, איש הכרמל, הופכים את האזור למסע מרתק של טבע והיסטוריה.
 
גומחת קבר עתיקב יערות הכרמל (צילום: אתי אזולאי)
גומחת קבר עתיק ביערות הכרמל.  צילום: אתי אזולאי

ייעור ונטיעות

רוב שטחו של הכרמל מכוסה בעצי חורש וביערות טבעיים. יערות נטע אדם ניטעו בכרמל רק במקומות שבהם הושמד החורש הטבעי לחלוטין. רבים משטחי יער אלה ניטעו על ידי קק"ל לאחר רכישת הקרקע. עיקר היערות ניטעו לאחר קום המדינה, אך פעולות הייעור החלו עוד בימי המנדט הבריטי בשנות ה-20 וה-30 של המאה הקודמת. חלקת יער מתקופה זו מצויה בכביש צומת אליקים-חיפה (כביש מס' 672), בין סימני ק"מ 28 – 29 שם ניטעו עצי אורן הסלע, הניכרים בנופם הכדורי ובזרעי הצנובר שניתנים לאכילה.

פעילות קק"ל בכרמל שונה מפעילותה בחבלי ארץ אחרים. לבד מטיפוח היערות שמחוץ לגן הלאומי ושמורות הטבע, קק"ל מעמידה את משאביה וניסיונה בטיפוח החורש הטבעי ובהכשרתו לקליטת מטיילים. פעילות זו מתבצעת בתיאום עם רשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע. כל פעולה מתבצעת ברגישות ובזהירות כדי לא לפגוע בערכי הטבע והנוף. דרכי נוף נפרצות בדייקנות רבה וכמוהן מעוצבים החניונים ונקודות התצפית. קק"ל הקימה בעבר חניונים רבים בכרמל והעבירה אותם לידי רשות הטבע והגנים, האחראית לתפעולם בשטח שבתחום הגן הלאומי. כיום מצויים בכרמל כ– 30 חניוני פיקניק. בנוסף לכך קק"ל סייעה בהתוויה ובשילוט מסלולי טיול רגליים רבים באזור.

קק"ל פועלת באופן שוטף במניעת שריפות בכרמל וכיבוין. תצפיתנים מיוחדים מטעמה, המתריעים על שריפות, ממוקמים במצפה יער כרמל ובמגדל אוניברסיטת חיפה. היא אחראית גם על שטחי המרעה באזור, המשמשים את עדרי העיזים של הכפרים הדרוזים ואת עדרי הבקר של היישובים היהודים כאחד. רעייה מבוקרת זו מפגינה היטב את אחד מסוגי הדו-קיום הקיימים בטבע: בשבירת רעבונם תורמים העדרים להקטנת סכנת השריפות על ידי סילוק צמחיה סבוכה וחומר דליק אחר המצטבר על הקרקע.
 

נוף מיערות הכרמל (צילום: רונית סבירסקי)
נוף מיערות הכרמל. צילום: רונית סבירסקי.

השריפה הגדולה

ההר הירוק כל ימות השנה הפך ב-2 בדצמבר 2010 להר של אש ותמרות עשן. זו הייתה השריפה הגדולה ביותר בתולדות המדינה. הכרמל בער שלושה ימים ושלושה לילות ועיכל דונם אחרי דונם עד שכילה כ-25 אלף דונם של עצים נטועים וחורש ים תיכוני. 6,000 דונמים מתוך השריפה העצומה הם יער שניטע על ידי קק"ל באזור נחל חיק, בקעת אלון, אזור ניר עציון, נחל בוסתן, השטח הסמוך למלון יערות הכרמל, בית אורן, נחל אורן, הר ערקן והר שוקף.

