תכנית יער וממשק אקולוגי ארוך טווח

קק"ל רואה חשיבות רבה בהכנת תוכניות אב ומימשק ליערות שבניהולה. הכנת תוכניות אב ומימשק נוספות לפי עקרונות המתווה שהוכן, יסייע לניהול מקרקעי הייעור באופן הטוב ביותר תוך שמירה על עקרונות ניהול יער בר-קיימא וניהול מכוון מטרה ואספקת שרותי מערכת אקולוגית מוגדרים.
  • יער הקדושים כמודל להכנת תכנית אב וממשק יער

    יער הקדושים שבהרי יהודה, המשתרע על פני כ-25,000 דונם, מהווה אתגר תכנוני וממשקי בשל מורכבותו הנופית, ההיסטורית והאקולוגית. שלבי הכנת תכנית האב ליער כללו הגדרת גבולות התכנון וניתוח השטח המאפשרים לימוד מעמיק של שלל מרכיבי השטח, ובהמשך הגדרת החזון ועקרונות התכנון והניהול הכלליים ליער.
    מידע נוסף
  • יער ביריה

    יער ביריה הוא יער גדול ומרכזי במרחב צפון של קק"ל, "ספינת הדגל" של יערות הגליל ומשאב גדול ורב ערך ברמה הארצית. במהותו, היער הוא גוש גדול ורציף של יער מחטני גבוה, תת-יער של שיחים, בני שיח, עשבוניים וכן מיני עצים רחבי עלים אחדים אופייניים לאזור, היוצרים מגוון מינים עשיר, בכללם נדירים
    מידע נוסף
  • יערות גוש השרון

    יערות השרון מהווים חוליה היסטורית-גיאוגרפית ייחודית המשמרת חלק מהנוף של יער השרון ההיסטורי, מספקת שירותי מערכת אקולוגיים ומשמשת מסדרון אקולוגי חשוב באזור רצועת החוף והשפלה של ישראל. בחזון תכנית האב ישמשו כל היערות במרחב לשימור המגוון הביולוגי, בדגש על מינים אדומים ונדירים, לניהול ומיתון הנגר העילי, לעירוב הקהילות הסובבות בניהול ושמירת היער ולהבטחת הנגישות של כלל האוכלוסייה לשטחים פתוחים איכותיים.
    מידע נוסף
  • יער בן שמן

    יער בן שמן הוא יער ותיק, מוכר ורחב ממדים השוכן בלב הארץ. בשל איכויותיו היערניות, נגישותו ומיקומו המרכזי הוא מושך מיליוני מבקרים בשנה. היער יספק שירותי מערכת אקולוגית מגוונים מתחום התרבות: שירותי פנאי ונופש, שימור מורשת האדם ונופי התרבות, תוך הנגשת היער ומתן מענה לצרכי האוכלוסייה הגדלה במטרופולין הסמוך ויצירת איזון עם הצורך בשימור התפקוד האקולוגי המרחבי החשוב של היער וסביבתו.
    מידע נוסף
  • יערות צרעה ואשתאול

    יערות צרעה ואשתאול מהווים חלק ממארג השטחים הפתוחים של שפלת יהודה, וחוליית קשר בין הרי ירושלים לשפלה הנמוכה. חשיבותם הרבה נובעת ממיקומם בגבול השפלה הנמוכה ומישור החוף, אזורים בהם לא נותרו גושי יער משמעותיים. יערות אלו משמשים שטחים פתוחים למטרות נופש וטיילות כחלק ממרחב הרי ושפלת יהודה, והם בעלי תפקיד נופי חשוב בשל מיקומם לאורך עורקי תנועה ראשיים.
    מידע נוסף
  • יער סטף

    יער סטף הינו חלק ממארג השטחים הפתוחים של הרי ירושלים. מארג זה מוגדר כליבה לאומית של שטחים פתוחים, המייצגת את נופי הארץ במיטבם ובתפיסתם הקלאסית. בתוך ליבה זו, ימשיך יער סטף בדגש על אתר סטף וסביבותיו, לשמש כאזור פתוח, רציף ואיכותי, המשרת את תושבי מטרופולין ירושלים ואת הבאים בשעריה ויהווה חיבור בין פארק ירושלים במזרח ובין רצף השטחים הפתוחים של הרי יהודה במערב.
    מידע נוסף
  • פארק עדולם

    פארק עדולם מהווה חלק מגבעות השפלה הגבוהה בגובה של 300-400 מטר. האפיון העיקרי של שטח הפארק הוא עשרות אתרים ארכיאולוגיים, בעיקר בראשי הגבעות, המכילים בעיקר שרידים מתקופות בית שני והתקופה הביזנטית. הפארק משמש וימשיך לשמש כשטח פתוח גדול השומר על ערכי מורשת ונוף קדומים שאפיינו את שפלת יהודה משך אלפי שנים. כל זאת בצד יישובים וחקלאות מודרנית המשתלבים היטב בנוף זה ובפעילות הקהל בפארק.
    מידע נוסף
  • יערות גבעות הכורכר של דרום מישור החוף

    יערות גבעות הכורכר בדרום מישור החוף משתרעים על פני שטח של כ-400 קמ"ר הנמצא בין העיר אשדוד לרצועת עזה. גבולות המרחב הם נחל ברקאי והעיר אשדוד בצפון; חוף הים התיכון במערב; רצועת עזה והעיר שדרות בדרום וכביש 232 וכביש 40 במזרח. חזון תכנית האב הוא שיקום ושימור הקישוריות בין היערות לבין המערכות האקולוגיות והנופיות הייחודיות המצויות בהם והעצמת שירותי התרבות והוויסות.
    מידע נוסף
  • יערות גרר וחנון

