תכנית יער וממשק אקולוגי ארוך טווח
קק"ל רואה חשיבות רבה בהכנת תכניות יער וממשק ארוך טווח ליערות שבניהולה. הכנת תוכניות אב ומימשק נוספות לפי עקרונות המתווה שהוכן, יסייע לניהול מקרקעי הייעור באופן הטוב ביותר תוך שמירה על עקרונות ניהול יער בר-קיימא וניהול מכוון מטרה ואספקת שרותי מערכת אקולוגית מוגדרים.
 • יער הקדושים כמודל להכנת תוכנית יער וממשק אקולוגי ארוך טווח

  יער הקדושים שבהרי יהודה, המשתרע על פני כ-25,000 דונם, מהווה אתגר תכנוני וממשקי בשל מורכבותו הנופית, ההיסטורית והאקולוגית. שלבי הכנת תכנית האב ליער כללו הגדרת גבולות התכנון וניתוח השטח המאפשרים לימוד מעמיק של שלל מרכיבי השטח, ובהמשך הגדרת החזון ועקרונות התכנון והניהול הכלליים ליער.
  מידע נוסף
 • יער ביריה

  יער ביריה הוא יער גדול ומרכזי במרחב צפון של קק"ל, "ספינת הדגל" של יערות הגליל ומשאב גדול ורב ערך ברמה הארצית. במהותו, היער הוא גוש גדול ורציף של יער מחטני גבוה, תת-יער של שיחים, בני שיח, עשבוניים וכן מיני עצים רחבי עלים אחדים אופייניים לאזור, היוצרים מגוון מינים עשיר, בכללם נדירים
  מידע נוסף
 • יערות גוש השרון

  יערות השרון מהווים חוליה היסטורית-גיאוגרפית ייחודית המשמרת חלק מהנוף של יער השרון ההיסטורי, מספקת שירותי מערכת אקולוגיים ומשמשת מסדרון אקולוגי חשוב באזור רצועת החוף והשפלה של ישראל. בחזון תכנית האב ישמשו כל היערות במרחב לשימור המגוון הביולוגי, בדגש על מינים אדומים ונדירים, לניהול ומיתון הנגר העילי, לעירוב הקהילות הסובבות בניהול ושמירת היער ולהבטחת הנגישות של כלל האוכלוסייה לשטחים פתוחים איכותיים.
  מידע נוסף
 • יער בן שמן

  יער בן שמן הוא יער ותיק, מוכר ורחב ממדים השוכן בלב הארץ. בשל איכויותיו היערניות, נגישותו ומיקומו המרכזי הוא מושך מיליוני מבקרים בשנה.
  מידע נוסף
 • יערות צרעה ואשתאול

  יערות צרעה ואשתאול מהווים חלק ממארג השטחים הפתוחים של שפלת יהודה, וחוליית קשר בין הרי ירושלים לשפלה הנמוכה.
  מידע נוסף
 • יער סטף

  יער סטף הינו חלק ממארג השטחים הפתוחים של הרי ירושלים. מארג זה מוגדר כליבה לאומית של שטחים פתוחים, המייצגת את נופי הארץ במיטבם ובתפיסתם הקלאסית.
  מידע נוסף
 • פארק עדולם

  פארק עדולם מהווה חלק מגבעות השפלה הגבוהה בגובה של 300-400 מטר. האפיון העיקרי של שטח הפארק הוא עשרות אתרים ארכיאולוגיים, בעיקר בראשי הגבעות, המכילים בעיקר שרידים מתקופות בית שני והתקופה הביזנטית.
  מידע נוסף
 • יערות גבעות הכורכר של דרום מישור החוף

  יערות גבעות הכורכר בדרום מישור החוף משתרעים על פני שטח של כ-400 קמ"ר הנמצא בין העיר אשדוד לרצועת עזה.
  מידע נוסף
 • יערות גרר וחנון

  היערות באגני הנחלים גרר-חנון, שהם בעיקרם יערות לאורך אפיקי נחלים במרחב כפרי-חקלאי, מהווים מסדרונות אקולוגיים ומשתלבים במגוון שימושי הקרקע באזור שהינו צחיח למחצה.
  מידע נוסף
 • יער הגלבוע

  הר הגלבוע ממוקם מעל בקעת בית שאן ועמק חרוד ומהווה שלוחה הצפון-מזרחית של הרי השומרון. הגלבוע משלב איכויות נוף גבוהות ומורשת היסטורית תנ"כית.
  מידע נוסף
 • נחל רפאים

  היערות באגן רפאים יהיו שטח משמעותי בתוך מרחב המוגדר כ"ליבה שמורה" של הרי יהודה. ליבה זו שוכנת ממערב לירושלים ומהווה את גבולה הטבעי, הנופי והשמור של העיר.
  מידע נוסף
 • צפון הרי ירושלים

  האזור הנקרא "צפון הרי ירושלים" הוא איחוד של מספר יערות, שטחים חקלאיים ושטחי גנים לאומיים ושמורות טבע, הנתחמים מצפון על ידי גדר ההפרדה, ממערב על ידי קו המצלעות של הרי יהודה, מדרום על ידי כביש מספר 1, וממזרח על ידי הגוש הבנוי של מבשרת וירושלים.
  מידע נוסף
 • יערות פארק מנשה

  יערות פארק רמת מנשה מהווים שטח פתוח וגדול, רציף וייחודי המחבר בין רכסי אמיר, חורשן והכרמל, והם מושכים אליהם קהל גדול מהאזורים המאוכלסים ביותר בישראל. היערות מכילים מגוון גדול ואטרקטיבי של דרכים, חניונים, תצורות נוף, צומח ובתי גידול לחים – נחלים, מעיינות ובריכות – עונתיים וקבועים.
  מידע נוסף
 • יערות שגב-יובלים

  יערות שגב ויובלים עוטפים יישובים במרחב המשובץ בהתיישבות יהודית וערבית. היער הוא רב גילי ובעיקרו מחטני, עבר בחלקים גדולים ממנו כריתה וחידוש של העומדים הוותיקים.
  מידע נוסף
 • יער ירושלים

  יער ירושלים משמש כשער הכניסה המערבי לעיר ירושלים, ומפריד בין העיר והיישובים שממערב לה. יער זה הוא מבין היערות הנטועים הוותיקים והמוכרים ביותר בישראל, והוא מתפקד כרצועת נופש אינטנסיבית לתושבי ירושלים ולבאים בשעריה.
  מידע נוסף
 • יער יתיר

  יער יתיר שוכן בחבל יתיר בספר-המדבר, אזור מעבר בין הרי חברון, מדבר יהודה, בקעת באר שבע וצפון הנגב, ובגבול מטרופולין באר-שבע. זהו היער הנטוע הרצוף והגדול בישראל והוא בעל חשיבות מחקרית גדולה ברמה העולמית כיער מחטני הנטוע בספר-המדבר, להבנת השפעת שינויי האקלים וההתחממות הגלובלית על יערות מחטניים ולהיפך . אזור יתיר היה מיושב במשך אלפי שנים, מהתקופה הישראלית, הנצרות הקדומה ועד ימינו, ומצויים בו חורבות ואתרי מורשת רבים ובהם גם המורשת היערנית הישראלית.
  מידע נוסף