משתלת גולני

משתלת גולני, הממוקמת בסמוך לצומת גולני בצפון, משתרעת על פני כ-65 דונם, כאשר 25 מתוכם למטרת גידול שתילים. כיום, המשתלה מייצרת כ-450 אלף שתילים בכל שנה. המשתלה מנוהלת על ידי וליד סעד מאז שנת 2023.

בדומה לנעשה במשתלות קק"ל האחרות, רוב העצים שמגדלים במשתלת גולני מיועדים לחידוש יערות בוגרים/מזדקנים או לשיקום יערות שנשרפו, מכיוון שכיום ישנם מעט שטחים פתוחים המיועדים לנטיעה יערנית. המשתלה משתפת פעולה עם ארגון "השומר החדש", ארגון שמגן על היישובים בצפון מפני פשיעה חקלאית,  ועובדים יחד עם אנשי קק"ל בעונות השנה בהן יש צורך בעזרה נוספת.

אחד המאפיינים המיוחדים של משתלת גולני הוא צמחי המים, דוגמת גומא הפפירוס, סוף רחב עלים ורבים אחרים, שהמשתלה מגדלת עבור פארק אגמון החולה של קק"ל ושיקום גדות נחלים. בנוסף, המשתלה מייצרת שלושה מינים של עצי ארז (א. הלבנון, א. אטלנטי וא. הימלאי).

עצים אלה עמידים בפני שלגים, וענפיהם אינם נשברים בקלות כמו אלו של עצים אחרים, שניזוקו קשות האירועי שלג הפוקדים את ההרים הגבוהים (מעל 600 מטר) מידי כמה שנים.

וליד סעיד, מנהל משתלת גולני
בדומה למשתלות האחרות של קק"ל, משתלת גולני משמשת גם לבית לעצים בוגרים המועתקים במהלך פריצת דרכים ו/או כבישים חדשים ועקב פעולות פיתוח שונות, עד שנמצא להם בית חדש. רק לאחרונה הועתק לקריה בתל אביב עץ זית עתיק, בן כמה מאות שנים. במיקומו החדש, יכול הרמטכ"ל להתבונן בעץ כל יום מחלון משרדו.

התכניות של משתלת גולני לעתיד כוללות מערכת מתקדמת למיחזור מים, שתטפל במי ההשקיה של המשתלה ותאפשר שימוש חוזר בהם.