גזעי עצים שרופים צנחו מלוא קומתם ושכבו ערומים, חלקם הצליחו להישאר זקופים כמו גפרורים מפוחמים. אצטרובלים חרוכים נצמדו בכוח אל הענפים וסרבו להינתק. ריחות המרווה, הזעתר והפטריות שממלאים את היער אחרי הגשם הראשון הפכו לריח עשן כבד שמעיק על הנשימה. כולם חיכו להתאוששות הטבעית, לרגע בו האדמה תחזור לגוונים החומים והניצנים הראשונים יצבעו את השטח בנקודות ירוקות. יערני קק"ל עקבו בדריכות אחרי התחדשות היער.

אחרי השריפה. צילום: רונית סבירסקי, ארכיון הצילומים של קק''ל
אחרי השריפה. צילום: רונית סבירסקי, ארכיון הצילומים של קק''ל

התאוששות ופריחות

לטבע אין זמן לעסוק בטראומות הוא מתאושש מהר וחוזר לחיי השגרה. גזעי העצים שנשרפו חלקית החלו להצמיח עלווה ירוקה, האצטרובלים פיזרו את הזרעים לכל עבר וראשי אורנים זעירים החלו לבצבץ מן האדמה בצפיפות. הטרקטוריסטים והיערנים עבדו בשטח, גזמו, גרפו ופינו גזעים שנפלו, כרתו שאריות מפוחמות, ניסרו גזעים מסוכנים וגרסו אותם לשבבים שישמשו מצע לדרכי יער. הציפורים שוב מצייצות, המרווה ממלאת בריחה את האוויר ואלת המסטיק שבה להצמיח את עליה כשהיא מקיפה בהם את השרידים המפוחמים בעלווה ירוקה. בתוך הרעננות המתחדשת עולה כפורחת הסתוונית ומוכיחה שלטבע יש חוקים משלו ואף שריפה לא תכניע את עלי הכותרת הסגלגלים מלחזור ולפרוח במועדם.

הנזק הגדול ביותר שהתחולל בעקבות השריפה פגע במארג האקולוגי שייחד את הכרמל. נופים ירוקים וצפופים של עצי אורן ירושלים ואלון מצוי כיסו את החלק הצפון-מערבי של הכרמל ואת ערוצי הנחלים ביניהם נחל אורן, נחל כלח ונחל אלון. עצי אורן ירושלים מרשימים בנופם צמחו באזור קיבוץ בית אורן והם אלה שנתנו לישוב את שמו. חלקם עצים עתיקים שגילם מגיע עד מאה שנים. בניגוד לעצים רחבי עלים שיכולים לחדש את צמיחתם מן השורש, אורן שנשרף עד תום אינו מסוגל לחדש את עצמו. בשטח נראים אלון מצוי, אלה ארצישראלית וקטלב שהתאוששו מצוואר השורש ועץ חרוב ששולח ענפים ירוקים על פני האדמה השחורה. ניצנים רדומים שנותרו סמוך לשורש מתחת לפני הקרקע מתעוררים מתרדמתם ומגיחים לאוויר העולם אחרי הגשם. הניצנים מצמיחים ענפים חדשים שעתידים להפוך בעוד מספר שנים לחורש ים תיכוני צעיר. הצמחייה האופיינית ליער מראה גם היא סימני התאוששות מהירים וכך מלבלבים לוטם, מרווה, בר-זית ואשחר.
 
פריחה לאחר השריפה. צילום: רונית סבירסקי, ארכיון הצילומים של קק''ל
פריחה לאחר השריפה. צילום: רונית סבירסקי, ארכיון הצילומים של קק''ל

חידוש טבעי

חידוש יער האורנים מתרחש בהזרעה טבעית שאחריה עקבו יערני קק"ל במהלך השנה מאז השריפה. האצטרובלים נפתחו מעוצמת מכת החום החזקה ופיזרו את זרעיהם לכל עבר. זרעי האורן מגיעים גם למקומות שבהם השריפה כילתה את הכל, נוחתים על האדמה החרוכה ומחכים לגשם. רובם נאכלים על ידי נמלים, חיפושית ורמשים אחרים. אלה שנבטו יצרו כבר באביב הראשון אחרי השריפה מרבד ירוק וצפוף של דשא מחטני. זרעי האורנים יכולים לשרוד אפילו שנה בשטח אם הם לא נאכלים או ניזוקים.

