סיכום השריפות: אלפי דונמים נשרפו ביערות המרכז

כ-2,200 דונם נשרפו ביער בן שמן, כ-15% משטח היער, וכ-1,000 דונם ביערות הראל וצרעה-הנשיא. יו"ר קק"ל: "גאה במסירות של לוחמי האש ועובדי קק"ל".

ערני קרן קימת לישראל מסכמים את נזקי השריפות של השבוע האחרון, שנאמדים בכ-2,200 דונמים שטח יער שנשרף כליל ביער בן שמן, המהווים מעל 15% מהיער, וכ-1,000 דונמים שנשרפו ביערות צרעה-הנשיא והראל. זאת בנוסף לאלפי דונמים שנשרפו במהלך השבוע האחרון ביערות נוספים במרחב מרכז: אשתאול, תרום, אלעד ונחשונים.

מראה עצוב של יער בן שמן לאחר השריפה. צילום: אורי שמואלי

השבוע האחרון היה שבוע מאתגר ואינטנסיבי במיוחד עבור יערני קק"ל. מנהל אזור שפלה וחוף בקק"ל גלעד מסטאי, שיחד עם צוותי קק"ל לחמו באש במשך שלושה ימים ברציפות, מספר: "ברביעי האחרון פעלו יערני קק"ל בכל אזורי היערות, ובעיקר סביב יישובים הגובלים ביער, בפירוק ובכיבוי מדורות, לאור פרסום הצו של רשות הכיבוי האוסר הבערת אש בשדות וביערות. יערני קק"ל פעלו לאורך כל הלילה ושמרו על היערות מפני הבערת אש. ביום חמישי בבוקר גרמו מדורות שהודלקו בתוך תחום העיר אלעד לשריפה שפלשה אל יער נחשונים, ובמאמץ רב בלמו עובדי קק"ל, בתגבור כוחות כיבוי פתח תקווה, את התפשטות האש לכיוון קיבוץ נחשונים".

בכך לא הסתיימו האירועים. השרב הכבד הפתיע לא רק את מי שציפו למדורות, אלא גם בתקלות חשמל שגרמו לשריפת יער גדולה באזור יערות צרעה-הנשיא והראל, שבה ניזוק קשות קיבוץ הראל ורבים מבתיו נשרפו.

גלעד מסטאי מתאר: "כוחות קק"ל ממרחב מרכז פעלו יחד עם כוחות כיבוי מכל הארץ ביערות צרעה-הנשיא והראל, יחד עם סיוע של פיקוד העורף וכבאיות מיוחדות של קק"ל המותאמות לכניסה לתוך היערות. רק לקראת ערב הושגה שליטה בשריפה ולאחר מכן נשארו כוחות קק"ל באזור במשך יומיים לכיבוי התלקחויות שפרצו מעת לעת".

בעוד צוותי קק"ל עסוקים בשריפה ביער צרעה-הנשיא, פרצה שריפה ביער בן שמן, סמוך ליישוב מבוא מודיעים. קק"ל, באמצעות רועה בקר שפועל עבורה, זיהתה את השריפה ופעלה מיד עם כוחות הכיבוי לבלימתה.

לוחם אש של קק"ל ביער תרום. צילום: יערן קק"ל רפאל ביטון

מסטאי: "תנאי מזג האוויר הקיצוניים ששררו גרמו לשריפת ענק בממדים שטרם נראו ביער בן שמן, ולקצב התקדמות אש גבוה במיוחד. השריפה הגיעה למבוא מודיעים ושרפה את היישוב ואת היערות סביב, ואף דילגה מעבר לכביש 443 אל האזור הצפוני של יער בן שמן. במקום פעלו כוחות כיבוי מכל הארץ, כבאיות קק"ל שהובאו מהצפון, עובדי קק"ל, כוחות הביטחון, מטוסי כיבוי וחיילי פיקוד העורף, בסיוע של רשות הטבע והגנים והסיירת הירוקה, ותוך מאמץ גדול, שנמשך לתוך הלילה והיום למחרת, עצרו את התפשטות האש, עד לכיבוי סופי. מאמץ רב הושקע למניעת התפשטות האש לאזור המערבי של יער בן שמן, שם ביססה קק"ל קו הגנה ובכך שמרה על אזורי הנופש האינטנסיביים של היער".

מקק"ל נמסר כי השריפה פגעה לא רק בצמחייה ובעצים, אלא גם בבעלי החיים. קינון של ציפורים נשרף, זוחלים ובעלי חיים קטנים ואיטיים לא הצליחו להימלט מהשריפה ונשרפו. חלק מהתנים, הצבועים והצבאים הצליחו להימלט, אולם אחרים נשרפו אף הם.

מנהל מרחב מרכז בקק"ל חיים מסינג: "אירועי השבוע האחרון הזכירו לכולנו כי נדרשת משמעת עצמית ואחריות משותפת של כל אזרחי המדינה על מנת לשמר את השטחים הפתוחים ואת יערות קק"ל עליהם אנו עמלים כל השנה. באירועים אלה לא היינו רחוקים מלאבד את היערות המרכזיים ביותר במדינת ישראל - בן שמן, צרעה-הנשיא ואשתאול. כוחות קק"ל, יחד עם כוחות הכיבוי, פעלו כ-60 שעות ברציפות עד להשגת שליטה מוחלטת באש, מהטיפול במדורות ל"ג בעומר ועד לסיום השריפה ביער בן שמן. גם ברגעים אלה כוחות כיבוי וצוותי קק"ל פועלים למניעת התחדשויות לבעירות תת-קרקעיות של שורשים ומקריסת עצים וגצים שעפים, לכן הציבור מתבקש שלא להגיע לשטחים השרופים ולהניח לצוותים המקצועיים לבצע את עבודתם".

יו"ר קק"ל, דניאל עטר: "אני גאה בלוחמי האש ובעובדי קק"ל המסורים, שזיהו מיד את מוקדי האש, וכבר בתחילתם התייצבו ביערות לסייע בכיבוי השריפות, במאמצי הצלת בעלי חיים ובחילוץ תושבים מבתיהם. מיער בן שמן, דרך יערות ירושלים, אכסאל, מבוא מודיעים, בית עזרא, יכיני, שחר, עוטף עזה, בארי וכרמיה, ובכל מקום בו נדרשו לסייע, צוותי קק"ל הראשונים להתייצב למען שמירת היערות".

בקק"ל מעריכים כי כחלק מתהליך השיקום יבוצעו נטיעות בהתאם לתנאי השטח, במהלך השנתיים מסיום השריפות. באזורים אחרים תפעל קק"ל לשיקום השטח באמצעות ממשק טבעי שבו מעודדים ומטפחים את נבטי האורנים ופועלים בפעולות ממשקיות ארוכות טווח עד התבססות היער, פעולה הנמשכת בין 15 ל-20 שנים.

קירות הנצחה שרופים ביער בן שמן. צילום: אורי שמואלי