שביל אופניים מעלה נחל אלכסנדר

 • בינונית
 • 27 ק"מ
 • לפי אזור

  מרכז
 • נגד כיוון השעון
 • כל השנה
רכיבה בסינגל סובב מעלה נחל אלכסנדר. צילום: אילן שחם, ארכיון הצילומים של קק"ל
 • סוג המסלול

צוות קק"ל החל בעבודות טיפול יערני ביער צור נתן. העבודות יחלו באזור המחצבה וימשכו לאזור צור יצחק, כוכב יאיר וליד קיבוץ אייל. חלק מהעבודות יבוצעו בסמוך לשביל אופניים מעלה נחל אלכסנדר. העבודות ימשכו כחצי שנה. אין סגירה של השטח, אולם הציבור מתבקש להישמע להוראות העובדים באתרי העבודה.

05.05.2024
שביל  אופניים מודולרי המספק רכיבה איכותית לרוכבים מתחילים ומתקדמים כאחד, בשילוב פריחה משגעת ונופים מרהיבים, וכל זאת במרחק קצרצר מהמרכז והשרון.

שביל  משובח בין ישובים אך בלב הטבע, בין פריחה משגעת למטעים ולנופים מרהיבים.

הוראות הגעה

מבואה ראשית – במתחם פז בכניסה לכוכב יאיר. מכביש 6 יורדים במחלף אייל ל-551 בכיוון מזרח, פונים שמאלה לכביש 444 ולאחר 2 ק"מ פונים ימינה לכיוון כוכב יאיר. בכיכר הראשונה עושים סיבוב פרסה ואז פונים ימינה לתחנת הדלק ומיד שוב ימינה למתחם החנויות. מתעקלים עם הכביש שמאלה ואז ישר לחניית העפר, בקצה הצפון מערבי של המתחם.

מבואה פנימית כוכב יאיר – המבואה נמצאת סמוך לרחוב הגלעד 46 בכוכב יאיר.

מבואת סלעית – מכביש 444 נפנה מזרחה לכביש 5533, נעבור את צור יצחק וצור נתן ונמשיך לכיוון סלעית. רגע לפני סלעית עצמה נפנה ימינה ברחוב העוצמה ולאחר כ-300 מ' נפנה ימינה לכיוון מצפה הדר, שם נחנה.

מבואת צור יצחק – מכביש 444 נפנה מזרחה לכביש 5533 ולצור יצחק. בככר הראשונה נמשיך ימינה, בככר השניה נמשיך ישר ולאחר כ-200 מ' נחנה מצד ימין.

תיאור המסלול

שביל מעלה נחל אלכסנדר מורכב משלוש טבעות השזורות זו בזו ומאפשרות לכל רוכב ורוכבת למצוא את מקומם ואת הטבעת או השילוב המתאימים ליכולתם ולרצונם באותו יום. ניתן להגיע לכאן מספר פעמים ובכל פעם לרכוב מסלול שונה לחלוטין.

מיקומו של השביל בשולי השרון נותן אופציית רכיבה נהדרת לרוכבי האזור החוסכת נסיעות ארוכות דרומה או צפונה, ומאפשרת רכיבה בעליות ואל מול הנופים ההרריים החסרים במישור החוף השטוח, דרך יערות וחורש טבעי, טרסות ומבנים עתיקים.

השביל נבנה כך שהוא נושק למספר יישובים, אך באורח פלא כמעט לכל אורכו אנחנו מרגישים שאנחנו מוקפים בטבע הסובב אותנו (נו טוב, לא באמת אורח פלא אלא פרי תכנון מצוין של אדריכל השביל, ארז לוטן).

הטבעת הראשונה צמודה לכוכב יאיר והיא מתאימה גם לרוכבים מתחילים ולמשפחות – 15 ק"מ של שביל זורם וכיפי ללא עליות וירידות משמעותיות, אבל עם שלל חוויות – יערות קסומים עם פריחה מרשימה משולבים במטעים וגם שטחים פתוחים סביב ערוץ נחל אלכסדנר בהם הנוף נפתח למרחקים.

הטבעת השנייה מטפסת מנחל אלכסנדר צפונה, אל השלוחה עליה יושבות צור נתן וצור יצחק ומוסיפה לרכיבה נופח של עליות שמתחילות קצת לאתגר, נוף מרהיב שנפתח לכל השרון ומישור החוף, וירידות משגעות רצופות סוויצ'בקים בנויים למשעי.

הטבעת השלישית מטפסת לכיוון מצפה הדר גולדין בסלעית, ומוסיפה עוד הרבה מהטוב הזה – עליות פותחות ריאות, נופים מרחיבי אישונים וירידות מעוררות שאגות שמחה וגיל.

רכיבה בטבעת הראשונה תתן לנו כאמור מסלול יחסית קצר ונוח לכל רוכב ורוכבת. מכיוון שהוא משיק לעצמו בכמה נקודות, קל מאוד לקצר אותו אפילו יותר אם רוצים.