ההזרעה הטבעית של האורנים התרחשה בכל אזורי השריפה, חלק בהצלחה גדולה ובחלקם במידה פחותה. הקליטה הייתה מותנית בתנאי השטח, מפנה דרומי או צפוני, סחיפת קרקע וגשמים. באזור נחל בוסתן אפשר לראות את השתילים הנובטים מציצים תחת כל סלע רענן ויערני קק"ל יפעלו בעתיד כדי לדלל את הצמיחה בהתאם לשטח הנתון. מסלול הטיול באזור נחל בוסתן משקף את כל סוגי ההתאוששות לצד שטחים שלא נפגעו כלל בשריפה. מורדות הרכס שעליו ממוקם קיבוץ ניר עציון נותרו כעדות אילמת למה שהיה פעם יער לתפארת. עוצמת הצבע הירוק העמוק וצפיפות הצמחייה והעצים מביטים אל השטח שנפער כמו פצע בלב הכרמל. יעריות קק"ל (רכבי הכיבוי) שפעלו בשטח הזה בערב השריפה הגדולה הצליחו לעצור את האש בנחל בוסתן וכך הצילו את השטחים הסמוכים לקיבוץ.

שיטות הטיפול בשטחי יער שרופים השתנו עם השנים כתוצאה מצפייה ביערות שהתאוששו באופן טבעי כמעט ללא התערבות ונטיעות חדשות. באזורים שבהם היער מתקשה לחדש את הצמיחה קק"ל נוטעת עצים חדשים. באזור נחל בוסתן מתכננים לטעת על פני 200 דונמים עצי בוסתן ביניהם עצי זית, רימון, שקד וחרוב. עצים אלה יטופלו בשנים הראשונות בהשקיה מבוקרת ושטח הבוסתן הדליל יהווה חיץ בין חלקות היער המחטני כדי לעכב את הבעירה במקרה של שריפה עתידית.

אזור יער נטוע נוסף שנפגע הוא נחל חיק המתפתל בצדו המערבי של רכס הכרמל בכניסה הצפונית לכפר הדרוזי עוספיא. הנחל זורם דרך בקעת אלון ומגיע לנחל אורן. השריפה כילתה אלפי דונמים של עצי אורן, אלון, אלה וקטלב וביניהם בוסתנים של תאנה, שקד ורימון. השריפה שכילתה את העצים והצמחייה לאורך נחל חיק המשיכה דרך ערוץ נחל אורן וטיפסה אל עבר הר ערקן והר שוקף. כיום אפשר לראות בשטח את התאוששות צמחיית הקנה וצמחי המים. עצי האלה, האלון והקטלב שולחים ענפים חדשים מן השורש ואלפי אורנים צעירים מציצים על פני האדמה הלחה מן הגשם ומבשרים לנו שיום אחד יהיה כאן שוב יער לתפארת.
 
מתאוששים מהשריפה. צילום: רונית סבירסקי, ארכיון הצילומים של קק''ל
מתאוששים מהשריפה. צילום: רונית סבירסקי, ארכיון הצילומים של קק''ל

אתרים לביקור ביערות

יער קרן הכרמל ושביל הרקפות
יער קרן הכרמל ממוקם בדרום מזרח הכרמל באזור שבין מנזר "המוחרקה" ברום הכרמל והעיר יקנעם ומחלף אליקים, היער עשיר בצמחיה טבעית מגוונת וביערות נטועים.
אחד האתרים הצבעוניים ביער הוא "שביל הרקפות" שמתחיל מהפינה הצפון-מזרחית של רחבת הברושים לכיוון חניון חורבת חרמש. כ- 200 מטר מתחילת המסלול בצד השמאלי של הדרך ניתן לראות את רחבת הקברים בעלת 6 פתחים מקושתים החצובים בסלע. בכל מערה כמה כוכי קבורה וההשערה היא שזו הייתה אחוזת קבר של אחת המשפחות היהודיות העשירות שגרו באזור. היישוב חורבת חרמש נמצא ממערב לרחבת הקברים.

