קק"ל ואיכות הסביבה
צילום: מיכאל חורי, ארכיון הצילומים של קק"ל
קק"ל, שעיקר עשייתה הוא בתחום הייעור, המים והקרקע, היא הגוף הגדול במדינה התורם לאיכות הסביבה בישראל. במסגרת פעילותה הייחודית בתחום זה קק"ל אחראית לנטיעת וטיפוח יערות ישראל, פיתוח יערות קהילתיים, הגנה על העצים מכריתה והשחתה, התמודדות עם ההתחממות הגלובלית, פיתוח בר-קיימא, סיוע למשק המים ועוד.
 • קק"ל למען איכות סביבה

  קק"ל, שעיקר עשייתה בתחום הייעור, המים והקרקע, היא הגוף הירוק הגדול במדינה התורם לאיכות הסביבה בישראל. במסגרת מפעל הייעור שלה ניטעו למעלה מ-240 מיליון עצים בישראל - המדינה היחידה בעולם שבה יש היום יותר עצים משהיו בה בראשית המאה ה-20. בתחומי פעילותה האחרים תורמת קק"ל לסביבה בישראל בפיתוח משק המים, בקידום סדר יום של פיתוח בר-קיימא, בהובלת נושא ניקיון השטחים הפתוחים, בפיתוח משאבי נופש פעיל ותיירות ביערות ובפארקים ועוד.
  מידע נוסף
 • מפעל הייעור של קק"ל

  קרן קימת לישראל (קק"ל) נוסדה בשנת 1901 במטרה לרכוש קרקעות בארץ ישראל בשם העם היהודי ובעבורו. בשנת 1904, במקביל לפעילותה בתחום רכישת הקרקעות, קק"ל יזמה נטיעת עצי זית על אדמות בן שמן וחולדה שזה עתה נרכשו. המחשבה מאחורי יוזמה זו היתה לטעת עצים הנותנים פרי וכן מצטיינים בחיוניותם.
  מידע נוסף
 • מניעת תהליכי מדבור

  קק"ל משקיעה משאבים רבים בעצירת התפשטות המדבר ושיקום שטחים שעברו תהליכי מדבור בפיתוח שיטות ייעור מדברי המבוססות על שיטות חקלאיות בהן השתמשו תושבי האזור בעבר.
  מידע נוסף
 • לא ניקיתם? לכלכתם

  עבודתם של יערני קק"ל נעשית מתוך אהבה לסביבה ורצון לתרום לחיים נעימים ואיכותיים בישראל. הידיעה שהיערות והפארקים מהווים ריאה ירוקה שהציבור נהנה ממנה בכל ימות השנה ובמיוחד בסופי שבוע ובחגים היא המניע לעבודתנו והתגמול עליה. היער הוא של כולנו – אנא השאירו אותו נקי בסיום הבילוי ועזרו לנו להמשיך ולטפח אותו. בואו נשמור על הניקיון ביערות קק"ל!
  מידע נוסף
 • שומרים על כדור הארץ נקי – נהנים ומשאירים יערות נקיים

  לקראת יום כדור הארץ שחל באפריל 2021 קק"ל הזמינה את הציבור לפעילות המתמקדת בשמירה על הסביבה וניקיון היערות מאשפה ולמשחק ניווט ביער באמצעות אפליקציה ייחודית. הציבור הרחב וכן קבוצות ייעודיות של מתנדבים ממקומות עבודה מאורגנים וממוסדות חינוך - כולם הוזמנו לצאת אל היערות והפארקים ולקחת חלק בשמירה על ניקיונם. הפעילות התקיימה בתאריכים 19, 20 ו-21 באפריל 2021 . ההשתתפות ללא תשלום וללא הרשמה.
  מידע נוסף
 • הוצאת הכלים החד פעמיים מהיערות

  קק"ל קוראת למטיילים להימנע מהשימוש הנרחב במוצרים מפלסטיק חד פעמי, מבקשת להפסיק להביא אותם ליערות ולסייע לה לשמור על הסביבה ועל בעלי החיים.
  מידע נוסף
 • קק"ל לנשום

  במרץ 2017 השיקו קק"ל והמשרד להגנת הסביבה את "קקל לנשום" – תכנית לאומית סביבתית להפחתת זיהומים וסיכונים סביבתיים, ולשיפור איכות האוויר ואיכות החיים של אזרחי ישראל. התכנית כוללת ארבעה פרויקטים שונים, בהיקף של 390 מיליון שקל, כולם כבר בשלבי ביצוע.
  מידע נוסף
 • קק"ל במאבקים סביבתיים

  כגוף המוביל בישראל בנושאי סביבה ושטחים פתוחים קרן קימת לישראל מתגייסת מעת לעת למאבקים נקודתיים התואמים את תפיסת עולמה בנושאים אלה ואף מובילה אותם ומקצה להם משאבים. לפניכם המאבקים המונחים כעת על שולחנה של קק"ל.
  מידע נוסף
 • ההוראות לייעודי היער בפרק השטחים המוגנים בתמ"א 1

  תכנית המתאר הארצית האחודה (תמ"א 1) אושרה על ידי ממשלת ישראל ב-12 בינואר 2020. התמ"א החדשה נועדה לאגד ולאחד מספר תכניות מתאר ארציות מרכזיות לכדי תכנית אחת. בתהליך איחוד זה בוטל תוקפן של התכניות הישנות אשר הוטמעו ואוחדו לתמ"א 1.
  מידע נוסף