הוספה של הטבעת השנייה תיתן לנו את המסלול הבינוני, והוספה של הטבעת השלישית תספק לנו 27 ק"מ של רכיבה איכותית במיוחד.

ניתן גם לרכב את הטבעת השנייה בלבד, דרך מבואת צור יצחק, או השלישית בלבד, דרך מבואת סלעית. בקיצור, יש לכם יופי של משחק לגו להרכבת מסלול כרצונכם.

פרטי המסלול

המסלול הקצר – אורך 14.5 ק"מ, גובה מצטבר 100 מ', רמת רכיבה קלה.
המסלול הבינוני - אורך 20 ק"מ, גובה מצטבר 270 מ', רמת רכיבה בינונית.
המסלול הארוך - אורך 27 ק"מ, גובה מצטבר 400 מ', רמת רכיבה בינונית.

השביל מסומן בשטח על ידי "טיפות" עם רוכב אופניים בתוכן על רקע צהוב, כאשר השפיץ של הטיפה מצביע על כיוון התנועה. בטבעת הראשונה צבע רוכב האופניים והעיגול סביבו על השלט הוא כחול.

בטבעת השנייה והשלישית צבע רוכב האופניים והעיגול סביבו על השלט הוא אדום.

הרכיבה היא אך ורק בכיוון המסומן – נגד כיוון השעון.

סיפור דרך

מבואה ראשית – בדופן המערבית של מגרש החניה (משמאל לשלט המבואה) נבחין בכניסה לשביל ונתחיל ברכיבה. הקילומטרים הראשונים של הרכיבה עוברים בחורש ובמטעים ממערב לכוכב יאיר, עם מגוון של פריחה מרהיבה, לפי העונה – כלניות, רקפות, נרקיסים ועוד.

כ-3.8 ק"מ מתחילת הרכיבה, השביל יוצא לקטע קצרצר ברחוב ביישוב. בנקודה זו מתחבר מי שמתחיל את הרכיבה במבואה פנימית כוכב יאיר.
 
אנחנו ממשיכים אל חלקת יער מקסימה, המטופחת על ידי הקהילה המקומית, בהדרכת קק"ל, ותוכו גבעה קטנה ועליה שרידי יישוב עתיק – חורבת אל מזרעה (לסיור בעתיקות יש לרדת מהאופניים ולעלות על הגבעה). בשולי היער הקהילתי גם מקבץ טבעי קסום של עצי אלון תבור.

מכאן השביל תופס אזימוט מזרחה, לאורך העמק של נחל אלכסנדר, מפלרטט בין החורש לבין המטעים המאכלסים את העמק הפורה, עד למפגש עם ה"עץ הבודד" – עץ זית גבוה הניצב על פיסת אדמה מוגבהת מן הערוץ העובר למרגלותיו, ומהווה נקודת עצירה מקסימה.

מיד לאחר העץ נראה פיצול בשביל –

למסלול הקצר נפנה שמאלה עם הסימון הכחול, לדאבל עליו נרכב מערבה כ-2.1 ק"מ עד לחיבור עם המשך המסלול על ידי פניה שמאלה לתוך השביל. (המשך התיאור למטה)

למסלול הבינוני והארוך נפנה ימינה עם הסימון האדום לטיפוס מתון בעמק, שיהפוך לטיפוס עצבני אל מחוץ לעמק, במעלה נחל סלעית, שיהפוך שוב למתון יותר ויביא אותנו, כ-1.8 ק"מ אחרי העץ הבודד, לנקודת פיצול נוספת.

למסלול הבינוני נפנה שמאלה עם סימון אדום. לאחר טיפוס קצרצר ניפגוש  את המשך השביל הארוך ונמשיך איתו מערבה (המשך התיאור למטה).

למסלול הארוך נמשיך ישר בשביל, שבמהרה חוצה את נחל סלעית וממשיך בטיפוס ארוך ומרתק לאורך שלוחת דרדר, כשהנופים הנפרשים למרגלותינו מקלים במעט על שרירנו הדואבים ומספקים חמצן לריאותינו. כ- 2 ק"מ לאחר הפיצול, השביל פוגש דרך עפר, כאן מומלץ לסטות שמאלה בעליה קצרה אל מטע קטן ובו בור מים (ביר אל חדב) ותצפית נהדרת אל נופי השומרון והשרון. מקום מצוין להפסקת קפה.

לאחר ההפסקה נחזור אל השביל ונמשיך בטיפוס מזרחה עד שלבסוף נגיח אל דרך כורכר רחבה.

השביל ממשיך כאן שמאלה, אבל רצוי לפנות ימינה ואז שמאלה לשביל הסלול המטפס אל ראש הגבעה ואל מצפה הדר. תצפית מרשימה זו, בגובה 263 מ' מעל פני הים, נבנתה לזכרו של הדר גולדין, שנפל במבצע צוק איתן בעזה ב-2015. במקום נמצא מסבירנים קוליים המספרים לנו מה אנו רואים מן התצפית, ופסלים לזכרו של הדר.

