יער ביריה

יער ביריה הוא יער גדול ומרכזי במרחב צפון של קק"ל, "ספינת הדגל" של האזור ומשאב גדול ורב ערך ברמה הארצית. במהותו היער הוא גוש גדול ורציף של יער מחטני גבוה, מוצל, המכיל בתוכו פסיפס של מרכיבי נוף שונים.

היער מכיל בתוכו פסיפס של מרכיבי נוף שונים, כולל ערכי טבע נוף ומורשת ייחודיים, דרכי נוף ושבילי טיול, בוסתנים וכרמי זיתים, שטחי בתה ומעיינות נובעים, חלקם מפותחים לקליטת קהל, שטחי מרעה, בכלל זה של סוסים, מגוון סוגי מסלע וקרקע, מגוון מורפולוגי של פסגות נישאות ועמקי נחלים, הפרשי גובה דרמטיים, היוצרים נקודות תצפית מרשימות.

היער מאפשר תנועה רצופה בתוך מרחבים מיוערים, ירוקים ומוצלים, נעימי אקלים ברוב עונות השנה. בקיץ מקל היער המחטני הגבוה, בשילוב עם הרום הנישא, את עקת החום ומשפר את הנוחות התרמית. בחורף מתאפשר לחוות כאן חורף קר ומושלג איכות נדירה בארץ צפופה על גבול המדבר, בעידן של התחממות והתייבשות.

ביער מערכת מפותחת של דרכי נוף ברמות שונות, שבילי טיול רגלי ומגוון חניונים, לצד אתרי ביקור ארכיאולוגיים והיסטוריים, פארקים קהילתיים צמודי יישובים וחוות סוסים תיירותית. ביער קיימים מרחבים שנגישותם נמוכה יותר, הפיתוח בהם מזערי והם פראיים ונידחים יותר מאחרים. ליער דימוי והילה של מקום רוחני, אשר מבקרים רבים באים בשעריו לצורכי אמונה ומיסטיקה.

במהלך השנים היער היה דינאמי באופן יוצא דופן ועבר שינויים רבים כתוצאה מאירועים דרמטיים: שריפות וסערות שלגים קיצוניות. כתוצאה מכך, במהלך השנים, התנהל ביער מחקר וניטור בהיקף יוצא דופן.

הקליקו לעיון בתכנית היער וממשק ארוך טווח

כלנית מצויה ביער ביריה. צילום: דידי קפלן