עוקפים את המערות מימין ומגיעים לחניון. בצל עצי האורן ניצבים שולחנות מעץ המשמשים לפיקניק. מעט צפונית לשביל הקברים נמצאת חלקה שבה ניתן לראות בחודשים נובמבר-דצמבר את פריחת הנרקיסים. ביער ישנן נטיעות חדשות של עצי חורש ים תיכוני ביניהם: אלונים, אלות, כליל החורש ועצי שקד. השביל ממשיך אל מעבה היער לאזור שמתכסה אחרי הגשמים בשלל צבעים של פריחות: רקפות, נרקיסים, תחילת פריחת הכלניות. השביל מתפתל ומוביל בדרך עפר חזרה אל החניון.

ניתן להאריך את הטיול ובמקום לחזור לחניון ממשיכים בשביל הרגלי ומעפילים אל מצפור המוחרקה בעלייה מתונה וקצרה. מגיעים לרחבת תצפית עם ספסלי עץ מול הנוף שהוכשרה על ידי קק"ל. פנורמת הנוף משקיפה אל מנזר המוחרקה (קרן כרמל), עמק יזרעאל, רכסי הגליל התחתון, רמות מנשה, הגלבוע ובימים בהירים תוכלו לראות את פסגת החרמון. חוזרים בשביל הטבעתי ממצפור המוחרקה אל שביל הרקפות המסומן באדום ומשם מערבה אל חניון חרמש.

איך מגיעים: במחלף אליקים (מפגש כבישים 70 עם 672 ) פונים לכיוון דלית אל כרמל (כביש 672), לאחר הטרמפיאדה ישנו שילוט "יער קרן הכרמל- חניון חורבת חרמש". שביל עפר כבוש שמתאים לכל סוגי הרכב מוביל אל חניה ברחבת כורכר.

פארק קק"ל בנשר- הגשרים התלויים
שימו לב: הגשרים התלויים יהיו סגורים לתנועת מבקרים ומטיילים
החל מה-12 בינואר 2015 ועד להודעה חדשה לצורך ביצוע עבודות תחזוקה תקופתיות.
פארק קק"ל בעיר נשר שליד חיפה הוקם על ידי קק"ל בשיתוף עם עירית נשר. בפארק מרחבים ירוקים, מתקני כושר וספורט, שבילי טיול, מצפורי נוף, שולחנות פיקניק שביל מטיילים בתוך צמחייה עשירה ומגוונת ושני גשרים תלויים.

שני הגשרים התלויים עשויים מכבלי פלדה באורך 70 מטרים ומהווים מוקד משיכה למטיילים בפארק. הם נמתחים מעל נחל קטיע ומשמשים מעבר בין שתי גדות הנחל. חציית הגשרים משתלבת בשביל המטיילים העובר בערוץ נחל קטיע שהוא נחל אכזב לבד מתקופות גשומות בעונת החורף. המסלול יוצא מן החניון המשולט, מתפתל בתוך חורשת אורנים ויורד אל אפיק הנחל. חולפים בדרך על פני חורש טבעי, אלון מצוי, אלה ארץ ישראלית וקטלבים. חוצים מעל גשר אבן וממשיכים לחלקו התחתון של הנחל. כמה מדרגות עץ מובילות לחורש ים-תיכוני ובו ספסלי מנוחה ותצפיות נוף. כמה מאות מטרים מערבה מגיעים אל הגשר התלוי. תלויים בין שמים לארץ מעל צמרות העצים עוברים על גשר צר מאד ומתנדנד. מומלץ לעלות עליו בקבוצות קטנות. מסלול מסומן ממשיך בתוך החורש דרך גשר תלוי נוסף ומגיע עד לחניון.