מכאן מתחיל את הרכיבה מי שחנה במבואת סלעית. נרכב מערבה על דרך הכורכר למשך כקילומטר, עד שהשביל יורד שמאלה לירידה משגעת עם סוויצ'בקים מהירים שאוחזים את הגלגלים ומשגרים אותנו להמשך השביל, בלב צמחיה יפיפיה. ימין ושמאל, ימין ושמאל, ממשיכים בטיסה לאורך ערוץ נחל סלעית שהופכת לרכיבה יחסית מישורית על צלע ההר שפוגשת את השביל, שמגיע מלמטה, משמאל.

כאן מתחבר חזרה מי שרוכב את המסלול הבינוני. לאחר עליה קצרה נוספת אנחנו חוזרים ל"חמש דקות גן-עדן" על צלע ההר מדרום לצור נתן. הנוף שנפתח לנו שוב כואב בעיניים, אבל המבט שלנו מפוקס על השביל הצר הגולש בכיף מטורף לאורך השלוחה. כשאדרנלין עדיין גועש בדמנו נרכב בעלייה קצרה שתביא אותנו אל מבואת צור יצחק. אם חניתם כאן, זה המקום בו אתם מצטרפים לכיף.

והכיף לא מאחר להגיע, כשאנחנו ממשיכים מערבה בירידה מתונה ומענגת במיוחד המסתיימת כעבור כ- 1.3 ק"מ ממבואת צור יצחק, בפניה חדה שמאלה. מומלץ להמשיך טיפה הלאה ושמאלה על דרך המובילה אותנו לתצפית יפיפייה נוספת, מעל מחצבה עתיקה, בתוכה ניצבת בריכת מים.

נחזור לשביל, ואולי נתאכזב מעט לגלות שאנחנו במגמת עלייה, אך במהרה נגלה שאנחנו שוב טסים בין עצים ובין סלעים עד שננחת במטע בעמק.

נחצה את המטע, נמשיך מעט שמאלה, ולאחר הפניה ימינה לחציית נחל אלכסנדר, נגיע למפגש עם הדרך המגיעה מהמסלול הקצר המתחבר כאן חזרה. עייפים אך מרוצים נכנס חזרה לשביל, העובר שוב ביער צמוד הדופן ליישוב, הממשיך לאורך קווי המתאר של כוכב יאיר, במקביל לחלקו הראשון של השביל, ולפעמים אפילו חוצה אותו, מבלי שממש נשים לב. נרכב בכיף בין העצים, לפרחים ולמטעים, ובמהרה נגלה את עצמנו חזרה במבואה הראשית.

אם התחלתם את הרכיבה באחת המבואות האחרות, דלגו לתחילת תיאור המסלול, והמשיכו משם.

לפני שיוצאים לדרך

תמיד לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל
בטלפון 1-800-350-550, בשינויים הרלוונטיים למסלול.

הגדרת רמת הרכיבה הנדרשת לצליחת המסלול היא לא אחת עניין סובייקטיבי ונתונה לפרשנות אישית, אנו ממליצים בכל מקרה לכל רוכב, בכל רמה, לנקוט משנה זהירות, להימנע מלקיחת סיכונים מיותרים ובכל עת לדאוג להצטייד בכל אמצעי המיגון והבטיחות הדרושים.

עשר הדברות לרכיבה נכונה:

 1. השתמשו בשביל המסומן על ידי קרן קימת לישראל או הוועדה לשבילי ישראל.
 2. אל תגרמו נזק לערכי הטבע ובכלל זה לצמחייה ולבעלי החיים.
 3. התחשבו במשתמשים אחרים בשביל.
 4. שמרו על הניקיון. קחו את האשפה עמכם.
 5. האחריות לשלומכם בזמן הטיול חלה עליכם. אל תסכנו את עצמכם ואת המטיילים האחרים.
 6. התאימו את הרכיבה לתנאי השטח ומזג האוויר.
 7. קטעים קשים למעבר באופניים יש לעבור ברגל.
 8. הצטיידו בכמות מים נאותה ובציוד הבטיחות המתאים לרכיבה.
 9. הצטיידו באמצעי קשר.
 10. תמיד יידעו מישהו בבית לאן פניכם מועדות ומתי חזרתכם המשוערת.

אבני דרך במסלול

 • גבעת הכלניות
 • חרבת אל מזרעה
 • שדרת האלונים
 • העץ הבודד
 • ביר אל חדב
 • מצפה הדר

מידע כללי נוסף

קרדיטים:
כתב וצילם: אילן שחם
פורסם בתאריך 1.2.2024

אלפי ק"מ של רכיבת שטח בעשרות מסלולים המתאימים לכל גיל ולכל רמות הרכיבה

מפת גוגל