משתלות קק"ל

גידול צמחים ושמירה על ישראל ירוקה הם גם מדע וגם אומנות. שלוש המשתלות של קק"ל, הממוקמות בצפון הארץ, במרכזה ובדרומה, הן, למעשה, מעבדות בהן מגדלים זנים שונים של עצים וצמחים ליערות ולשטחים הפתוחים של ארצנו. המשתלות, המשויכות לאגף הייעור של קק"ל, מותאמות לצרכים הייחודיים ולתנאי האקלים של האזורים בהם הן ממוקמות.
בעבר, היה כל יערן אחראי על החלקה שלו ופעל במידה רבה לפי ראות עיניו, בהתבסס על הידע האישי והניסיון שלו. כיום מתבצע תכנון לטווח ארוך ולטווח קצר עבור היערות והפארקים של קק"ל, והמשתלות מספקות את העצים והצמחים המתאימים ביותר לכל אתר.

כבר בתנ"ך נאמר "כי האדם עץ השדה", וכמו אנשים, גם העצים מדברים ומבטאים את הצרכים שלהם ואת המצב הכללי בו הם נמצאים, דרך גודל העץ, צבעו, עובי הגזע שלו, ועוד. העובדים במשתלות קק"ל לומדים כיצד לתקשר עם העצים, ויודעים שהתקשורת טובה כשהם מצליחים לייצר עצים בריאים שצומחים ומתפתחים.

הזרעים מגיעים למשתלות ממרכז הזרעים של קק"ל בבית נחמיה. במשתלה הם מועברים לחדר סגור בו הם נובטים - תהליך שאורך כשלושה שבועות עד חודש. אחר כך שותלים כל נבט עדין במצע מיוחד בתוך שרוול פלסטי שחור, והשרוולים מועברים החוצה, למקום פתוח אך מוגן. עד שניתן לטעת את השתיל באדמה עובר פרק זמן האורך בין שישה לעשרה חודשים, תלוי בזן.

יש לציין שמשתלות קק"ל מספקות עצים וצמחים לא רק לפארקים וליערות, אלא גם למרחבים אורבאניים דוגמת גנים ציבוריים, בתי ספר, נוף הערים, בסיסי צה"ל, ועוד. המשתלות מקיימות קשר הדוק עם משרד החקלאות, העיריות, המועצות האזוריות וגופים ציבוריים רבים נוספים, כדי לתכנן את העתיד ולספק את הצרכים השונים. כפי שאומר ניר מדין, מנהל משתלת אשתאול: "במובן מסוים, התפקיד שלנו הוא לעקוף את הטבע, שמעוניין יותר בקיום המין מאשר בכל פרט ופרט. אנחנו משיגים את המטרה שלנו על יד זה שאנו נותנים לשתילים תנאים אופטימאליים בכל הנוגע למים, אדמה, תזמון, ועוד, כדי להגיע לייצור מקסימאלי".
  • משתלת גילת בדרום

    משתלת קרן קימת לישראל בגילת מייצרת כחצי מיליון שתילים בשנה - עצים, שיחים, מטפסים וצמחי כיסוי. השתילים מיועדים לנטיעת שטחי היער של מרחב הדרום של קק"ל, המשתרע על כ-55 אחוזים משטח מדינת ישראל.
  • משתלת גולני בצפון

    משתלת גולני, הממוקמת בסמוך לצומת גולני בצפון, משתרעת על פני כ-65 דונם, כאשר 25 מתוכם למטרת גידול שתילים. כיום, המשתלה מייצרת כ-450 אלף שתילים בכל שנה.
  • משתלת אשתאול במרכז

    משתלת קק"ל באשתאול מספקת עצים ושיחים לאזור המרכז, עד ליקנעם בצפון. בדומה לצפון, גם באזור המרכז אין הרבה שטח לנטיעות חדשות, כך ש-350 אלף השתילים שמגדלים במשתלה מיועדים בעיקר לחידוש יערות, שיקום שריפות ומרחבים ציבוריים.