איך מגיעים: מכביש נשר לכיוון אוניברסיטת חיפה ולרמות יצחק משם על פי שילוט "פארק קק"ל" פונים לרחוב החרוב ומשם לפארק נשר.

יער חוף כרמל ומצפה עופר
יער חוף כרמל, הידוע גם כיער עופר משתרע על פני כ- 10,000 דונמים במורדותיו המערביים של הכרמל. המיקום המרכזי שלו, הנופים, הנגישות, מסלולי האופניים, אתרי הנופש, החניונים ומסלולי הטיול המוצלים הופכים אותו ליעד מועדף. כחלק ממדיניות שדרוג הבילוי והנופש ביערות קק"ל היא יוזמת ויוצרת אטרקציות חדשות בלב היער.
 
יער עופר. צילום: רונית סבירסקי, ארכיון הצילומים של קק''ל
יער עופר. צילום: רונית סבירסקי, ארכיון הצילומים של קק''ל

פארק אתגרי
הפרויקט האחרון שעמלו עליו כעשר שנים, הוא פארק נופש פעיל "ים כרמל", שנחנך בספטמבר 2011 ביער עופר. המבנה הטופוגרפי של המקום מתאים למגלשות ולאומגות, המגלשה עוברת בין עצי היער, חניון יער צמוד לפארק החדש וממגדל התצפית ניתן לערוך תצפיות נוף פנורמיות על שפלת החוף ונופי הכרמל. הרים שופעי ירק, וואדיות, מצוקים ושפע של ציפורים וחיות בר.

מתחם "ים כרמל" מתחיל בדרך כורכר שמשתלבת בנוף הטבעי ומגיעה למגרש חנייה נוח ונגיש. רחבה מרוצפת וגדולה מובילה אל מדרגות עץ רחבות ומהן לדק ענק שבצדו הימני מרפסת נוף תחומה בגדר ירוקה. מכל עבר נשקפים מימי הים הכחולים, גווניו הירוקים של היער ומסביב נשמע ציוץ הציפורים והשקט של הטבע. למרגלות המעקה ממוקם הפארק ובו מרחב ענק עם מסלול אבוב יבש בצבוע בגוונים של ירוק וכתום, אומגה שנמתחת לאורך 100 מטרים. מגדל גבוה שבכל אחת מקומותיו ישנה אטרקציה אחרת: סנפלינג, קיר טיפוס, מסלול של ארבעה גשרי חבלים תלויים בין שמיים לארץ בגובה 10 מטרים למאותגרי אדרנלין.

מן העבר השני ניצב מגדל התצפית ולמרגלותיו אמפי גדול שמכיל 500 מקומות ישיבה ובמה גדולה מעוצבת מדק עץ חום כהה שמשתלב בצבעי הטבע המקיף אותו. מספר מדרגות מובילות מן האמפי אל חלל גדול ומואר מוקף חלונות זכוכית שמכניס אל תוכו את הנוף והירוק של היער. החדר מחולק לשניים אחד משמש להרצאות וכנסים והשני הוא בית קפה קטן שעוצב בריהוט המשלב מודרני עם עתיק בסגנון וינטאג'.
 
