קק"ל - תעודת זהות

מאז רכישות הקרקע הראשונות בארץ ישראל בראשית המאה ה-20 ועד היום פועלת קרן קימת לישראל (קק"ל) בשם העם היהודי ולמענו כנאמן העם היהודי על אדמתו בארץ ישראל. מעשי קק"ל בעשרות השנים הראשונות לקיומה הם אשר התוו וקבעו את גבולותיה של מדינת ישראל.


 

 


למפעל הייעור הענף שיזמה קק"ל בשנותיה הראשונות והנמשך עד ימינו אין אח ורע. קק"ל הפכה ארץ שוממה לירוקה בנוטעה למעלה מ-240 מיליון עצים במשך שנות פעילותה. היערות והפארקים שטופחו בסיוע העם היהודי לתפוצותיו הם לא רק אתרי בילוי ונופש לרווחת כלל תושבי ישראל אלא גם ריאות ירוקות התורמות לאיכות הסביבה.  

 

בלמעלה מאלף יישובים ברחבי ישראל ניכרת טביעת האצבע של קק"ל, אם על-ידי רכישת הקרקע ואם על-ידי פיתוחה והכשרתה. הסכרים ומאגרי המים הרבים שהוקמו על-ידי קק"ל ובסיועה מהווים תרומה חשובה למשק המים של ישראל. בתחום החינוך קק"ל מילאה וממלאת תפקיד ראשון במעלה בחיזוק הקשר של בני הנוער בארץ ובתפוצות עם ישראל.  

 

להלן פירוט תחומי הפעילות של קק"ל מאז ייסודה ב-1901:

 

ייעור וסביבה


קק"ל אחראית לכ- 1,500,000 דונם יער וחורש טבעי ברחבי ישראל. בשטח זה קק"ל נטעה למעלה מ-240 מיליון עצים על פני כ-920,000 דונם. 

בנוסף, קק"ל אחראית לטיפול בכ-400,000 דונם חורש טבעי וכן אחראית לגידור והסדרה של כ-400,000 דונם אדמת מרעה.

בעידן של תופעת ההתחממות הגלובלית, נטיעת עצים מקבעת את גז החממה העיקרי, דו- תחמוצת הפחמן, ולכן תורמת להקטנת ההתחממות העולמית.

קק"ל מפתחת יערות קהילתיים ופארקים ביוספריים המשלבים ומאזנים בין השימוש של הקהילה הגרה סביב היערות והשטחים הפתוחים לבין השמירה על הטבע והסביבה. אנשי קק"ל ערוכים בכל עת למניעת שריפות יער וחורש ומשתמשים בציוד כיבוי אש מתקדם ובמגדלי תצפית אש.  קק"ל מבצעת מחקרים מתקדמים במסגרת תהליך שיקום השטחים שנשרפו.

מים ושיקום נחלים


קק"ל מסייעת למשק המים הלאומי על-ידי בניית למעלה מ-230 מאגרים וסכרים ברחבי הארץ המספקים 70% ממי החקלאות הישראלית.  מאגרים וסכרים אלה מאפשרים את הרחבת משק המים הלאומי באיגום של 300 מיליון מ"ק מים מזרימות עודפות ומי שיטפונות, ומיחזור מי קולחין מטוהרים.

קק"ל וגופים לאומיים אחרים פועלים יחד כדי לטהר ולשקם את מעיינות ונחלי ישראל ולפתח את האפשרויות הגלומות בהם כמשאב טבע ונוף עבור הציבור. 

קק"ל מונעת סחף ותהליכי מידבור באמצעות שיקום נזקי שיטפונות והסדרת ניקוז.

התיישבות ופריצת דרכים

 

 
קק"ל רכשה כ- 2,600,000 דונם עבור התיישבות והכשירה את הקרקע לכ-1,000 יישובים ברחבי הארץ.
 
קק"ל הכשירה כ-1,000,000 דונם  לחקלאות.
 
קק"ל פרצה כ-8,000 קילומטר של דרכי יער, דרכי ביטחון ודרכים חקלאיות ביישובים מרוחקים וביישובי ספר.
 
