צפרות בקק"ל

צילום: חן עין-דור
בשנים האחרונות שוקדת קק"ל על הקמתה של רשת אתרי צפרות ארצית: "כנפי קק"ל", במטרה להפוך את קק"ל לגוף מוביל בתחום הצפרות בישראל. במסגרת תכנית זו מפתחת קק"ל אתרי צפרות ברחבי הארץ, מקיימת באתרים אלה פעילות הדרכה וחינוך בנושאי צפרות ומקדמת ניטור ומחקר בתחום הצפרות.
לפניכם מידע לגבי כמה מאתרי הצפרות המפותחים בימים אלה, והאתרים שכבר עומדים לרשותו ולהנאתו של הציבור הרחב:

מוקד צפרות בינלאומי אגמון החולה קק"ל

אתר הצפרות הגדול ביותר בישראל, בעל שם בין-לאומי בתחום הצפרות. קק"ל יזמה את הקמת האתר משלב החזון ועד לפיתוחו והפעלתו במודל ייחודי וחדשני.

בשנת 2019 חנכה קק"ל מרכז מבקרים חדש ומודרני באגמון. בתכנון מרכז המבקרים הושקעה מחשבה רבה, והוא משדרג את חוויית הביקור באגמון עבור מאות האלפים המבלים בו מדי שנה.

מתחם כנפי קק"ל נחשולים

בריכות הדגים של קיבוץ נחשולים בחוף הכרמל הן אתר צפרות נפלא לצפייה בחופמאים ועופות מים. במקום נמצאת בימי החורף גם להקה קבועה של פלמינגו. ביחד עם קיבוץ נחשולים מקימה כיום קק"ל אתר צפרות במקום. באתר ייבנו מסתורים לצפייה בציפורים ומסתורים מיוחדים לצלמים. כבר כיום נסגרה הגישה לכלי רכב למקום, ובעתיד ניתן יהיה לשכור במלון של קיבוץ נחשולים אמצעי שינוע שקטים לטיול במקום.

מוקד צפרות ראש ציפור

פארק צפרות עירוני בשטח של 30 דונם, הממוקם במפגש הנחלים איילון וירקון. בתחילת קיץ 2017 הסתיים שלב הפיתוח הפיזי של הפארק, וכיום הוא מופעל באמצעות מינהלת משותפת של כנפי קק"ל , בשיתוף עם חברת גני יהושע.

אתר אגמון חפר

פיתוחו הפיזי של הפארק הסתיים באביב 2017, והוא פתוח כיום לסיורים בהדרכה עצמית. הפארק הוא נדבך נוסף לפעילות ארוכת השנים של קק"ל בשיקום נחל אלכסנדר ובטיפוחו, בשיתוף המועצה האזורית עמק חפר ורשות הניקוז האזורית. אגמון חפר מתוחזק כיום על-ידי רשות ניקוז ונחלים שרון. בעתיד מתוכננת לקום מנהלת משותפת לקק"ל ולגופים נוספים, להפעלה מוסדרת של האתר.

מצפור "ויקר"

המצפור שוכן על גדות מאגר המים של קיבוץ משמר השרון, על גדת נחל אלכסנדר, ממזרח לבריכות עין החורש. מאגר זה מארח מדי שנה אלפי שקנאים וקורמורנים גדולים. המצפור היפהפה, הנמצא סמוך לשבילי אופניים ולפארק קדם שהקימה קק"ל, זוכה לביקורים של ציבור גדול של רוכבי אופניים ומטיילים, בעיקר בעונת הסתיו, שבה מבלים בו השקנאים. מצפור ויקר מתוחזק ומנוהל על-ידי אפיקי עמק חפר.

מוקד כנפי קק"ל בנחל באר שבע

בשנים האחרונות פיתחה קק"ל את פארק נחל באר שבע בהשקעה גדולה ביותר. על הגדה המזרחית של האגם שנבנה בפארק, מ למקום שהיה בעבר אחד מאתרי הצפרות הטובים של ישראל, מוקם כיום מוקד צפרות. . במוקד כנפי קק"ל נחל באר שבע ישוקמו בתי גידול מכמה סוגים, וייבנו שלושה מסתורי תצפית ותחנת טיבוע. בשיתוף עיריית באר שבע נבנתה תכנית חינוכית שתופעל עבור ילדי באר שבע לאורך 12 שנות לימוד, ומבוססת על חשיפת נושא הצפרות ומתן אפשרויות של העמקה וחקר בנושא. השלמתו של מוקד הצפרות צפויה במהלך שנת 2020. לאחר שיושלמו עבודות ההקמה, מתוכננת הפעלת המקום באמצעות מנהלת משותפת לקק"ל ולעיריית באר-שבע.

מתחם כנפי קק"ל בעין רימון

בשוליו הדרומיים של יער להב נטעה קק"ל בשנות ה-80 של המאה העשרים חורשת אלות אטלנטיות. החורשה הפכה ל"תחנת תדלוק" חשובה עבור ציפורי שיר הנודדות מעלינו בסתיו, ומשנות ה-90 התקיימו בה מחקרים רבים על בסיס פעילות טיבוע המתבצעת דרך קבע במקום. בשנים האחרונות חזרה קק"ל לטפח את החורשה, הוסיפה שילוט וגידור, והתחילה בפעילות של הדרכות טיבוע לקבוצות בתיאום מראש. בחורף 2020-2019 בוצעו במתחם נטיעה שיקום של חלקת האלות הותיקה, ונטיעת חלקה נוספת של עצים מושכי ציפורים המכוונים לספק בעיקר את צרכיהם של נודדי האביב. כחלק מהתפיסה המרחבית של רשת כנפי קק"ל, יופעל מתחם הצפרות בעין רימון באחריות צוות מוקד כנפי קק"ל בנחל באר שבע.

מוקד כנפי קק"ל ירוחם

פארק יצחק נבון ירוחם, שבמרכזו האגם המנוהל במשותף על ידי קק"ל והמועצה המקומית ירוחם, הוא נוה מדבר המושך אליו ציפורים רבות. החברה הכלכלית ירוחם באמצעות מינהלת פארק ירוחם נערכת כיום יחד עם כנפי קק"ל להפעלה משותפת של, מוקד צפרות בו תתקיים פעילות קבועה.

מוקד צפרות בינלאומי - פארק הצפרות אילת

כבר בתחילת שנות התשעים של המאה הקודמת הקימה קק"ל את פארק הצפרות של אילת, ונטעה על חלקו יער. המקום מהווה "תחנת תדלוק'" חשובה ביותר לעופות נודדים, ומארח, בנוסף למיליוני העופות, גם עשרות אלפי מבקרים מדי שנה. הפארק פועל בשיתוף פעולה עם תאגיד התיירות העירוני של אילת, החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים וגופים נוספים. במקום פועלת תחנת טיבוע קבועה בה מתקיימות הדרכות. בשנת 2020 עבר הפארק שיקום של התשתיות שלו, גשר חדש מחבר שוב את האי שבבריכות המלח אל הפארק, הוקם אגם עונתי קטן ושוקמו כמה מסתורי צפרות.