מגדל התצפית ופיקוח על השריפות
במרבית חודשי השנה מתכסה האזור בפריחה, בעיקר בחודשי החורף כשמרבדי רקפות וכלניות מרפדים את האדמה. ישנם גם לוטם, קידה שעירה, נרקיסים ומיני סחלבים. מצפה יער חוף כרמל ניצב בשיאו של הרכס ובלבו מגדל התצפית של קק"ל ששולט על האזור. מן המגדל נשקפים נופי הכרמל, יישובי מישור החוף, חלקות חקלאיות, מטעי בננות ובריכות דגים, כשבאופק נשקפים מימיו הכחולים של הים התיכון וחופיו המפורצים. מגדל התצפית היערני הוקם על ידי קרן קימת לישראל בשנות ה-60 בסיוע הקהילה האוסטרלית. המגדל משמש כאמצעי לאיתור שריפות בשטחי היער והחורש הגדולים באזור. בעונת הקיץ מפעילה קק"ל בכל ימות השבוע מערך של תצפיות, כבאיות וצוותי כוננות, למניעת שריפות וכיבוי דלקות. גרם מדרגות מוביל אל מרפסת התצפית החולשת על
נוף פנורמי: מרכס הכרמל, דליית אל כרמל ועד זיכרון יעקב, מישור החוף, עתלית, חוף דור והבונים בעוד יערות האורנים פרושים למרגלות המגדל. ביער מצויים שפע של חניוני פיקניק, ספסלים מול הנוף, מתקני משחקים, שבילי הליכה ועמדות שתייה.

שבילי רון
באחת מחלקות היער הוותיקות הוכשרו שבילי הליכה בטבע שקיבלו את השם "שבילי רון". שבילים אלה וחניון מרכזי מנציחים את זכרם של אל"מ (מיל') אביאל רון ושני ילדיו, עופר וענת שנהרגו בפיגוע של מחבל מתאבד במסעדת "מצה" בחיפה ב-31 במרס 2002. אביאל רון ז"ל היה ממפתחי טנק המרכבה וזוכה פרס בטחון ישראל לשנת תשנ"ב. לפני מותו ניהל את המרכז למיפוי ישראל (מפ"י). החניון נמצא בחורבת כביר צפונית-מערבית לכרם מהר"ל והוקם ביוזמת האם והרעיה כרמית.

מסלולי אופניים
ביער סומנו ארבעה מסלולי אופניים בדרגות קושי שונות המשתלבים אלה באלה. ניתן לבחור באחד מהם או לשלב ביניהם ולרכב בדרכי היער המוצלות. אחד המסלולים המתאימים לטיול משפחתי בדרגת קושי קלה הוא מסלול מספר 2 המסומן במפת השטח בצבע ירוק ואורכו 8 קילומטרים. המסלול עובר בדרך עפר מישורית ברובה וניתן לרכב לאורכה כשעתיים עד שלוש שעות. נקודת היציאה מחניון אטאטורק בסמוך למרכז "מירב" ומשם אל לבו של יער עופר. במהלך הרכיבה צופים בנופים מגוונים ובשבילי יער צרים, בין ברושים, אורנים ושיחים. בהמשך הדרך מגיעים אל מבנה ארכיאולוגי של קבר שיח' דנון, שהיה אחד מהחיילים המצריים שנלחמו נגד הצלבנים באזור, נהרג ונקבר בתחתית הגבעה. לאורך המסלול ניתן לצפות בבעלי-חיים ביניהם: צבאים, שועלים, ציפורי שיר, נמיות ותנים. בהמשך המסלול ממוקמת נקודת תצפית לעבר הים ואם מגיעים אליה בשעת שקיעה כדאי לעצור ולראות את השמיים נצבעים באדום.

איך מגיעים: נוסעים בכביש 4, בצומת פורדיס פונים צפונה לכיוון כביש 7021 המוביל ליישובים עופר וכרם מהר"ל ועל פי השילוט למצפה עופר.

דרך נוף הכרמל
קק"ל פרצה תוואי חדש של דרך עפר באורך של כ– 25 קילומטרים המתאימה לרכבי שטח וכלי רכב גבוהים. לאורך הדרך נשקפים נופים מרהיבים של עמק יזרעאל והרי הגליל. לצד הדרך הקימה קק"ל חניוני פיקניק רבים. תוואי הדרך עובר מכביש נשר עד למנזר הכרמליתים (המוחרקה). באזור המוחרקה, על פי המסורת, אליהו הנביא הוכיח לעם כי הוא נביא אמת, בעוד שנביאי הבעל הם נביאי שקר. ממרפסת המנזר נשקפת תצפית נוף מרשימה. (הכניסה למנזר כרוכה בתשלום סמלי).