קק"ל פרצה כ-1,300 ק"מ שבילי אופניים.

חינוך ונוער

חינוך ונוער

קק"ל שותפה בחינוך הציוני-סביבתי של בני הנוער בישראל ובתפוצות, מתוך גישה הדוגלת בציונות אקולוגית, במנהיגות ובמעורבות חברתית וסביבתית.

קק"ל שואפת להצמיח את דור המנהיגים של המחר באמצעות פעילויות ותכניות חינוך חווייתיות ומגוונות, המשתלבות בכל מסגרות החינוך. מטרת הפעילויות לקדם ערכים של אהבת הארץ והכרתה, מעורבות בקהילה ושמירה על השטחים הפתוחים והריאות הירוקות בישראל.

קק"ל מפעילה ארבעה מרכזי שדה ויער, בהם מתקיים מגוון רחב של פעילויות ולימוד מהנים בשטח הפתוח ובלב היערות בהשתתפות מתחנכים מכל קצוות החברה בישראל.

קק"ל מחזקת את הקשר של הנוער היהודי בתפוצות אל המולדת באמצעות תכניות חינוך, סמינרים וסיורים בארץ, ועל ידי פעילויות ותכניות העשרה שמעבירים שליחים ומדריכים מישראל בקהילות היהודיות בתפוצות.

קק"ל מפעילה מגוון רחב של תכניות חינוך ערכיות ואיכותיות בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של ישראל, ומסייעת בקליטה חברתית של ילדי עולים, שנהנים משפע תכניות, פעילויות וסיורים חווייתיים ומעשירים לאורך השנה.

תיירות ופעילות ביערות ובפארקים


קק"ל התקינה למעלה מ-1,000 חניונים ביערות ובפארקים, בהם חניוני נופש פעיל.  היערות וחניוני הנופש פתוחים לקהל 24 שעות ביממה ומשמרים את יפי הארץ ומשאביה עבור דורות העתיד. יערות קק"ל הם אכסניה לקשת פעילויות רחבה: רכיבה על אופניים, הליכה ברגל וריצה בין העצים, פיקניק נינוח והשתתפות באירועים בחיק הטבע.

קק"ל פועלת להפיכת כל היערות, הפארקים והמתקנים בהם לנגישים למוגבלים בתנועה כדי שמשפחות וחברים יוכלו ליהנות ביחד מהטבע.

קק"ל היא הגוף הגדול והמקצועי ביותר בישראל המתכנן, מקים ומתחזק שבילי אופניים. יעידו על כך יותר מ-1,300 ק"מ של שבילי אופניים שנבנו על ידה מדן ועד אילת.

קק"ל שותפה בשיקום אתרים היסטוריים וארכיאולוגיים ברחבי ישראל.

קק"ל מארגנת אירועים וסיורים ביערות ובפארקים עבור הציבור. 

קק"ל מפתחת עבור חיילים ומשפחותיהם בבסיסי צה"ל חניונים המאפשרים מפגשים נינוחים.

מחקר ופיתוח


קק"ל מסייעת לישראל לשמר את מעמדה המתקדם בתחומי החקלאות והכלכלה באמצעות מימון מחקרים יישומיים.

קק"ל שותפה יחד עם גופים בינלאומיים בניסיון למצוא פתרון לבעיות ייעור עולמיות, בניהול אגני ניקוז, בהורדת רמות דו תחמוצת הפחמן באטמוספירה ובניהול אזורים צחיחים למחצה.

קק"ל מבצעת ותומכת במפעלי מחקר ופיתוח בעלי השלכות השלכות בינלאומיות,  וחולקת את הידע הנצבר עם שאר מדינות העולם.

קק"ל משתפת פעולה עם 2,100 מוסדות חינוך ומחקר.

קק"ל משפיעה באופן משמעותי על הכלכלה בישראל באמצעות ייצור מקומות עבודה בחקלאות ותרומה לפיתוח תוצרת חקלאית המיועדת הן לשיווק בארץ, הן לייצוא – כגון פירות, ירקות, פרחים ודגים.