הוצאת הכלים החד פעמיים מהיערות

קק"ל קוראת למטיילים להימנע מהשימוש הנרחב במוצרים מפלסטיק חד פעמי, מבקשת להפסיק להביא אותם ליערות ולסייע לה לשמור על הסביבה ועל בעלי החיים.
הכלים החד פעמיים והאריזות השונות שעשויים פלסטיק לא מתכלים באופן טבעי, אלא מצטברים ביערות, בשמורות הטבע ובים, ויוצרים זיהום סביבתי למשך אלפי שנים.

כלים חד פעמיים רבים שהמטיילים משאירים ביערות ובפארקים של קק"ל גורמים לזיהום ואף לפציעה ולתמותה של בעלי חיים.

מה אנחנו מבקשים מהמטיילים?

להימנע מלהגיע ליערות ולפארקים עם כלי פלסטיק חד פעמיים, אשר פעמים רבות נשארים בשטח נישאים עם הרוח, מזהמים את הסביבה וגורמים לפגיעה בבעלי החיים.

במקמות שאינם חניונים גדולים ומרכזיים שיש בהם ברזיה לשטיפת כלים: לאסוף את הכלים ולשטוף אותם בבית בסיום הבילוי .

להשאיר פסולת, ובמיוחד כלים חד פעמיים, אך ורק בפחי האשפה שנמצאים בשטח חניוני הפיקניק בלבד.

למה לא להשתמש בכלי פלסטיק חד פעמיים?

בניגוד לחומרים כמו נייר, קרטון ובד מתכלים תוך חודשים עד שנים ספורות, הפלסטיק שהכלים החד פעמיים מיוצרים ממנו אינו מתכלה בצורה טבעית, אלא מצטבר בערימות פסולת ויוצר זיהום סביבתי למשך אלפי שנים!

כאשר הכלים החד פעמיים לא מושלכים לפח האשפה ונשארים בשטח, הם גורמים לזיהום המקום וכן לפציעה ותמותה של בעלי החיים ביער.

הסכנה לבעלי החיים

כלי הפלסטיק החד פעמיים שנשארים בשטח, לעתים עם שאריות אוכל, מושכים את בעלי החיים ביער (מכרסמים, דורבנים, שועלים, חזירי בר, עופות שונים ועוד) ומוצאים את דרכם למערכת העיכול שלהם, פוצע אותה ובמקרים קיצוניים יכול גם לגרום לתמותה.

בנוסף, הפלסטיק נישא עם הרוח הרבה מעבר לגבולות היער, פוגע בציפורים נודדות וכשהוא מגיע לים מזיק גם לבעלי חיים בסביבה הימית.

הסכנה לסביבה

החומרים הרעילים שבכלי הפלסטיק החד פעמיים נספגים בקרקע וגורמים להשפעות בריאותיות שליליות.

תוך כדי תהליך ההתכלות האיטי שלהם כלי הפלסטיק החד פעמיים פולטים חלקיקי פלסטיק קטנטנים וחומרים אורגניים נדיפים, אשר נישאים באוויר ועלולים להגיע לדרכי הנשימה של בני האדם.

כאשר כלי הפלסטיק נקברים באתרי פסולת, חלקיקי הפלסטיק הקטנטנים והחומרים האורגניים הנדיפים עלולים להגיע למי התהום , שבמקרים רבים מששמים לשתייה, ולזהם אותם.

מניעת התחממות גלובלית

הפלסטיק הוא תוצר לוואי של תעשיית הנפט שמזהמת וגורמת להתחממות הגלובלית. התוצר העיקרי של תעשיית הנפט הוא דלק למכוניות ולתעשייה, וכלי הפלסטיק מיוצרים כאשר חומרי השארית מתעשיית הדלק עוברים תהליך מיצוק.

שריפת הדלק במכוניות ובתעשייה מהווה כיום סיבה עיקרית לעליית ריכוז הפחמן הדו-חמצני (CO2) באטמוספירה ולהתחממות הגלובלית. לכן ההימנעות משימוש בכלים חד פעמיים תורמת להפחתת ההתחממות הגלובלית המאיימת על עתיד כדור הארץ.
קק"ל מודה לציבור המטיילים על הסיוע בהוצאת הפלסטיק ומאחלת בילוי נעים ביערות ובפארקים!