חניוני יער חוף כרמל
מול הכניסה לישוב צרופה על כביש ארבע קק"ל הכשירה דרך נוף ליער חוף כרמל. בכניסה לדרך הנוף הוקם חניון אתאטורק. על תוואי הדרך מזרחה לכיוון כרם מהר"ל קק"ל הקימה חניונים רבים ומצפורים: חניון מגדל עופר, חניון הצומת, חניון השלוחה, חניון הסוסים וחניון שבילי רון.

מנוחת המטיילים ביערות הכרמל (צילום: אתי אזולאי)
מנוחת המטיילים ביערות הכרמל (צילום: אתי אזולאי)

גן לאומי כרמל
הכרמל העליון הוכרז כגן לאומי והוקמו בו חניוני דרך רבים לרווחת המטיילים. בין אתרי התיירות הבולטים שבו:

חי בר כרמל - שמורה זואולוגית שבה מגדלים את כבש הבר, עז הבר והיחמור במגמה לשחרר ולהשיב בעלי חיים אלה אל הטבע באזור (הכניסה בתשלום).

שמורת נחל מערות - שמורת טבע שבה מודגם, באמצעות מופע אור-קולי באחת המערות, אורח החיים של האדם הקדמון בכרמל. מסלול הטיול עובר במערות ששימשו את האדם הקדמון למגורים (הכניסה בתשלום).

נחל כלח ("שוויצריה הקטנה") - אזור בו מרוכזים מסלולי טיול רגליים וחניוני פיקניק באחד האתרים היפים של רכס יערות הכרמל.

דלית אל כרמל ועוספיא - ישובים דרוזיים בלב יערות ירוקים המושכים אליהם מבקרים רבים ומציעים מסעדות עממיות, מזכרות וחפצי פולקלור ציוריים.

מחצבות קדומים - מחצבות אבן מתקופה הביזנטית מצויות בצד הכביש עתלית-בית אורן, כקילומטר אחד מדרום למסעף בית אורן. דרגשי האבן יוצרים מראה ייחודי, יחד עם מערות הקבורה שבקצה המזרחי של האתר.

חורשת הארבעים - שמורת טבע קטנה הנמצאת כחצי קילומטר מדרום לאוניברסיטת חיפה. בתחום השמורה צומחים עצי אלון מצוי גדולים ומרשימים.

"השבילים המנדטוריים" - קק"ל פרצה מערכת רחבה של שבילים נטושים, שכוסו בחורש והיו בשימוש בתקופת המנדט הבריטי. רוב השבילים נמצאים בסביבות "דרך נוף הכרמל". שביל יפה במיוחד יורד לכיוון קיבוץ יגור.

חניון שער הכרמל - חניון גדול ביער נטוע המעורב בחורש טבעי. מעט מצפון לצומת אליקים. בתחום החניון נמצאות מערות קבורה מעניינות. הקק"ל מפעילה במקום תחנת מידע ופיתחה דרך נוף הממשיכה מהחניון צפונה לכיוון חרבת חרמש שם הוקם חניון קטן ובמקום נצפים מרבדי רקפות יפים בחורף. משם ממשיך שביל העולה למצפור קרן הכרמל הצופה לכיוון יקנעם ועמק יזרעאל.

נחלי חיפה - בתחום העיר חיפה מצויים נחלים אחדים ביניהם נחל לוטם ונחל שיח ולגדותיהם צמחיה ים תיכונית עשירה, חיות בר, אתרים ארכיאולוגיים ומעיינות. קק"ל טיפחה את השטחים הסמוכים לנחלים ופרצה לאורכם שבילי הליכה נוחים.

עין הוד - כפר אמנים ציורי ובו מוזיאון המציג מיצירותיהם.

 ***

כתיבה וצילומים: רונית סבירסקי