משתלת גולני

משתלת גולני, הממוקמת בסמוך לצומת גולני בצפון, משתרעת על פני כ-65 דונם, כאשר 25 מתוכם למטרת גידול שתילים. כיום, המשתלה מייצרת כ-450 אלף שתילים בכל שנה. המשתלה מנוהלת על ידי הירוי אמרה מאז שנת 2000. בדומה למצב במרכז הארץ, רוב העצים שמגדלים כאן מיועדים לחידוש יערות ישנים או לשיקום יערות שנשרפו, מכיוון שיש מעט מאוד שטחים פתוחים לנטיעה באזורים אלו. המשתלה משתפת פעולה עם חברי "השומר החדש", ארגון שמגן על היישובים בצפון מפני פריצות וגניבות, המתנדבים במשתלה ועובדים יחד עם אנשי קק"ל בעונות השנה בהן יש צורך בעזרה נוספת.

אחד המאפיינים המיוחדים של משתלת גולני הוא צמחי המים, דוגמת הפפירוס, שהמשתלה מגדלת עבור פארק אגמון החולה של קק"ל. בנוסף, המשתלה מייצרת שלושה סוגים של עצי ארז, כולל ארז הלבנון וזן של ארז שיובא ארצה מהרי ההימלאיה הרחוקים. עצים אלה עמידים בפני סופות שלגים, וענפיהם אינם נשברים בקלות כמו אלו של עצים אחרים, שניזוקו קשות בסופה הגדולה שפקדה את הארץ בחורף האחרון.

מנהל משתלת גולני הירוי אמרה מחזיק שתיל. צילום: תניה זיסקינד
מנהל משתלת גולני הירוי אמרה מחזיק שתיל. צילום: תניה זיסקינד
בדומה למשתלות האחרות של קק"ל, משתלת גולני הופכת גם לבית לעצים מבוגרים שמועתקים מאתרי בנייה או אתרי סלילת כבישים, עד שנמצא להם בית חדש. רק לאחרונה הועתק לקריה בתל אביב עץ זית עתיק, בן כמה מאות שנים. במיקומו החדש, יכול הרמטכ"ל להתבונן בעץ כל יום מחלון משרדו.

התכניות של משתלת גולני לעתיד כוללות מערכת מתקדמת למיחזור מים, שתטפל במי ההשקיה של המשתלה ותאפשר שימוש חוזר בהם.