    היערות באגני הנחלים גרר-חנון, שהם בעיקרם יערות לאורך אפיקי נחלים במרחב כפרי-חקלאי, מהווים מסדרונות אקולוגיים ומשתלבים במגוון שימושי הקרקע באזור שהינו צחיח למחצה. היערות ינוהלו ויטופחו כיערות מגוונים, בריאים ובני קיימא ויאפשרו מגוון שירותים אקולוגיים: שיקום נחלים, שימור קרקע ומים, שיקום וטיפוח ערכי הטבע, הנוף ומורשת תרבות האדם.
    מידע נוסף
  • יער הגלבוע

    הר הגלבוע ממוקם מעל בקעת בית שאן ועמק חרוד ומהווה שלוחה הצפון-מזרחית של הרי השומרון. הגלבוע משלב איכויות נוף גבוהות ומורשת היסטורית תנ"כית. מיקומו בגבול שבין אזור אקלים ים-תיכוני לאזור מדברי מייחד ומאפיין אותו כגוף יער גדול הנדיר יחסית באזור הגליל התחתון והמשרת פעילות קהל אינטנסיבית ומגוונת.
    היער ינוהל ויטופל כיער מגוון, בריא ובר-קיימא אשר יספק שרותי מערכת אקולוגית בדגש על שרותי תרבות כגון נופש, טיילות, ספורט, חינוך, ועוד, לצד שרותי ויסות כגון ויסות נגר, מניעת סחף קרקע, וויסות איכות האוויר והאקלים המקומי. תשומת לב מיוחדת תינתן למחקר הקשור במטרות ואופן ביצוע חידוש היער בגלבוע.
    מידע נוסף
  • נחל רפאים

    היערות באגן רפאים יהיו שטח משמעותי בתוך מרחב המוגדר כ"ליבה שמורה" של הרי יהודה. ליבה זו שוכנת ממערב לירושלים ומהווה את גבולה הטבעי, הנופי והשמור של העיר. בתוך מרחב זה, היערות ישמשו כמרכז לפעילות נופש לתושבי ירושלים ולקהל הרחב, ויהוו חלק מרצף אזורי של שטחים מוגנים המשמרים את ערכי הנופש, המורשת, האקולוגיה והנוף היחודיים לאזור.
    מידע נוסף
  • צפון הרי ירושלים

    האזור הנקרא "צפון הרי ירושלים" הוא איחוד של מספר יערות, שטחים חקלאיים ושטחי גנים לאומיים ושמורות טבע, הנתחמים מצפון על ידי גדר ההפרדה, ממערב על ידי קו המצלעות של הרי יהודה, מדרום על ידי כביש מספר 1, וממזרח על ידי הגוש הבנוי של מבשרת וירושלים.
    החזון הוא כי שטחי היערות ימשיכו לשמש כאזור פתוח רציף ואיכותי, חוליה מחברת בין ההר לשפלה ובין האזור הבנוי של מבשרת ציון ויישובי ההר לבין השטחים הפתוחים ממערב.
    מידע נוסף
  • יערות פארק מנשה

    יערות פארק רמת מנשה מהווים שטח פתוח וגדול, רציף וייחודי המחבר בין רכסי אמיר, חורשן והכרמל, והם מושכים אליהם קהל גדול מהאזורים המאוכלסים ביותר בישראל. היערות מכילים מגוון גדול ואטרקטיבי של דרכים, חניונים, תצורות נוף, צומח ובתי גידול לחים – נחלים, מעיינות ובריכות – עונתיים וקבועים. יערות אלו יישמרו כמרחב מוגן, פתוח, גדול, רציף, איכותי, מכוון וחיוני המהווה חוליה מרכזית במרחב הביוספרי מגידו וסביבתו. היערות יספקו שרותי מערכת אקולוגית תוך איזון בין שירותי הנופש והטיילות ברמה הארצית ובין שימור ערכי הטבע, הנוף והמורשת הייחודיים לאזור.
    מידע נוסף
  • יערות שגב-יובלים

    יערות שגב ויובלים עוטפים יישובים במרחב המשובץ בהתיישבות יהודית וערבית. היער הוא רב גילי ובעיקרו מחטני, עבר בחלקים גדולים ממנו כריתה וחידוש של העומדים הוותיקים. יחד עם תפקידו המשמעותי של היער בהיבטים של נופש, טיילות ופעילות קהילתית, יער שגב מהווה בית ל"מין דגל" רב חשיבות ועניין – סלמנדרה, שאמנם איננה בולטת בשטח ביום-יום אך היא מין שחשיבותו האקולוגית רבה. עובדה זו מחייבת התייחסות מיוחדת, מחקרית, ניטורית וממשקית, לטווח ארוך.
    מידע נוסף
  • יער ירושלים

    יער ירושלים משמש כשער הכניסה המערבי לעיר ירושלים, ומפריד בין העיר והיישובים שממערב לה. יער זה הוא מבין היערות הנטועים הוותיקים והמוכרים ביותר בישראל, והוא מתפקד כרצועת נופש אינטנסיבית לתושבי ירושלים ולבאים בשעריה.
    מידע נוסף