פעילות עם ארגון נפש בנפש

"נפש בנפש" הוא ארגון ללא מטרת רווח, הפועל להסרת או לצמצום המכשולים הכלכליים, המקצועיים, הלוגיסטיים והחברתיים שעמם מתמודדים עולים לישראל מארה"ב, קנדה ובריטניה.

הארגון, שנוסד בשנת 2002 ופועל בשיתוף עם משרד העלייה והקליטה, קרן קימת לישראל, הסוכנות היהודית JNF-USA, הצליח מאז הקמתו להפיח חיים בעלייה מארצות אלה, ואף להגדיל משמעותית את מספר העולים, ולהבטיח את קליטתם המוצלחת בארץ. מאז הקמתו סייע הארגון לכ-55 אלף עולים (נכון ליוני 2018).

קק"ל משתפת פעולה עם "נפש בנפש" משנת 2012. בשנת 2017 החליט דירקטוריון קק"ל למקד את שיתוף הפעולה במיזם "זינוק בעלייה" (Go Beyond) לעידוד ההתיישבות בנגב, בגליל ובירושלים. במסגרת המיזם נחשפים העולים מצפון אמריקה ובריטניה לתכנים של קק"ל כבר בארצות המוצא, ועוברים פעילויות שמטרתן היכרות עם קק"ל והערכים שהיא מובילה ועידוד ההתיישבות בפריפריה. העולים שבוחרים להתיישב באזורים אלה זוכים לליווי של קק"ל גם בארץ, מטקסי קבלה בעת הגעתם, דרך סדנאות מידע, סמינרים, אירועים חברתיים, צעדות וטיולים ברחבי הארץ שנערכים לאורך כל השנה, ועד פגישות ייעוץ והכוונה אישיות.

יור קקל דניאל עטר מקבל פני נער עולה מארהב בנתבג. צילום: נפש בנפש
יו"ר קק"ל דניאל עטר מקבל פני נער עולה מארה"ב בנתב"ג. צילום: נפש בנפש

צוות המיזם מציע לעולים שירות ייעוץ בנוגע לקהילה, לתעסוקה ולנושאים נוספים. בנוסף, הפרויקט יצר רשת של "מתנדבים קהילתיים" בצפון ובדרום לשיפור ופיתוח ההכוונה הניתנת לעולים בקהילות בהן החליטו להשתקע.

עולים אלה, בהם צעירים הבאים ארצה בכדי להתגייס לצה"ל או בעקבות האהבה והחיפוש אחריה, ולצדם עשרות משפחות המגיעות ארצה משום שהן מעוניינות שילדיהן יחיו בישראל ולא רק יבקרו בה בחודשי הקיץ, ואף עולים מבוגרים המבקשים לבלות את גיל הזהב בישראל, מחזקים בעלייתם את הפריפריה ואת מדינת ישראל כולה.

אלה שבוחרים להתמקם בצפון הארץ - בעיר, בכפר, בעיירה או ביישוב לפי טעמם האישי - נהנים מהשקט, הנופים, איכות החיים, התרבות העשירה, הזדמנויות התעסוקה והקהילות החיוניות, שמהווים אטרקציה ומוקד משיכה של ממש. הודות לליווי האישי והמקצועי שבו זוכה כל עולה ומשפחתו, מתאפשרת להם נחיתה רכה וסיוע ביצירת תנאים מתאימים לשילוב תעסוקתי וחברתי.

גם הדרום מצליח למשוך אליו אלפי עולים חדשים. באר שבע, למשל, מושכת אליה מדי שנה כ-25,000 סטודנטים, ועם פארק הייטק שאינו מפסיק לצמוח ולהתפתח, מדובר בהזדמנות עצומה לקלוט עולים מיומנים ובעלי מוטיבציה. כמו כן, ארגון "נפש בנפש" וקק"ל רואים חשיבות עליונה בנטילת חלק במימוש החזון הלאומי של באר שבע, כבירת הסייבר הישראלית, חזון המשתלב עם חזונה של קק"ל לקידום הפריפריה וצמצום פעריה בחברה הישראלית.

קריאה נוספת

לקריאה נוספת על שיתוף הפעולה של קק"ל עם ארגון נפש בנפש: